Szkolne wydarzenia - archiwum

 

Dziękujemy za pomoc dla naszej szkoły

 

Z dniem 1 stycznia 2014r zakończono roczną akcję zbierania dla naszej szkoły srodków finansowych prowadzoną przez PPHU Rubikon z Krakowa. Odpowiedziało 182 sponsorów. Wobec faktu, że nie mamy rady rodziców, nie mamy własnych źródeł dochodu i możliwości zbierania srodków bezpośrednio było to dla nas cenne wsparcie, za które dziękujemy. Dokładne rozliczenie pozyskanych środków w załączniku.

Otwarcie nowego skrzydła szpitala

Szpital Dziecięcy im. prof. dr n. med. Jana Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej obchodził 28 listopada 2013 roku wielkie święto. Po prawie dwóch latach zakończyła się budowa nowego budynku mieszczącego Blok Operacyjny, Oddział Pooperacyjny, Oddział Intensywnej Terapii oraz jedyny na Mazowszu dziecięcy Szpitalny Oddział Ratunkowy. We wszystkich pomieszczeniach nowego obiektu wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i zamontowano wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny najnowszej generacji. Saskokępski szpital wzbogacił się o obiekt z czterema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną mieszczącą magazyny. To ogromne przedsięwzięcie rozpoczęto we wrześniu 2011 roku, choć sam pomysł rozbudowy placówki medycznej pojawił się już w 2009 roku, podczas prac nad planem strategicznym rozwoju szpitala. Do uroczystego otwarcia nowego budynku przygotowywali się również uczniowie i nauczyciele szkoły szpitalnej mieszczącej się na terenie szpitala. Podczas zajęć plastycznych powstały kolorowe papierowe kwiaty wykonane metodą origami wręczane zaproszonym gościom wraz z książką "Zdrowa porcja bajek" zawierająca opowiadania i rysunki naszych uczniów. Pacjenci Oddziału Okulistyki wystąpili z krótkim programem artystycznym. Przed salą konferencyjną, w której odbywała się uroczystość zaprezentowano prace dzieci z poszczególnych oddziałów. Na ten szczególny dzień uczniowie ZSS nr 86 z wielkim zaangażowaniem wykonywali prace wykorzystując ciekawe techniki plastyczne poznane na zajęciach. W oficjalnym otwarciu obiektu uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, rodzina patrona szpitala prof. dr n. med. Jana Bogdanowicza, wybitnego pediatry oraz pracownicy szpitala. Wśród zaproszonych gości był również biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk, który poświęcił nowe sale. Mamy nadzieję, że ten bardzo nowoczesny budynek szpitalny będzie bezpiecznym i przyjaznym miejscem dla pacjentów. A opuszczając Blok Operacyjny czy Oddział Intensywnej Terapii trafią oni w dobrej kondycji zdrowotnej do szczególnej szkoły szpitalnej i w niej spotkają się z życzliwością nauczycieli ZSS nr 86, którzy w pracy z dzieckiem chorym kierują się zasadą "przez terapię i zabawę do zdrowia"”.

Opracowała Joanna Podemniak 

Dziękujemy za pomoc dla naszej szkoły

 Serdecznie dziękujemy wspaniałym Darczyńcom za finansowe wsparcie naszej szkoły prowadzone za pośrednictwem P.H. RUBIKON z Krakowa. Pełna lista darczyńców znajduje się tutaj

 

 

 

 

 

 

Rok szkolny 2016/2017

Teatrzyki wakacyjne okulistyka

Wakacje w szpitalu wcale nie muszą być nudne i smutne. Przekonali się o tym mali pacjenci oddziału okulistyki, którzy w sierpniu przygotowali trzy przedstawienie lalkowe: „Jaś i Małgosia”, „Wars i Sawa” i „Brzydkie kaczątko”. Zajęcia teatralne bardzo zainteresowały dzieci, które odkryły swoją pasję. Aktywnie uczestniczyły w wyborze repertuaru, pacynek, pomagały przygotować rekwizyty i dekoracje scenki. Wysłuchały kilka razy bajki, by dobrze przygotować się przedstawienia. Próby były okazją do wspaniałej zabawy. Po przedstawieniach widownia złożona z kolegów z oddziału, rodziców, rodzeństwa i gości nagrodziła aktorów głośnymi brawami.

Rok rzeki Wisły

Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły. Z tej okazji, 29 czerwca 2017 r., zaprosiliśmy naszych uczniów na „wyprawę” wzdłuż biegu najdłuższej i najpiękniejszej polskiej rzeki. Uczniowie obejrzeli inscenizację legendy o Wiśle, rozwiązywali zagadki filmowo-muzyczne na temat Krakowa, Sandomierza, Puław, Warszawy, Płocka, Torunia, Chełmna i Gdańska, a następnie odszukiwali te miejscowości na mapie. Wysłuchali piosenki o smoku wawelskim i hejnału Chełmna. Dzieci zatańczyły taniec Wisły. Uczniowie poszukiwali różnic między obrazkami przedstawiającymi herb Warszawy. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy wykonali rysunki prezentujące piękno królowej polskich rzek.

Wiem, czuję, pomagam

W drugim semestrze roku szkolnego 2016/2017, odbyły się w naszej szkole zajęcia wychowawcze, w ramach programu Wiem, czuję, pomagam, Fundacji Kulczyk. Główny cel zajęć to wspomaganie wychowawcze uczniów w stawaniu się dobrymi ludźmi. W ciągu czterech spotkań, odwiedziliśmy cztery kraje: Ukrainę, Malawi, Panamę oraz Polskę. Tam, podjęliśmy kwestię wolności, walki z biedą i chorobą, odpowiedzialności za zdrowie innych oraz szacunku i zaufania. Uczniowie pracowali m. in. z tekstem oraz omawiali z nauczycielami obejrzane filmy, mieli okazję przyjrzeć się własnym umiejętnościom oraz wyrazić własne zdanie przy okazji tematów podejmowanych z poszczególnych rejonów świata. Zajęcia promowały wartości społeczne i społeczny solidaryzm. Odbywały się w miłej atmosferze, dając możliwość wyciągnięcia mądrych i potrzebnych wniosków i propozycji działań pomocowych ludziom na świecie.

XVI Tydzień Czytania Dzieciom

XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom przebiega pod hasłem „Czytanie zbliża”. Nasze spotkanie w bibliotece z całą pewnością zbliżyło pacjentów różnych oddziałów, ich rodziców i opiekunów, nauczycieli i wychowawców. Do wspólnej lektury wybraliśmy książki wydane w ramach cyklu „Czytam sobie”. Pierwsza z nich „Człowiek z czerwoną chorągiewką” (P.Beręsewicz) przeniosła nas w świat historii motoryzacji, uświadamiając zabawne z dzisiejszego punktu widzenia jej początki i towarzyszące temu przepisy. Pozostając w świecie techniki, przesiedliśmy się do statku kosmicznego i poszybowaliśmy wraz z „Apollo 11” (E. Nowak) wprost na księżyc. Poznaliśmy tajniki stroju kosmonautów, mogliśmy wyobrazić sobie stan nieważkości w kosmicznej kapsule i razem z członkami wyprawy postawić pierwszy krok na innej planecie. Wracaliśmy na ziemię pełni wrażeń i – miejmy nadzieję – chęci do samodzielnego sięgnięcia po książki.

Nasze drugie "motylkowe"

Nasze drugie ,,motylkowe’’ spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej 31 maja 2017 roku. Tego dnia uczniowie szkoły szpitalnej zostali zaproszeni do pięknego świata motyli. Podczas zabawy i nauki mogli poznać niezwykły świat tych kolorowych i delikatnych uskrzydlonych owadów. Uczestnicy zajęć obejrzeli wystawę przedmiotów w kształcie motyli oraz obejrzeli film i prezentację multimedialną. Młodsze dzieci w barwnym tańcu , ze skupieniem i uwagą naśladowały ruch skrzydeł motyli. Następnie uczniowie wzięli udział w zabawie ,,Trzy krainy’’ do piosenki ,,Zaproszenie’’. W krainie Dźwięków, Barw i Tańca czekały na dzieci ciekawe zadania. Po zabawie odbył się konkurs wiedzy o motylach. Kolejne zadanie wymagało od pacjentów naszego szpitala dużego skupienia i uwagi. Podczas zabawy muzyczno-ruchowej zatytułowanej „Pauza-przerwa w muzyce” musieli prawidłowo reagować na usłyszaną melodię, rytm i pauzę. Ostatnie zadanie polegało na wykonaniu pięknego motylka z drewnianych klamerek, wstążek, cekinów i kolorowego tiulu. Wszystkie dzieci wróciły na oddziały z pięknymi dekoracyjnymi motylkami.

Jem smacznie i zdrowo

Dnia 29 maja w naszej szkole odbyły się zajęcia pt. „Rzecz o bezpieczeństwie w kuchni i dobrych manierach przy stole” w ramach programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo” przeznaczonego dla uczniów klas gimnazjalnych. W trakcie zajęć uczniowie mieli okazję utrwalić wiedzę na temat jak zachować się w razie niebezpiecznych sytuacji w kuchni i jak na co dzień dbać o bezpieczeństwo podczas przygotowywania posiłków. Omówione zostały również główne przyczyny zatruć pokarmowych i sposoby unikania ich dzięki zachowaniu higieny i właściwemu przechowywaniu żywności. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się część zajęć poświęcona kulturalnemu zachowaniu się przy stole; prawidłowemu nakrywaniu do stołu oraz odczytywaniu „mowy sztućców”. Uczniowie chętnie odegrali scenkę prezentując różne postawy zachowania w trakcie spożywania posiłków. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali broszury edukacyjne nt. zdrowego odżywiania i właściwego przechowywania żywności.

Dzień matki

W dniu 24 maja uroczyście obchodziliśmy Dzień Matki w naszej szkole. Dzieci i ich mamy zaproszone zostały do sali konferencyjnej, gdzie obejrzały teatrzyk kukiełkowy „O siedmiu koźlątkach i wilku”. Następnie wzięły udział w zabawie z chustą Klanzy odpowiadając na pytania dotyczące przedstawienia. Wykazały się świetną znajomością bajki i uważnością w oglądaniu przedstawienia. Kolejnym elementem spotkania był taniec z pomponami w wykonaniu dzieci - jako upominek dla mam. Zaśpiewały też piosenkę z akompaniamentem „Mama w kuchni”. Na koniec wykonały upominek dla mam – tulipany.

Teatrzyk obrazkowy Kamishibai

18 maja 2017 roku teatrzyk obrazkowy Kamishibai „dotarł” do pacjentów oddziału chirurgii urazowej. W ramach realizacji projektu „Ze skrzynką Kamishibai poznajemy kraje świata- aktywizujące spotkania uczniów SP nr 282 w oddziałach szpitalnych” zaprezentowana została „Bajka o księciu Husajnie i latającym dywanie”. Bajka arabska zaczerpnięta z Baśni tysiąca i jednej nocy opowiada o trzech braciach, którzy w poszukiwaniu najcenniejszego prezentu dla ojca udają się w długą podróż. Każdy z braci odnajduje niezwykły prezent: latający dywan, lunetę i uzdrawiające jabłko. Jednak niespodziewane wypadki zmuszają braci, by wykorzystać bezcenne dary jakie zdobyli dla sułtana w celu uratowania księżniczki. Dzieci podczas tego teatralnego spotkania udały się z mapą świata i globusem w podróż na Bliski i Daleki Wschód. Poznały region geograficzny na styku Azji, Europy i Afryki z trzema wielkimi religiami: judaizmem, chrześcijaństwem i islamem. Uczestnicy zajęć z uwagą wysłuchali opowieści o perskich dywanach, bogactwach naturalnych, klimacie, egzotycznych roślinach i zwierzętach. Każde dziecko miało też okazję wykonać swój dywanik z kolorowego papieru. Wszystkie szpitalne małe kobierce bardzo podobały się pacjentom oraz ich rodzicom. Podczas podróży po krajach Baśni tysiąca i jednej nocy zaprezentowana została muzyka Bliskiego Wschodu. Dzieci usłyszały dźwięki oryginalnego instrumentu dętego o nazwie duduk pochodzącego z Armenii. Pacjenci wrócili do swoich sal uśmiechnięci i zadowoleni.

Międzynarodowy dzień muzeów

Od wielu lat w naszej szkole obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów. 17 maja z tej okazji zaprosiliśmy uczniów na „spacer” po warszawskich muzeach. Pierwszą atrakcją na trasie naszej wycieczki było Muzeum Wojska Polskiego. Uczniowie obejrzeli film „Ocalić przeszłość dla przyszłości”, o zbiorach i działalności tej placówki. Odwiedziliśmy też Muzeum Narodowe. Uczestnicy zajęć otrzymali plan muzeum i musieli odszukać obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Nowym Światem dotarliśmy do Tamki. Na chwilę zatrzymaliśmy się w Muzeum Chopina. Po placówce oprowadził nas kurator Maciej Janicki. Uczniowie poszukiwali instrumentów muzycznych ukrytych w motywach roślinnych. Następnie odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik. Nasi uczniowie mogli sprawdzić, jak uzyskuje się energię z wiatru, wody oraz jak porusza się samochodzik napędzany baterią słoneczną. Spragnieni nowych wrażeń wyruszyliśmy w dalszą drogę. Podziwialiśmy wspaniały ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Kolejnymi atrakcjami naszej wycieczki były: Pałac Prezydencki i Zamek Królewski. Obejrzeliśmy film „Klucz jest w Zamku” o edukacji muzealnej tej instytucji. Do długiej wędrówce Aleją Solidarności dotarliśmy do Towarowej, skąd blisko już było do Muzeum Powstania Warszawskiego. Po muzealnych kanałach oprowadził nas Jacek Kałużny. Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów uczniowie zostali obdarowani książeczkami z największymi atrakcjami turystycznymi Warszawy i programami Nocy Muzeów.

Święto polskiej muzyki i plastyki

15 maja obchodzimy Święta Polskiej Muzyki i Plastyki. W związku z ogłoszeniem roku 2017 – Rokiem Rzeki Wisły prezentowaliśmy muzykę, malarstwo i architekturę miast położonych nad tą rzeką. Uczniowie obejrzeli inscenizację legendy o Wiśle, rozwiązywali zagadki filmowo-muzyczne na temat Krakowa, Sandomierza, Warszawy, Płocka, Torunia, Chełmna i Gdańska, a następnie odszukiwali te miejscowości na mapie. Wysłuchali piosenki o smoku wawelskim i hejnału Chełmna. Dzieci zaśpiewały piosenkę o wiślnej Syrence z akompaniamentem instrumentów perkusyjnych i poszukiwali różnic między obrazkami z herbem Warszawy. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy wykonali rysunki prezentujące piękno Wisły.

WIE - okulistyka na Niekłańskiej

W czwartek 27 kwietnia grupa nauczycielek naszej szkoły odwiedziła dzieci w oddziale okulistyki. Panie przyszły tu, by w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych zaprezentować pacjentom skrzynkę Kamishibai i amerykańską „Bajkę o orle, który myślał, że jest kogutem”. Uczniowie z zainteresowaniem czekali na przybycie gości, gdyż już kilka dni wcześniej w ich oddziale pojawiły się plakaty zapowiadające to wydarzenie. Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania w świetlicy wystawy rożnych zabawek i przedmiotów pochodzących z Ameryki. Wśród nich znalazły się eksponaty charakterystyczne dla różnych plemion Indian oraz książki poświęcone historii i kulturze tego regionu. Dzieci obejrzały zgromadzone eksponaty, mogły też pobawić się nimi. Największym zainteresowaniem cieszyły się pióropusz, fajka pokoju, tomahowk, kij deszczowy i łapacz snów. Potem uczniowie odszukali Amerykę na globusie i wysłuchali ciekawej pogadanki o dawnej i współczesnej kulturze tego kontynentu. Poznali także historię Sat-Okha (w języku shawnee Długie Pióro), Stanisława Supłatowicza – polskiego pisarza, gawędziarza i artysty pochodzenia indiańskiego. W następnej części spotkania zebrani zostali zapoznani z historią powstania Kamishibai. Dowiedzieli się m. in., że jest to wywodzący się z Japonii teatr ilustracji, nazywany także teatrem obrazu. Potem z dużym zainteresowaniem wysłuchali „Bajki o orle, który myślał, że jest kogutem”. Później mieli okazję uczestniczyć w kilku zabawach m. in. „Indianie na tropie” przy piosence zespołu Małe Voo Voo oraz opowieści ruchowej z wykorzystaniem chusty animacyjnej „Polowanie na bizony”. Kolejny etap spotkania poświęcony był charakterystycznym dla tego regionu instrumentom. Dzieci wykonały kije deszczowe, do zrobienia których wykorzystały różne ziarna, kolorowe koraliki, wstążki i pióra. Zajęcia odbywały się przy muzyce zespołu Kokopelli. Były bardzo miłym sposobem spędzenia czasu między zabiegami medycznymi i ćwiczeniami rehabilitacyjnymi. Stały się okazją do zdobycia nowych wiadomości i zapomnienia o konieczności pobytu w szpitalu. Wszystkim sprawiły wiele radości.

"

Szpital Pluszaka

„Szpital Pluszaka” to zajęcia edukacyjne, w których wzięli udział najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Ratownik medyczny zapoznał dzieci z zasadami funkcjonowania służb ratowniczych, postępowania w sytuacji zagrożenia życia oraz wzywania pomocy. Instruktor ubrany w odblaskowe, świecące medyczne ubranie, oswoił dzieci z widokami ratownika medycznego. Za pomocą modelu karetki, gry skojarzeń, plansz edukacyjnych i wielkiego Misia, na którym dzieci mogły ćwiczyć badania wykonywane w gabinecie lekarskim, ratownik pokazał, że nie ma się czego bać i zawsze należny działać. Dzieci po zajęciach były zachwycone. Profesjonalizm i poczucie humoru pana Jacka sprawiły, że zapomniały o chorobie, a wspólnie spędzony czas na długo pozostał w ich pamięci. Dziękujemy Grupie Ratowniczo-Medycznej „Medicus” za przybycie do naszej szkoły.

Święta majowe

W dniu 27 kwietnia 2017 w naszej szkole obchodziliśmy bardzo uroczyście święta majowe. Na początku nauczyciel prowadzący przekazał najważniejsze informacje o Święcie Pracy, Dniu Flagi i Święcie Narodowym 3 Maja. Na tablicy multimedialnej pacjenci rozwiązywali krzyżówkę. Hasło było pretekstem do przybliżenia dzieciom pojęcia : narodowy . Uczestnicy spotkania szukali różnych słów, które się z nim kojarzą. Padło dużo ciekawych pomysłów między innymi : święta, bohaterowie, kadra piłkarska, reprezentacja, stadion, przewoźnik, opera, muzeum, miejsca pamięci. Dzieci otrzymały rozsypankę wyrazową, którą miały ułożyć w odpowiedniej kolejność by powstało pytanie: Co każdy patriota wiedzieć powinien?.Na podstawie książki KTO TY JESTEŚ ? Joanny Olech, Edgara Bąka i prezentacji , uczniowie dowiedzieli się: kim jest patriota , jak wyglądał patriotyzm kiedyś a jak dziś. Wszyscy chętnie odpowiadali na zagadki związane z popularnymi zawodami. Dzieci brały udział w zabawach przy tablicy multimedialnej. Młodsze rozwiązywały zagadki a starsze odgadywały puzzle i rebusy. Na zakończenie wszyscy wykonali kokardę narodową z kół. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wszyscy, którzy brali aktywnie udział w zajęciach zostali nagrodzeni.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

21 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zaprosiliśmy uczniów na „Zagadkowe spotkanie”. Niczego nie ułatwialiśmy, wszystko trzeba było odgadnąć. I tak zagadkę stanowił kraj pochodzenia autora serii książek, z którą chcieliśmy świętować , inni znani pisarze z tego kraju, bohaterowie literaccy zajmujący się…czym?...rozwiązywaniem zagadek właśnie. Kiedy już ustaliliśmy, że chodzi o serię Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Martina Widmarka, musieliśmy powiedzieć o tym, kto to jest detektyw i czego potrzebuje do pracy. Padły nazwy wielu przydatnych przedmiotów oraz cech osoby, która się takich zadań podejmuje. Skupiliśmy się na logicznym myśleniu. Każdy mógł popróbować swoich sił i włączyć się w rozwiązanie zagadki kryminalnej i zagadek logicznych. Potem zaprosiliśmy wszystkich do kina na pierwszy odcinek zekranizowanej opowieści o młodych detektywach. Zgodnie z tradycją, uczniowie wrócili do oddziałów obdarowani książkami. Wszyscy chętni mogli kontynuować spotkanie z bohaterami książek Martina Widmarka, korzystając z oferty biblioteki szkolnej zatytułowanej „Tajemniczy Tydzień”.

Warsztaty muzyczno plastyczne - Motyle

Nasza szkoła lubi motyle, bo w jej logo znajduje się wspaniały, niebieski motyl. Dlatego wszystko co jest związane z motylami interesuje szczególnie naszych uczniów. Dzieci tłumnie przybyły 13 kwietnia 2017 r. do sali konferencyjnej, aby uczestniczyć w zorganizowanych przez „motylkowych nauczycieli” warsztatach muzyczno-plastycznych zatytułowanych Motyle. Mali pacjenci obejrzeli film pt. Jak larwa zmienia się w motyla, a także podziwiali Rozwój motyla na przepięknych fotografiach zawartych w prezentacji multimedialnej. Potem uczniowie zatańczyli Taniec motyli do piosenki zespołu Secret Garden. Po projekcji i tańcach dzieci malowały i ozdabiały motyle z gipsu. Prace były piękne i kolorowe, a uczestnicy zabrali je do swoich sal.

WIE - Ze skrzynką Kamishibai poznajemy kraje świata

W ramach projektu Ze skrzynką Kamishibai poznajemy kraje świata - aktywizujące spotkania uczniów SP nr 282 w oddziałach szpitalnych spotkaliśmy się trzeciego kwietnia na oddziale pediatrii żeby zaprezentować bajkę rosyjską -Bajkę o złotym jajku. Kilka dni wcześniej na oddziale został powieszony plakat informujący o przedstawieniu. W świetlicy oddziału pediatrii została przygotowana niezwykle barwna wystawa przedmiotów, książek i zabawek pochodzących z Rosji. Dzieci odgadywały z jakiego kraju pochodzą zaprezentowane eksponaty. Uczniowie poznali historię powstania kamishibai i obejrzeli instrument muzyczny - hyoshigi - pochodzący z Japonii. Pacjenci wspólnie odszukiwali Rosję na globusie i mapie. Uczestnicy mogli pobawić się matrioszkami i dziadkiem do orzechów oraz usłyszeli ciekawostki pochodzące z tego największego na świecie kraju. Obejrzeli również ilustracje przedstawiające dekoracyjne i niezwykle drogie jajka Faberge, z których Rosja słynie oraz poznali okoliczności ich powstania. Dzieci wysłuchały bajki rosyjskiej O złotym jajku. Następnie wysłuchały kilku utworów znanych kompozytorów rosyjskich. Największe emocje wśród słuchaczy wzbudził Taniec kurcząt w skorupkach Modesta Musorgskiego zaprezentowany w trzech wersjach wykonawczych: fortepianowej, orkiestrowej i elektronicznej. Na koniec wszyscy wykonali kurki ze styropianowych jajek pomalowanych na złoty kolor, które zostały ozdobione piórkami i kolorowymi wstążkami. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony pacjentów i rodziców. Wszyscy uczestnicy zajęć wrócili do swoich sal bardzo zadowoleni i uśmiechnięci ze świątecznymi dekoracjami, które własnoręcznie wykonali. Zajęcia zostały powtórzone siódmego kwietnia na oddziale alergologii.


Międzynarodowy Dzień Książki

Przypadający na dzień 2 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci wykorzystaliśmy jak okazję do zaproszenia do biblioteki pacjentów oddziałów wraz z wychowawcami. Przypomnieliśmy genezę święta - dzień urodzin Chrystiana Andersena oraz twórczość tego znanego baśniopisarza. Celem spotkania była oczywiście szeroko rozumiana rozmowa o książkach. Pacjenci mogli zapoznać się z bogatą ofertą szkolnej biblioteki. Przybliżona została literatura dla każdej grupy wiekowej, był czas na zaprezentowanie nowości i rozmowę o fascynacjach czytelniczych. Na stolikach zostały wyłożone książki, które otrzymaliśmy w ramach akcji „Zaczytani”. Każdy mógł wybrać coś dla siebie i wrócić do oddziału z książką. Mamy nadzieję, że liczba zaczytanych znowu się powiększyła.

Dzień teatru

W czwartek 30.03.2017 r. w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Teatru. Spotkanie rozpoczęła prezentacja różnych rodzajów lalek - kukiełek, pacynek, marionetek. Później przeprowadzono quiz na temat prawidłowego zachowania w teatrze. Dzieci obejrzały inscenizację bajki o łaciatym słoniu. Przedstawienie o akceptacji samego siebie i pokonywaniu życiowych trudności bardzo podobało się małym i dużym widzom. Bombik – główny bohater – przeżył wiele ciekawych przygód, choć nie udało mu się pozbył brzydkiej plamy. Po przedstawieniu mali pacjenci wzięli udział w zabawach z chustą.

Stop dopalaczom

W marcu 2017 roku we wszystkich oddziałach szpitalnych odbyły się zajęcia profilaktyczne „Stop! Dopalaczom”. Nasza szkoła włączyła się do Ogólnopolskiej kampanii Głownego Inspektoratu Sanitarnego „Melanż. Oczekiwania vs. rzeczywistość”. Celem kampanii jest uświadomienie młodzieży zagrożeń wynikających z uzależnienia od różnych substancji, pokazanie negatywnych skutków korzystania z używek oraz promocja zdrowego stylu życia. W ramach kampanii zrealizowano 10 spotów video. Dodatkowo powstała również strona internetowa www.melanz.tv Uczniowie przygotowali plakaty dotyczące zgubnych skutków zażywania dopalaczy. Poniżej prezentujemy wybrane prace. Wszystkie prace uczniów umieszczono na wystawie w głównym holu szpitala.


Powitanie wiosny

 

Savoir vivre

9 marca 2017 roku w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie poświęcone zasadom dobrego wychowania. Dedykowane było uczniom szkół gimnazjalnych. Uczestnicy zajęć poznali znaczenie pojęcia savoir-vivre i wymienili obszary życia, które ono obejmuje. Uczniowie mieli okazję poszerzyć wiedzę z zakresu czterech obszarów: powitań, przedstawiania się, zachowania przy stole oraz korzystania z telefonu komórkowego. Dużym wyzwaniem okazały się scenki do odegrania, w których trzeba było przywitać się, przedstawić w odpowiedniej kolejności, mając na uwadze wiek, płeć czy rangę spotkanych osób. Nakrywanie do stołu również nie dla wszystkich okazało się „przysłowiową bułką z masłem”. Savoir-vivre dotyczy praktycznie wszystkich sfer życia, toteż przydatnych zasad kulturalnego zachowania wartych zapamiętania jest wiele. Niektóre z nich uczestnicy spotkania mogli poznać odpowiadając na pytania quizowe z gry „Dobre maniery”.

Teatrzyk Trzy małe świnki

15 marca 2017 r. w oddziale laryngologii odbyło się przedstawienie teatralne dla dzieci pt. „Trzy małe świnki”. Mama jednej z pacjentki animowała kukiełkami razem z innymi nauczycielami. Rodzice wraz z dziećmi oglądali teatrzyk w świetlicy i bili brawo po przedstawieniu. Na koniec dzieci wcieliły się w bohaterów: trzy małe świnki i próbowały animować pacynkami za scenką. Mali pacjenci poradzili sobie doskonale, a wszyscy oklaskiwali ich długo.

Zajęcia fotograficzne

8 marca 2017 r. odbyły się w oddziałach laryngologii oraz pediatrii kolejne zajęcia fotograficzne pt. „Co to jest fotografia”. Uczniowie poznali historię fotografii, a także pojęcia z nią związane. Zapoznali się z budową aparatu. Pod okiem wychowawcy Moniki Culepy dzieci wykonały zdjęcia w swoich oddziałach aparatem - lustrzanką cyfrową Nikon. Poniżej prace uczniów Zespołu Szkół nr 86 w Warszawie.

Rok św. Brata Alberta - Adama Chmielowskiego

Rok 2017 jest Rokiem św. brata Alberta – Adama Chmielowskiego. Z tej okazji odbyły się zajęcia poświęcone życiu i działalności tego niezwykłego człowieka. Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację na temat akwarel i obrazów olejnych malarza. Poznali życiorys świętego, który walczył w Powstaniu Styczniowym. Został ranny i trzeba mu było amputować nogę. Studiował malarstwo w Monachium. Pomimo sukcesów artystycznych porzucił jednak karierę i zajął się opieką nad bezdomnymi i ubogimi. Przykład jego życia zainspirował naszych uczniów do udział w akcji przygotowania rysunków dla dzieci w Aleppo. Inicjatorem akcji był pan Darek Malejonek, w którego wykonaniu wysłuchaliśmy psalm 125 – modlitwę o pokój na świecie. Powstały wspaniałe prace plastyczne dla dzieci z ogarniętej wojną Syrii.

Teatrzyk Żabi król na okulistyce

Po raz drugi w tym roku szkolnym na oddział okulistyki zostały przyjęte Julka i Emilka, które uczestniczyły w zajęciach teatralnych w październiku. Poprosiły wychowawcę, o występ w kolejnym przedstawieniu lalkowym. Włączyły się w przygotowanie teatrzyku o Kopciuszku. Pomagały w wyborze pacynek i przygotowaniu dekoracji scenki. Wysłuchały kilka razy bajki, by dobrze przygotować się przedstawienia. Próby były okazją do wspólnej zabawy z Pauliną i Zuzią. W ostatki nadeszła upragniona premiera. Spektakl o Kopciuszku zachęcił inne dzieci i rodziców do występów teatralnych. Przygotowano kolejny teatrzyk o Żabim Królu. Wziął w nim udział także Sebastian, jego mama oraz mama Julki. Dekoracje i spektakl bardzo podobał się nauczycielom, dlatego przedstawienie powtórzona na oddziale alergologii i pediatrii.

Zajęcia zimowe

23 lutego 2017 roku podczas ferii zimowych dzieci miło spędzały czas w szpitalu. W sali konferencyjnej odbyło się przedstawienie kukiełkowe pt. Zimowe przygody, po którym uczniowie odgadywali zagadki. Dzieci poznały trzy wesołe bałwanki, które zaprosiły wszystkich do zabawy w rytm piosenki pt. Zimowa poleczka. Podczas zajęć dowiedziały się w jaki sposób dokarmiać ptaki zimą. Razem z nauczycielem wymieniały rodzaje pokarmu, który można wrzucać do karmnika. Nauczyciel przedstawił argumenty za dokarmianiem oraz sposoby w jaki należy to robić, żeby nie zaszkodzić ptakom. Małych pacjentów odwiedził gość specjalny: małpka Eleonora, z którą dzieci uczyły się jak należy ubierać się podczas zimowych spacerów. Na koniec podczas zajęć plastycznych dzieci wykonały pracę pt. Śnieżna kula, w której znajdował się bałwanek.


Rok rzeki Wisły

Rok 2017 jest rokiem rzeki Wisły. Z tej okazji 22 lutego 2017 r. odbyły się zajęcia Krótko lecz ciekawie o Wiśle, Syrence i Warszawie. Została przygotowana wystawa obrazów, książek o naszej stolicy i najdłuższej polskiej rzece. Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację multimedialną do utworu „Nasza Wisła” i rozwiązywali zagadkę na temat miejscowości położonych nad tą rzeką. Uczniowie poznali legendę o wiślanej Syrence i zaśpiewali o niej piosenkę z akompaniamentem instrumentów perkusyjnych. Mali pacjenci podzieleni na grupy poszukiwali różnic między obrazkami z herbem Warszawy i wypisywali atrakcji turystycznych stolicy związane z rzeką. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy wykonali rysunki prezentujące piękno Wisły.

Śladami świętych - Święty Walenty

Dzień św. Walentego przypadający na 14 lutego to wyjątkowe i bardzo popularne święto. Niewiele wiemy o jego patronie. Kim był św. Walenty i dlaczego został patronem zakochanych? Święty Walenty był lekarzem, ale porzucił zawód i został kapłanem. Żył w Rzymie w okresie prześladowań chrześcijan (III wiek). Zasłynął z potajemnego udzielania ślubów młodym żołnierzom i ich wybrankom serca. Został również obdarzony przez Boga niezwykłą mocą uzdrawiania chorych. Święty Walenty zginął jako męczennik. Kult świętego szybko rozprzestrzeniał się po świecie. Imieniny św. Walentego obchodziliśmy zabawnie i kolorowo 14 lutego 2017 r. w naszym szpitalu. Pacjenci poznali postać świętego, jego barwne i ciekawe życie. Brali udział w walentynkowych zagadkach, zwiedzili wystawę serduszkowych gadżetów, przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych. Dzieci miały również okazję wspólnie grać na instrumentach muzycznych do piosenki „Święty uśmiechnięty” oraz własnoręcznie wykonać walentynkowe ozdobne serduszko.


Dzieci z Aleppo

Nasza szkoła przystępuje do akcji „Dla dzieci z Aleppo”. Podczas wizyty z okazji Światowego Dnia Chorego pan Darek Malejonek poprosił małych pacjentów o modlitwę o pokój i wykonanie rysunków dla dzieci z Syrii. W poniedziałek 13 lutego 2017 r. nasi uczniowie obejrzeli film o zniszczonym podczas działań wojennych Aleppo. Odszukiwali tę miejscowość na globusie. Zaśpiewali z akompaniamentem instrumentów perkusyjnych psalm 125 – modlitwę o pokój. Wykonali prace plastyczne dla rówieśników z Syrii.

Bal karnawałowy

26 stycznia 2017 roku w naszej szkole odbył się bal. W udekorowanej na tę okazję sali zebrały się dzieci ze wszystkich oddziałów z towarzystwie rodziców i opiekunów. Mali pacjenci byli pięknie przebrani. Wśród bawiących się była biedronka, królewna, Pippi, żabka i aniołki. Bal rozpoczął się tradycyjnym polskim tańcem – polonezem, do którego zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy spotkania. Odbyło się wiele konkursów: taniec z balonami, taniec na gazecie, wędrujący kapelusz i inne. Za udział w zabawach dzieci otrzymały nagrody. Na zakończenie rodzice i opiekunowie brawurowo zatańczyli z pomponami. Mali pacjenci wracali na oddziały w dobrych humorach, z upominkami i kolorowymi balonami.

Dzień Babci i Dzień Dziadka

18-19 stycznia 2017 r. w oddziałach laryngologii, pediatrii, alergologii oraz okulistyki świętowaliśmy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Dzieci oglądały przygotowane przez nauczycieli przedstawienie teatrzyku kukiełkowego pt. Czerwony Kapturek. Mali pacjenci uczestniczyli w zabawach związanych z nadchodzącym świętem oraz zabawach muzyczno-ruchowych. Wspólnie śpiewaliśmy piosenkę pt. Moja Babcia jest kochana, a dzieci grały na instrumentach perkusyjnych. Babcie i dziadkowie ukradkiem ocierali łezkę w oku..

Kolędnicy

...Z wesołą piosenką z muzyką i tańcem,

Idą sobie drogą mali przebierańce...

 

12 stycznia 2017 r. do wszystkich oddziałów w naszym szpitalu zawitali Kolędnicy w pięknych strojach z występami. Gospodyni, Anioł, Diabeł, Pasterz, Góralka oraz Turoń śpiewali kolędy i pastorałki. Jasełka podobały się wszystkim dzieciom, rodzicom oraz pracownikom szpitala. Były gromkie brawa i słodki poczęstunek dla wszystkich dzieci.

 

Grudniowi darczyńcy

Okres Bożego Narodzenia, chociaż spędzony w szpitalu, obfitował w wiele atrakcji. 8 grudnia z inicjatywy Fundacji Funkomitywa odwiedził nas Teatr z Krakowa z przedstawieniem „Legenda o Świętym Mikołaju”. Po spektaklu wszystkie dzieci otrzymały upominki, których fundatorami były Tramwaje Warszawskie i Fundacja Grupy PKP.

Od tej pory, aż do Nowego Roku szpital odwiedzały osoby pragnące rozweselić chore dzieci. Tak jak w poprzednich latach wizytę złożył nam Pan Jerzy Karwowski z Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. 21 grudnia przywiózł dzieciom opaski odblaskowe, by były bardziej widoczne i przez to bezpieczne w ruchu drogowym oraz bożonarodzeniowe pierniczki.

Dzięki staraniom rzecznika szpitala – Pana Mariusza Mazurka - Fundacja PKO podarowała dzieciom wspaniałe maskotki – poduszki w kształcie salamandry, które otrzymało każde dziecko leżące w szpitalu w dniach 23, 27 i 28 grudnia. Poduszek było tak dużo, że te, które zostały będziemy mogli wręczać przy innej okazji (Dzień Dziecka, nagrody w konkursach, urodziny dzieci długo leżących).

27 grudnia Wolontariusze Click-Pack (firmy współpracującej na co dzień z naszym szpitalem) odwiedzili wszystkie dzieci i wręczyli im świąteczne paczki oraz zaprosili do konkursu plastycznego z nagrodami, którego rozwiązanie planowane jest w styczniu 2017r.

28 grudnia dzieci uczestniczyły także w warsztatach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół S.O.S w ramach projektu „Pasieka Edukacyjna”, podczas których poznały ciekawostki o pszczołach i wykonały prawdziwe świece. Każde dziecko otrzymało słoiczek miodu.

29 grudnia Fundacja A.R.T. zorganizowała dla małych pacjentów spotkanie i upominki.

Przed świętami Panie: Barbara Guzin i Małgorzata Pozaroszczyk podarowały dzieciom wspaniałe maskotki. Były też inicjatorkami przekazania szpitalowi obrazu, którego autorem jest Pan Jasmin Soljanin. Panie zadeklarowały pomoc dzieciom w szczególnie trudnej sytuacji życiowej - opuszczonym i zaniedbanym.

Nie zapomnieli o nas uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół. Jak co roku Szkoła Podstawowa nr 143 przywiozła kartki z życzeniami i wspaniałą choinkę wykonaną przez uczniów uczęszczających na zajęcia świetlicowe. Tradycyjnie kartki i życzenia przekazujemy w Wigilię tym dzieciom, które muszą pozostać na święta w Szpitalu. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 163 wykonały dla małych pacjentów kolorowe gwiazdki na choinkę podsuwając pomysł na wykorzystanie metek od herbaty owocowej. Do grona naszych darczyńców dołączyła Szkoła Podstawowa nr 1 w Łomiankach, organizując zbiórkę maskotek, gier i materiałów piśmiennych. Szkolny wolontariat „Nie Jesteś Sam” ze Szkoły Podstawowej nr 75 zorganizował dla nas zbiórkę książek. Książki oraz własnoręcznie wykonane zakładki podarowali nam również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 307.

Wszystkim serdecznie dziękujemy! Dzięki Wam nasi podopieczni częściej się uśmiechali i doświadczali życzliwości. W grudniu do naszego szpitala Mikołaj często przysyłał Ludzi Dobrej Woli. Dzięki Nim szpital będzie się kojarzył również z radością. Dziękujemy. Nauczyciele szkoły w szpitalu.

Promocja zdrowia

Dnia 05.01.2017 w naszej szkole odbyły się zajęcia, w ramach akcji edukacyjnej „Prawa pacjenta – dziecka w szkole”. Celem akcji jest zapoznanie uczniów szkół podstawowych z prawami pacjenta oraz pogłębienie ich wiedzy w temacie profilaktyki zdrowotnej i zadań prozdrowotnych. Zgodnie z głównymi założeniami akcji w szkole przeprowadzono zajęcia o tematyce prozdrowotnej, w oparciu o scenariusze przygotowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Scenariusze powstały na kanwie dwóch publikacji: „Mały pacjent – poradnik dla rodziców i personelu medycznego” oraz „Kolorowa książeczka zdrowia” wydanych przez NFZ w ramach projektu „Akademia NFZ” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Akcja edukacyjna „Prawa pacjenta – dziecka w szkole” została objęta Honorowym Patronatem Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji Narodowej oraz Prezydenta m.st. Warszawy.

Spotkanie wigilijne

21 grudnia 2016 roku w oddziałach laryngologii, alergologii i pediatrii odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne, w którym uczestniczyli mali pacjenci, ich rodzice i opiekunowie, personel szpitala, pielęgniarki, lekarze oraz nauczyciele. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą poprowadzoną przez księdza Roberta Mikuska. Wszyscy dzielili się opłatkiem składając sobie świąteczne życzenia. Dzieci obdarowały personel medyczny pięknymi kartami z życzeniami oraz własnoręcznie wykonanymi choinkami z papierowikliny i ozdobami z masy solnej. W trakcie tej nietypowej szpitalnej wigilii śpiewaliśmy piękne, polskie kolędy przy akompaniamencie fletu, gitary oraz instrumentów perkusyjnych.

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Dziesiątego grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Z tej okazji dwunastego grudnia odbyło się w naszej szkole spotkanie z misjonarzem o. Lucą Bovio, który odwiedził nas też dwa lata temu. Przybliżył nam sytuację dzieci na różnych kontynentach. Nasi uczniowie obejrzeli animowany film Dzieci pomagają dzieciom i zostali przez o. Lucę zaproszeni do wspierania modlitwą, rówieśników będących w trudnej sytuacji. Poznali też ideę Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Mieli okazję przejrzeć podarowane każdemu, czasopismo Świat Misyjny. Na zakończenie spotkania w imieniu Rzecznika Praw Dziecka zostały wręczone uczestnikom spotkania upominki - maskotki i plany lekcji.

Malowanie lampionów

7.XII. 2016 r. odbyły się w sali konferencyjnej warsztaty plastyczno-muzyczne pt. „Prezent pod choinkę”. Zajęcia rozpoczęły się od pogadanki na temat tradycji wręczania prezentów oraz przypomnieniem postaci św. Mikołaja. Następnie wysłuchali fragmentu baletu „Dziadek do orzechów” rosyjskiego kompozytora P.Czajkowskiego . Pacjenci szpitala mieli okazję własnoręcznie wykonać podarek pod choinkę. Zainspirowani muzyką oraz multimedialnym pokazem różnorodnych, wielobarwnych kwiatów ozdabiali szklane świeczniki motywami kwiatowymi. Uczestnicy spotkania opuszczali warsztaty z pięknie pomalowanymi lampionami. Zajęcia prowadziły: Joanna Podemniak i Izabela Wojtaś


Mikołajki

W przeddzień Mikołajek spotkaliśmy się w sali konferencyjnej. Chcieliśmy bliżej poznać osobę, która chociaż żyła ponad 1600 lat temu, wciąż inspiruje nas do obdarowywania innych. Bohaterem naszych zajęć był św. Mikołaj – biskup Miry. Stał się nam bliższy dzięki informacjom zawartym w obejrzanym przez nas filmie pt.” Mikołaj, chłopiec, który został świętym”. Radosnemu oczekiwaniu na dzień 6 grudnia towarzyszyła zabawa muzyczno-rytmiczna przy piosence „I ty możesz zostać świętym Mikołajem” z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych oraz zajęcia plastyczne polegające na wykonaniu postaci lub pacynki Mikołaja techniką origami z kwadratu. 6 grudnia szkolny Mikołaj odwiedził pacjentów przebywających na wszystkich oddziałach. Dzieci zostały obdarowane upominkami.

Andrzejki

30 listopada 2016 roku w naszej szkole obchodziliśmy Andrzejki. Tak jak co roku w ten dzień we wszystkich oddziałach, dzieci dowiadywały się co je czeka w przyszłości. Może być to miłość, która przyjdzie już w przyszłym roku, może podróż w nieznane, a może nawet mnóstwo pieniędzy. Był worek tajemnic, z którego każdy, kto chciał, mógł dowiedzieć się kim jest i co lubi. Chętni mogli pokręcić andrzejkowym kołem fortuny, a na koniec każdy dostał balonik, w którym znajdowała się niespodzianka-przepowiednia.


Dzień Pluszowego Misia

Fragment piosenki Misia Uszatka „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci…” wybraliśmy jako temat naszego spotkania z dziećmi z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, który obchodzimy 25 listopada. Dzieci i misie stawiły się licznie. Rozpoczęliśmy od zgaduj-zgaduli, prezentacji przypominającej misie znane z książek i z filmów. Większość zagadek okazała się prosta, ale z misiem Fantazym, Colargolem i Misiem Yogi nie było już tak łatwo. Nie przeszkodziło nam to i dalsza część spotkania potoczyła się śpiewająco. Przy akompaniamencie gitary śpiewaliśmy misiowe piosenki i zabraliśmy misie w podróż, wykorzystując tęczową chustę Klanzy. Jako chwilę odpoczynku potraktowaliśmy opowieść o misiowych książkach, licznie zgromadzonych na bibliotecznym wózku. Potem jeszcze pląs i zaproszenie do kina. W kinie nasz ulubieniec - Miś Uszatek ze swoją słynną kołysanką. Na zakończenie drobne prezenty, a wśród nich kredki w misiowym kolorze. Mamy nadzieję, że posłużyły do namalowania misiów, misiów kochanych i przytulanych…

Kubuś Puchatek na okulistyce

W ramach cyklu zajęć teatralnych w oddziale okulistyki poprosiliśmy rodziców o przygotowanie przedstawienia o Kubusiu Puchatku dla swoich dzieci z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. 24 listopada 2016 r. swoje zdolności teatralne chętnie zaprezentowały dwie mamy – Helenki i Igora. Zainteresowanie i ciekowość dzieci wzbudziło już maskotki i pacynki zgromadzone przed teatrzykiem. Mali pacjenci pomagali przygotować dekoracje. Zebrana widownia z niecierpliwością czekała na rozpoczęcie przedstawienia. Kiedy wreszcie rozpoczął się teatrzyk, dzieci żywo reagowały na przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Mali pacjenci identyfikowali się z bohaterami, doradzali im i bardzo mocno przeżywali ich losy. Po przedstawieniu dzieci „zwiedzały” zaplecze teatralne, tworzy własne scenki do piosenek o bohaterach ze Stumilowego Lasu.

Poznajemy kontynent afrykański

W dniach 17, 18, 21, 22, 29 listopada 2016 r. odbyły się zajęcia muzyczno-ruchowe pt. „Poznajemy kontynent afrykański” w oddziałach: okulistycznym, alergologicznym, laryngologicznym, pediatrycznym oraz neurochirurgii z neurologią. Dzieci wyruszyły w podróż z Nelą, małą podróżniczką, która opowiedziała o etiopskich małpach dżeladach. Poprzez aplikację multimedialną uczestnicy zajęć obejrzeli film o życiu tych zwierząt oraz posłuchali gry na instrumencie zbudowanym przez etiopskiego chłopca. Uczniowie poznali afrykańskie instrumenty perkusyjne m.in. djembe oraz dun duny. Wspólnie zagraliśmy na bębenkach różne rytmy, np. rytm piosenki „Wlazł kotek na płotek” oraz akompaniowaliśmy do piosenki „Rytmiczna radość”. Wybraliśmy się także w podróż do afrykańskiej dżungli, by naśladować odgłosy natury i dzikich zwierząt w zabawie muzyczno-ruchowej. Na koniec dzieci zaśpiewały piosenkę „Daleko gdzieś w Afryce” ilustrując jej treść gestami. Zajęcia muzyczne pozwoliły dzieciom na chwilę zapomnieć o trudach pobytu w szpitalu i wywołały uśmiech i zadowolenie.

Klub Bezpiecznego Puchatka

Dnia 7 listopada odbyły się kolejne zajęcia w ramach programu „Klub Bezpiecznego Puchatka”. Program przeznaczony jest dla uczniów klas pierwszej szkoły podstawowej i ma na celu zwrócenie uwagi dzieci na własne bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły. W trakcie zajęć uczestnicy poznali podstawowe znaki drogowe, numery alarmowe, przypomnieli swoje adresy zamieszkania oraz przećwiczyli przechodzenie przez pasy. Było również opowiadanie Puchatka o drodze Bartka do szkoły, filmy Puchatka utrwalające tematykę zajęć i zabawny quiz o zachowaniu na drodze. Wszystkie dzieci wraz z rodzicami ochoczo zaśpiewały piosenkę „Sygnalizacja świetlna” przy akompaniamencie gitary.

Wybieram wodę

Nasza szkoła uczestniczy w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym Wybieram wodę. Trzeciego listopada zostały przeprowadzone zajęcia na temat ochrony naturalnych zasobów wodnych. Na spotkaniu dzieci dowiedziały się, jakie są zasoby wodne na świecie i w Polsce, jak dużo wody każdy z nas zużywa i co zrobić, żeby zużywać jej mniej. Na początku wszyscy rozwiązywali zagadki związane z tematem zajęć. Każdy uczestnik spotkania mówił na temat wody: jaka jest i z czym mu się kojarzy. Nauczyciel, wykorzystując globus, przeprowadził krótką rozmowę na temat ilości wody na Ziemi. Następnie odbył się pokaz przedstawiający zasoby wodne na świecie. Prowadzący pokazał slajdy obrazujące dostęp do wody w różnych regionach świata, w tym także w Polsce. Dzieci dowiedziały się, jak dużo i do czego wykorzystują wodę mieszkańcy różnych krajów. Po pokazie filmu Oszczędzanie wody, odbył się teleturniej. Uczestnicy zajęć pokolorowali obrazki związane z oszczędzaniem wody. Na koniec wszyscy otrzymali książeczki MPWiK Na tropie Kropelka.

Przyjaciele Zippiego

Drugiego listopada odbyło się kolejne spotkanie w ramach programu Przyjaciele Zippiego. Tematem spotkania była samotność i odrzucenie. Na początku nauczyciel przypomniał zasady, które obowiązują na spotkaniu. Dzieci określiły swój nastrój i na ikonce określającej emocje przykleiły plakietkę ze swoim imieniem. Przedstawieni zostali bohaterowie opowiadania. Nauczyciel odczytał historię Lili, Sandy i Tiga. Wszyscy zastanawiali się, jak czuła się Sendy, kiedy zawiodła się na przyjaciółce i została odrzucona. Podczas burzy mózgów, dzieci wykorzystując własne doświadczenia, próbowały znaleźć sposób rozwiązanie tej sytuacji. Dzieci na płatkach rysowały sposoby radzenia sobie z samotnością. Płatki zostały przyklejone do łodygi i powstał kwiat uśmiechu. Na zakończenie wszyscy wypełnili ankietę w której określili stopień swojego zadowolenia po spotkaniu.

Zajęcia fotograficzne

W dniach 11–17 października 2016 r. odbyły się w kilku oddziałach szpitala kolejne zajęcia fotograficzne pt. „Portret z książką”. Uczniowie poznali budowę aparatu fotograficznego oraz zasady wykonywania zdjęcia portretowego. Pod okiem wychowawcy Moniki Culepy dzieci wykonały zdjęcia w swoich oddziałach aparatem - lustrzanką cyfrową Nikon. Obok prezentujemy prace uczniów Zespołu Szkół nr 86 w Warszawie.

Ceramika i wyroby z gliny

Glina jest bardzo wdzięcznym materiałem: miękkim, plastycznym i chłodnym w dotyku. Łatwo poddaje się obróbce i nawet początkujący adepci sztuki ceramicznej są w stanie ulepić efektowny wazon, zwierzątko, medal lub figurkę. W ramach projektu WIE Ty też potrafisz – techniki rękodzieła artystycznego inspiracją twórczych działań uczniów-pacjentów 14 października 2016 r. zorganizowaliśmy warsztaty ceramiczne, które poprowadziła pani Agnieszkę Holc-Jagodzińską. Nasi uczniowie z zapałem przystąpili do pracy. Każde dziecko bez względu na wiek i uzdolnienia plastyczne wykonało piękne przedmioty z gliny, powstały dinozaury, sowy, kotki, kwiaty, telefon, a nawet samochód. Uczestnicy spotkania przekonali się, ile frajdy i radości daje im praca w tym kojącym w dotyku materiale. Po powrocie do oddziałów zadowolone i radosne dzieci z dumą prezentowały swoje wytwory rodzicom i personelowi szpitala.

Bajki grajki na okulistyce

Pobyt w szpitalu wcale nie musi być nudny i smutny. Przekonali się o tym mali pacjenci oddziału okulistyki, którzy 13 października 2016 r. występowali w przedstawieniach lalkowych o Czerwonym Kapturku oraz Jasiu i Małgosi. Zainteresowanie i ciekowość dzieci wzbudziło już przygotowanie scenki teatralnej, dekoracji i przydział ról. Widownia złożona z rodziców i gości z niecierpliwością czekała na rozpoczęcie przedstawienia. Kiedy wreszcie rozpoczął się teatrzyk, wiele osób nagrywało występ dzieci. Na zakończenie mali aktorzy zaproponowali, że stworzą własną bajkę i dotrzymali słowa. Widownia nagrodziła ich występ ogromnymi brawami. Te zajęcia inaugurują cotygodniowy cykl zajęć Bajki Grajki na okulistyce poświęcony rozwijaniu umiejętności aktorskich i występom naszych pacjentów w teatrzykach lalkowych.

Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to magiczne i niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić. 11 października 2016 r. o tej letniej rezydencji Stanisława Augusta Poniatowskiego opowiedziała nam Klara Spychowicz – edukatorka z tego muzeum. Poznaliśmy cechy dobrego władcy, stroje z XVIII wieku, układaliśmy puzzle z portretem ostatniego króla Polski oraz projektowaliśmy okazałe i wyszukane dworskie peruki. Później spacerowaliśmy po ogrodach poszukując zwierząt, które tam mieszkają. Na zakończenie spotkania dzieci tworzyły obrazy w złotych ramach, które trafiły do królewskiej galerii.

Powitanie jesieni

Dnia 5 października 2016 roku uczniowie naszej szkoły powitali jesień. W sali konferencyjnej odbyło się spotkanie teatralno-muzyczne. Na początku dzieci odgadywały na podstawie krótkiej scenki, jaka poru roku się już rozpoczęła. Wszyscy wspólnie powtarzając słowa wiersza i naśladując nauczyciela powitali jesień. Dzieci obejrzały teatrzyk Kolorowe listki po którym wszyscy zaśpiewali piosenkę To już jesień na melodię Panie Janie. Pani Żaneta i Pani Monika zagrały piosenkę Kolorowe listki a uczestnicy spotkania grali na instrumentach. Odbył się również quiz jesienny gdzie widownia miała za zadanie odgadnąć zdania prawdziwe i fałszywe. Na zakończenie wszyscy inscenizowali ruchem piosenkę Jesień pędzlem malowała. Dzieci i rodzice wychodzili ze spotkania bardzo zadowoleni.

Kartka dla Powstańca

28 września 2016 mieliśmy zaszczyt gościć Panią Janinę Sewastijanow, uczestniczkę walk niepodległościowych podczas II wojny światowej. Spotkanie zorganizowane zostało przez Fundację Sensoria współrealizującą projekt BohaterON. Jest to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. BohaterON ma edukować społeczeństwo, bazując na tysiącach historii Powstańców i uczestników walk o niepodległość. W ramach projektu dzieci i młodzież wykonują karty techniką scrapbookingu dla żyjących jeszcze bohaterów tamtych dni.

Uczniowie z uwagą wysłuchali wspomnień wojennych Pani Janiny, zadawali pytania. Obecnie Pani Janina zajmuje się rękodziełem: robi na drutach miniaturowe sweterki, które są elementem dekoracyjnym kart wysyłanych do znajomych. Tą umiejętnością zapragnęła podzielić się z dziećmi. Uczniowie z zainteresowaniem włączyli się do zajęć i wykonali karty.

Materiały artystyczne zostały przygotowane przez Fundację Sensoria.

Przyjaciele Zippiego

Dnia 20 września 2016 roku odbyło sie w bibliotece szkolnej kolejne spotkanie z programu profilaktycznego Przyjaciele Zippiego. Tematem spotkania była - przyjaźń - Jak mieć przyjaciół i co zrobić żeby ich nie stracić. Na początku nauczyciel prowadzący przedstawił zasady, które obowiązują zawsze na spotkaniu. Zapoznał dzieci z bohaterami i przeczytał opowiadanie ilustrowane obrazami. Dzieci wspólnie zastanawiały się nad pytaniami: Co to znaczy mieć przyjaciela? Kto jest moim przyjacielem? Każdy wykonał postać swojego przyjaciela wykorzystując szablon i kredki. Kolejną zabawą była gwiazda i kosz, podczas której uczestnicy zastanawiali się co zrobić żeby nie stracić przyjaciela. Na zakończenie wszyscy wypełnili ankietę zadowolenia.

Obchody roku H. Sienkiewicza

„Czytamy Sienkiewicza” – to cykl zajęć, które mają zachęcić dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej i młodzież do sięgania po utwory pisarza. Trwa ROK SIENKIEWICZA i jest to dobra okazja do przypominania dokonań literackich naszego Noblisty. Wybieramy nowele, które nie są włączane do kanonu lektur. Nowele - z uwagi na krótką formę- dają szansę na utrzymanie uwagi słuchacza, a zarazem są świadectwem epoki, w której żył i tworzył pisarz. Przy okazji lektury rozmawiamy o realiach społeczno-obyczajowych, analizujemy słownictwo, zwracając szczególną uwagę na słowa, które już wyszły z użycia. Staramy się pokazać Sienkiewicza jako człowieka, który był bardzo ciekawy świata i dużo podróżował („W pustyni i w puszczy”) oraz wnikliwego obserwatora czasów, w których przyszło mu żyć.

Szachy w szkole

W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy udział w programie „Rehabilitacja prze szachy”. Celem programu jest nauka gry w szachy w szkołach szpitalnych. Zwiększamy liczbę zajęć, podzielimy je na lekcje dla grup zawansowanych i początkujących. Pierwsze zajęcia z grupą początkującą odbyły się 8 września. Adresatem programu są dzieci w każdym wieku. Cele programu to odwrócenie uwagi od choroby, nabycie umiejętności analitycznego myślenia, atrakcyjne spędzenie wolnego czasu. Zajęcia będą odbywać się dwa razy w miesiącu.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

1 września zebraliśmy się w sali konferencyjnej. Wszystkich powitała pani dyrektor szkoły. Następnie zebrani obejrzeli prezentację multimedialną pokazującą miniony rok i wysłuchali wierszy zaprezentowanych przez pacjentów naszego szpitala. Na zakończenie dzieci zostały wyposażone w światełka odblaskowe przypominające o bezpieczeństwie w drodze do szkoły. Pierwszoklasistów, którzy nie mogli wyjść z oddziału odwiedziła pani dyrektor i obdarowała wyprawką szkolną.

Rok szkolny 2015/2016

Klub Bezpiecznego Puchatka

W związku ze zbliżającymi się wakacjami 21 czerwca br. Odbyły się zajęcia w Sali konferencyjnej związane z programem edukacyjnym „Bezpieczny Puchatek”. W trakcie spotkania dzieci utrwaliły zasady zachowania bezpieczeństwa związane z kąpielami wodnymi i słonecznymi, spakowały plecak w góry i dowiedziały się dlaczego w górach i w lesie nie należy hałasować i zostawiać śmieci.

Uczestnicy spotkania obejrzeli też krótkie filmy, w których Puchatek przypomniał jak dbać o bezpieczeństwo w domu i na rowerze.

Wiele radości sprawiły dzieciom zagadki związane z wakacjami i wspólne śpiewanie piosenki „Jesteśmy jagódki” przy akompaniamencie gitary, fletu prostego i mnóstwa i instrumentów perkusyjnych.

Na pożegnanie wszyscy życzyliśmy sobie wspaniałych, słonecznych i bezpiecznych wakacji, a wszystkie dzieci zostały obdarowane odblaskami, naklejkami i broszurami edukacyjnymi Klubu Bezpiecznego Puchatka.

Szkodliwość zażywania „dopalaczy”

20 czerwca 2016 r. odbyły się zajęcia edukacyjne pt. Szkodliwość zażywania „dopalaczy”, które prowadziły p. Monika Culepa i p. Joanna Podemniak w sali konferencyjnej. Dzieci i młodzież z wszystkich oddziałów szpitalnych poznały, co kryje się naprawdę pod nazwą Dopalacze oraz jakie niosą ze sobą skutki zdrowotne i prawne.

Uczniowie uczestniczyli w dwóch zadaniach: „Skutki zażywania dopalaczy” oraz „Prawda czy Fałsz”. Odbyła się projekcja filmu pt. „Dopalacze, narkotyki”, po której młodzież rozmawiała o nowych środkach psychoaktywnych, o zagrożeniach i konsekwencjach ich zażywania. Na koniec podjęli wyzwanie i spróbowali jak zachować się asertywnie i umieć odmówić wzięcia dopalaczy.

Uczniowie otrzymali ulotki „Dopalacze to śmierć!” od prowadzących z informacją, gdzie uzyskać pomoc.

Dzień dziecka

Najważniejszy dzień w roku dla każdego dziecka w naszej szkole wyjątkowo połączony był z obchodami Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Na spotkaniu w sali konferencyjnej nikomu nie znikał uśmiech z twarzy. Dzieci rozwiązywały rebusy i zagadki, obejrzały film o ekologicznym zachowaniu w domu, bawiły się w rytm pląsów, a najważniejszym wydarzeniem był spektakl lalkowy „Jaś i Małgosia” osłodzony smakołykami z chatki Baby Jagi.

 

Obchody święta w naszej szkole były udane i wywołały wiele radości.

Malowanie na szkle

W ramach projektu „Ty też potrafisz – techniki rękodzieła artystycznego inspiracją twórczych działań uczniów-pacjentów” 6 czerwca 2016 r. nasi uczniowie mogli zapoznać się z różnymi tajnikami techniki malowania na szkle. Na początku spotkania dzieci obejrzały film o polskim folklorze prezentujący warsztat artysty ludowego. Po projekcji uczestnicy zajęć z zapałem przystąpili do pracy. Powstało wiele wspaniałych obrazów.

 

Dla osób, które nie mogły uczestniczyć w warsztatach w sali konferencyjnej przeprowadzono kolejne zajęcia w świetlicy na oddziale okulistyki.

Kwiaty z bibuły

Pani Małgorzata Pepłowska to twórczyni ludowa z Ruchna koło Węgrowa, która przyjęła zaproszenie do naszej szkoły szpitalnej. Artystka zajmuje się trudną sztuką tkactwa dwuosnowego, wycinanką z opłatka oraz wykonuje kwiaty z bibuły i palmy wielkanocne. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów etnograficznych (w Warszawie, Łodzi i Toruniu) oraz w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Jest laureatką XIII Nagrody Marszałka. W 2013 r. za zasługi dla kultury ludowej została uhonorowana nagrodę im. Oskara Kolberga.

W ramach projektu WIE Ty też potrafisz – techniki rękodzieła artystycznego inspiracją twórczych działań uczniów-pacjentów 30 maja 2016 r. pani Małgorzata poprowadziła warsztaty na temat wykonywania kwiatów z bibuły. Dzieci nauczyły się samodzielnie wykonywać margerytki, a później anemony. Pełna ciepła i pasji opowieść twórczyni ludowa o swoim osiągnięciach artystycznym oczarowała pacjentów szpitala. Wielu uczestników zajęć było zainteresowanych bibułkarstwo, więc artystka zaproponowała nową technikę z użyciem szydełka. Nasi uczniowie wykonali wspaniały bukiet róż. Zajęciom towarzyszyła wystawa węgrowskich dywanów i kilimów oraz różnych kwiatów. Po warsztatach szczęśliwe dzieci z dumą prezentowały własne wytwory.

Odwiedziny PME

Dzisiaj kolorowe wycinanki z papieru kojarzą się przede wszystkim z dziecięcymi zabawami. Są jednocześnie symbolem polskiej sztuki ludowej, piękną tradycją, której korzenie sięgają XIX w. Warto poznać ich historię. 23 maja 2016 r. przybliżyli ją nam pracownicy Państwowego Muzeum Etnograficzne w Warszawie – partnera projektu Ty też potrafisz – techniki rękodzieła artystycznego inspiracją twórczych działań uczniów-pacjentów. Na warsztatach zaprezentowano ludowe wycinaki z różnych rejonów Polski, a każdy uczestnik spotkania mógł się przekonać ile frajdy i radości daje ich tworzenie. Po spotkaniu pacjenci wrócili do swoich oddziałów w doskonałych humorach, obdarowani kolorowym papierem, szablonami i ulotkami o Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym.

Międzynarodowy Dzień Muzeów

Od wielu lat w naszej szkoły 18 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów. Z tej okazji zaprosiliśmy uczniów na wirtualny spacer po warszawskich muzeach. Pierwszą atrakcją na trasie naszej wycieczki Muzeum Wojska Polskiego. Uczniowie obejrzeli film „Ocalić przeszłość dla przyszłości”, o zbiorach i działalności tej placówki. Odwiedziliśmy też Muzeum Narodowe. Uczestnicy zajęć otrzymali folder tego muzeum i rozwiązywali zadanie z druku edukacyjnego „Na tropie sztuki XIX wieku”. Kontynuowaliśmy nasz spacer ulicą Nowy Świat i dotarliśmy do ulicy Tamka. Na chwilę zatrzymaliśmy się w Muzeum Chopina. Po placówce oprowadził nas kurator Maciej Janicki. Uczniowie poszukiwali instrumentów muzycznych ukrytych w motywach roślinnych. Następnie odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik. Spragnieni nowych wrażeń wyruszyliśmy w dalszą drogę. Zatrzymaliśmy się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, aby podziwiać wspaniały ogród na dachu budynku. Kolejnymi atrakcjami naszej wycieczki był Pałac Prezydencki i Zamek Królewski. Obejrzeliśmy film „Klucz jest w Zamku” o edukacji muzealnej tej instytucji. Na Rynku Starego Miasta odwiedziliśmy Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza, wszystkich chętnych zaprosiliśmy na piknik literacki. Spacerując Aleją Solidarności, dotarliśmy do Muzeum Niepodległości. Do długiej wędrówce zatrzymaliśmy się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Po muzealnych kanałach oprowadził nas Jacek Kałużny. Nasz spacer zakończyliśmy w Muzeum dla Dzieci działającym w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Na pamiątkę tych odwiedzin uczniowie zostali obdarowani książeczką z dziesięcioma największymi atrakcjami turystycznymi Warszawy. Zajęciom towarzyszyła prezentacja gier edukacyjnych.

Święto Polskiej Muzyki i Plastyki

Z okazji Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski tegoroczne obchody Święta Polskiej Muzyki i Plastyki były poświęcone malarstwu historycznemu i polskiej muzyce dawnej. Dzieci obejrzały prezentację o instrumentach średniowiecznych, wysłuchały najstarszej pieśni weselnej „Oj chmielu, chmielu”, utworów uznanych za pierwsze hymny Polski: Bogurodzicy, Gaude, Mater Polonia oraz chorału gregoriańskiego. Akompaniowały także na instrumentach perkusyjnych do pieśni żaków krakowskich „Breve Regnum”. Malarstwo historyczne kojarzy się z twórczością Jana Matejki. Z wykorzystaniem jego rysunków z „Pocztu królów i książąt polskich” przygotowaliśmy dla naszych uczniów zagadki historyczne. Zajęciom towarzyszyła wystawa „Dzieje Polski w sztuce” przybliżająca ważne wydarzenia historyczne dla naszej ojczyzny. Zadaniem uczestników spotkania było stworzenie zabawnego tekstu, który wypowiada wybrana postać z prezentowanych obrazów.

XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (30 maja – 3 czerwca) upływa pod hasłem „Czytanie uskrzydla”. Może trudno w to uwierzyć, ale mieliśmy okazję tego doświadczyć. A wszystko za sprawą warszawskiej aktorki, Pani Justyny Sieńczyłło, która przyjęła nasze zaproszenie do czytania pacjentom w ramach akcji Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom. Zabawne, dobrze dobrane i fantastycznie zinterpretowane teksty bajek Disneya rozbudziły ciekawość młodszych słuchaczy, a rozdział Ja pierniczę” z książki M. Piekarskiej „Klasa pani Czajki” rozśmieszył do łez starszych. Czytanie w wykonaniu Pani Justyny tak „uskrzydliło” naszych uczniów, że chcieli słuchać kolejnych tekstów, bez większej tremy opowiadali o swoich pasjach czytelniczych, wizytach w teatrze oraz zadawali pytania dotyczące warsztatu pracy aktora.

 

Takie spotkania na długo pozostają w pamięci. Miejmy nadzieję, że tak przyjemnie spędzony czas zaowocuje przyłączaniem się młodych ludzi do grona zaczytanych.

Turniej Othello

11 maja 2016 roku w sali konferencyjnej w godzinach popołudniowych odbył się szpitalny turniej Othello. Spotkanie poprowadził pan Michał Buka, przedstawiciel Towarzystwa Miłośników Gier Umysłowych. Po rozegraniu pierwszej partii, uczniowie mieli okazję poznać tajniki gry: pan Michał zdradził kilka strategii, o których warto pamiętać podczas gry. Uczestnicy byli usatysfakcjonowani spotkaniem i zdobytymi umiejętnościami. Niektórzy wyrazili chęć udziału w turnieju dla dzieci, który będzie się odbywał 20 maja br. na warszawskiej Ochocie.

Othello to gra planszowa zaliczana do strategicznych, znana również pod nazwą „Rewersi”. Przeznaczona jest dla dwóch graczy. Polega na wypełnieniu czarnymi i białymi pionami 64-polowej planszy. Gra znana jest od końca XVIII wieku, spopularyzowana w Europie w XIX wieku, obecnie przeżywa renesans od l.70. XX wieku. Od 1977 roku organizowane są mistrzostwa świata w Othello, zaś od 1986 – Mistrzostwa Europy. Największy sukces Polaka to Mistrzostwo Europy zdobyte w 2009 przez Miłosza Cupiała (za wikipedia.org.pl).

Majowe Święta

W dniu 27 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy bardzo uroczyście święta majowe. Na początku nauczyciel prowadzący przekazał najważniejsze informacje o Święcie Pracy, Dniu Flagi i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzieci chętnie odpowiadały na zagadki związane z popularnymi zawodami. Po zabawie wszyscy obejrzeli film Święto Flagi, a następnie krótką inscenizację kukiełkową przygotowaną przez dzieci z oddziału okulistki. Dzieci brały udział w zabawach przy tablicy multimedialnej. Młodsze dzieci rozwiązywały zagadki a starsze odgadywały puzzle i krzyżówkę. Na zakończenie wszyscy wykonali flagę Polski. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wszyscy, którzy brali aktywnie udział w zajęciach zostali nagrodzeni.

 

Przygotowała: Anna Gajc

Dzień książki

W Światowym Dniu Książki po raz kolejny zaplanowaliśmy podróż. Na przewodnika wybraliśmy Nelę – małą reporterkę. Skorzystaliśmy z jej doświadczeń i odwiedziliśmy schronisko dla żółwi na Sri Lance oraz plemię Galeb, zamieszkujące dolinę rzeki Omo w Etiopii. Poznaliśmy wiele gatunków żółwi i ich zwyczaje. Zobaczyliśmy, jak mieszkają, odżywiają się i ozdabiają członkowie afrykańskiego plemienia. Uczestnicy spotkania mieli także okazję do poznania Malali. Postać dziewczynki przybliżyła Renata Piątkowska w książce „Która to Malala?” Malala pochodzi z Pakistanu. Zasłynęła w swoim kraju chodzeniem do szkoły, mimo zakazu rządzących. Wydano na nią wyrok. Miała zginąć z rąk zamachowca. Na szczęście przeżyła. Za swoją odwagę została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

Światowy Dzień Książki to dobra okazja do prezentacji księgozbioru biblioteki szkolnej. Prezentacji nietypowej, bo pomyślanej jak seria zagadek zatytułowana „Pomyśl, zgadnij, poznaj”. Nie wszystkie zostały odgadnięte, ale mieściło się to w założeniu poznawania nowości wydawniczych. Za to wszyscy uczniowie zostali obdarowani książkami. Mamy nadzieję, że towarzyszą im nie tylko w tym świątecznym dniu.

Rok Sienkiewicza

Trwający, ogłoszony przez Sejm ROK HENRYKA SIENKIEWICZA, to dobra okazja do przybliżenia młodym czytelnikom utworów polskiego Noblisty. Przez trzy dni zapraszaliśmy naszych uczniów na spotkania z twórczością pisarza. Z powodu ograniczonego czasu, skupiliśmy się na nowelach. Wprowadzenie do epoki znacznie ułatwiło dzieciom odbiór powstałych ponad sto lat temu przejmujących opowieści. Z dużą uwagą i zainteresowaniem słuchały o niespełnionej miłości do gry na skrzypkach Janka zwanego Muzykantem, o tragicznym losie Marysi, której jedyną rodziną była zmarła matka, czy o losach powstańca, który musiał opuścić kraj. Rozmawialiśmy o oczywistych dzisiaj prawach dzieci i ich zupełnym braku w czasach, kiedy powstawały utwory, o trudnej sytuacji naszego kraju, który znikł z map Europy. Porównywaliśmy też słownictwo, zwracając uwagę na fakt, że wiele słów wyszło już z użycia, a w ich miejsce pojawiły się nowe. Wszystko to w otoczeniu powykładanych w zasięgu ręki wielkich dzieł pisarza. Nie mogło przecież zabraknąć Trylogii i Quo vadis. Każdego dnia kończyliśmy spotkanie projekcją fragmentu filmu W pustyni i w puszczy.

Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne

Nasza szkoła w ramach programu Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne, realizowanego przez Biuro Edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, otrzymała dofinansowanie projektu Ty też potrafisz – techniki rękodzieła artystycznego inspiracją twórczych działań uczniów-pacjentów. Celem projektu jest uatrakcyjnienie oferty pozalekcyjnych zajęć wychowawczych i terapeutyczne oddziaływanie na psychikę dzieci.

16 marca odbył się pierwszy warsztat poprowadzony przez panią Agnieszkę Czyżowską-Nykę prezentujący technikę przygotowania ozdób z siana. Zajęciom towarzyszyła wystawa poświęcona polskiej sztuce ludowej i wielkanocnym pisankom. Każdy uczestnik zajęć wykonał kurkę z siana, którą później udekorował nasionkami soczewicy, kukurydzy i czerwonej fasoli. Powstały wspaniałe prace, a chętne osoby mogły przygotować kolejną kurkę. Po warsztatach zadowolone i radosne dzieci wraz z rodzicami wróciły do oddziałów.

Światowy Dzień Chorego

11 lutego obchodziliśmy uroczyście XXIV Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji zaszczycił nas swoją obecnością Arcybiskup Henryk Hoser. Jego Ekscelencja pobłogosławił dzieci w sali konferencyjnej oraz w oddziałach. Wszyscy mali pacjenci otrzymali słodkie upominki od firmy Jeronimo Martins, W spotkaniu wziął udział Pan doktor Kazimierz Szałata zachęcający chore dzieci do udziału w Misyjnym Apostolstwie oraz harcerki z hufca Zielonka, prowadzące zabawy i konkursy. Muzyczną stronę imprezy uatrakcyjnili Klezmersi i Dariusz Malejonek z zespołu Arka Noego. Wszyscy życzyli małym pacjentom szybkiego powrotu do zdrowia.

Jaś i Małgosia

Ferie w szpitalu wcale nie muszą być nudne i ponure. Przekonali się o tym mali pacjenci oddziału okulistyki, pediatrii i alergologii, którzy 3 lutego 2016 r. obejrzeli przedstawienie lalkowe o Jasiu i Małgosi. Zainteresowanie i ciekowość dzieci wzbudziło już przygotowanie scenki teatralnej i dekoracji. Zebrana widownia z niecierpliwością czekała na rozpoczęcie przedstawienia. Kiedy wreszcie rozpoczął się teatrzyk, wszyscy żywo reagowali na przygody Jasia i Małgosi oraz elementy humorystyczne. Mali pacjenci identyfikowali się z bohaterami, doradzali im i bardzo mocno przeżywali ich losy. Po przedstawieniu dzieci „zwiedzały” zaplecze teatralne, bawiły się pacynkami. Na zakończenie wspólnie stworzyliśmy orkiestrę, która grała na instrumentach perkusyjnych.

W oczekiwaniu na Św. Mikołaja

„…gdy przychodzi grudzień
i możliwość taką daje,
pojawiają się natychmiast
rozkrzyczane Mikołaje!
Ale który jest prawdziwy?...”

E.Piotrowska „Święty Mikołaj z Miry”

Na to pytanie staraliśmy się odpowiedzieć na zajęciach „W oczekiwaniu na św.Mikołaja”, które odbyły się dnia 3 grudnia 2015 r. W trakcie spotkania dzieci wysłuchały fragmentu wierszowanej opowieści „Święty Mikołaj z Miry”. Zobaczyły wystawkę książek poświęconych św.Mikołajowi, które mogą samodzielnie przeczytać. Źródłem ważnych informacji był film animowany „Mikołaj, chłopiec, który został świętym”. Dzięki niemu mali pacjenci dowiedzieli się, że św.Mikołaj jest postacią historyczną- biskupem słynącym z niezwykłej dobroci. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat tego, w jaki sposób można współcześnie być dobrym jak On. Dużo radości sprawiło im wspólne śpiewanie piosenki „I ty możesz zostać św.Mikołajem” oraz zajęcia plastyczne w trakcie których wykonały postać Mikołaja z kwadratów- origami.

Mikołajki

Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Mińsku Mazowieckim przy ul. Siennickiej 17, włączył się w akcję MIKOŁAJKI 2015 W SZPITALU. Uczniowie zebrali wiele wspaniałych prezentów dla swoich kolegów i koleżanek przebywających w oddziałach szpitalnych. W imieniu naszych małych pacjentów dziękujemy za wszystkie upominki oraz wspaniałą kartkę z życzeniami.

 

Monika Culepa

Warsztaty pierwszej pomocy

Jak dbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich? Dzieci z naszej szkoły mogły zdobyć nową wiedzę i zgłębiać już posiadaną na zajęciach poświęconych udzielaniu pierwszej pomocy. Trzeciego grudnia poznaliśmy zasady resuscytacji i reanimacji. Uczniowie obejrzeli film „Dr Kręciołek” i zastosowali zdobytą wiedzę w trakcie praktycznych ćwiczeń z fantomami. Każdy uczeń po lekcji zdobył certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy.

Andrzejki

W imieniny Andrzeja 30 listopada, zgodnie z ludowym zwyczajem, nasi uczniowie mogli sprawdzić, co ich czeka w przyszłości. Udekorowany balonami orszak chodził od sali do sali. Dzięki wróżbom dzieci poznały imię przyszłej sympatii, swój przyszły zawód. Losując przedmioty z tajemniczemu woreczkowi mogły dowiedzieć się czegoś nowego dowiedzieć o sobie. Największą atrakcją zabawy andrzejkowej było koło fortuny, którym mali pacjenci uwielbiali kręcić. Na pamiątkę wizyty wróżek mali pacjenci otrzymali baloniki z przepowiednią.

Obchody Światowego Dnia Życzliwości

18 listopada 2015 r. z okazji Światowego Dnia Życzliwości nasza szkoła wystawiła w sali konferencyjnej szpitala inscenizację pt. Królewna Gburka. Dzieci nagrodziły występy gromkimi brawami. Potem odbyła się dyskusja na temat Co trzeba robić, by nie być gburem? Następnie Pani Ania Gajc przedstawiła dzieciom pogadankę Kto może ci pomóc, gdy jesteś w trudnej sytuacji, w ramach której opowiedziała o pracy i zadaniach Rzecznika Praw Dziecka. Wszystkich obecnych zaproszono do wspólnej zabawy z chustą animacyjną, a potem na mini-koncert. Na flecie i gitarze zagrano piosenkę Trzy słówka, zaś mali pacjenci akompaniowali na instrumentach perkusyjnych. Dzieci wykonały prace plastyczne o tematyce bajkowej, a na koniec otrzymały upominki przywiezione od Rzecznika Praw Dziecka.

 

Monika Culepa

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Paddington, Coralgol, Fantazy, Yogi. Wszystkie te misie zaprosiliśmy do świętowania w Światowym Dniu Pluszowego Misia. Z okazji święta przypomnieliśmy książki, których są bohaterami oraz oglądane od dawna i ciągle lubiane filmy. Do wymienionego wyżej szacownego grona dołączyła „Niebieska niedźwiedzica”, bohaterka opowiadania Joanny Marii Chmielewskiej. Przeczytanie fragmentów książki posłużyło nam do rozmowy o tolerancji dla odmienności, z którą dzieci mogą zetknąć się na co dzień. Zagadki, piosenki i zabawy z chustą animacyjną wprawiły dzieci w doskonały humor. Misie wybrały się w kolorową podróż, przy głośnym akompaniamencie rozśpiewanych uczestników spotkania. Nic dziwnego, skoro „Misie lubią dzieci, a dzieci lubią misie.”

Mistrzowie pastelu

Zainspirowani wystawą Mistrzowie pastelu w Muzeum Narodowym w Warszawie przygotowaliśmy dla naszych uczniów ekspozycję poświęconą twórczości Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego i Witkacego. Na warsztatach plastycznych 9 listopada 2015 r. dzieci poznały ciekawostki dotyczące techniki pastelu i dzieła różnych artystów. Uczniowie rozwiązywali na tablicy interaktywnej zadania sprawdzające umiejętność rozpoznawania pasteli mistrzów. Każdy uczestnik spotkania przygotował pracę plastyczną inspirowaną oglądanymi obrazami. Po zakończeniu zajęć wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe nagrody.

Zajęcia z cyklu „Klub Bezpiecznego Puchatka”

Klub Bezpiecznego Puchatka poszerzył grono swoich małych przyjaciół. Dnia 5 listopada br. W naszej szkole odbyły się warsztaty dla dzieci z klas 0 i I. Rozmawialiśmy o bezpiecznej drodze do szkoły. Wspólnie podróżowaliśmy autem, autobusem, rowerem i pieszo. Przechodziliśmy przez przejście dla pieszych zachowując zasadę prawidłowego poruszania się pieszych po ulicy. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali odblaski, naklejki oraz broszury edukacyjne dla siebie i rodziców.

Zajęcia fotograficzne

W dniu 29 października 2015 r. odbyły się we wszystkich oddziałach szpitala pierwsze zajęcia fotograficzne pt. „Historia fotografii”. Uczniowie poznali historię techniki fotograficznej od camera obscura po dzisiejsze aparaty cyfrowe. Zobaczyli pierwsze zdjęcie w historii – fotografię wykonaną w 1826 r. przez N. Niépce. Pod okiem wychowawcy Moniki Culepy dzieci wykonały zdjęcia w swoich oddziałach aparatem - lustrzanką cyfrową Nikon w trybie auto oraz makro. Poniżej prace uczniów Zespołu Szkół nr 86 w Warszawie

Filharmonia Narodowa - Wiwat Hiszpania

 

Konkurs plastyczny

„W świecie wyobraźni Danuty Wawiłow i Natalii Usenko” – to tytuł IV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla uczniów szkół szpitalnych. Konkurs został ogłoszony przez Przyszpitalny Zespół Kształcenia Specjalnego w Wejherowie. Uczestników podzielono na 4 grupy wiekowe. Młodsi zostali poproszeni o wykonanie ilustracji do wybranego wiersza. Zadaniem gimnazjalistów było wykonanie okładki do tomiku wierszy wybranej przez siebie autorki. Cel konkursu to zapoznanie dzieci i młodzieży z twórczością poetek. Zajęcia plastyczne, połączone z czytaniem wierszy i prezentacją dorobku pisarskiego obu pań, przeprowadziliśmy 23 października. Powstało wiele prac. Niestety, zgodnie z regulaminem konkursu, możemy wybrać tylko piętnaście. Z niecierpliwością będziemy czekać na wyniki.

Zdrowe odżywianie

Nasza szkoła od wielu lat realizuje programy edukacyjne dotyczące zdrowego odżywiania i promocji aktywnego stylu życia. 19 października 2015 r. odbyły się zajęcia, na których uczniowie poznali zasady prawidłowego żywienia, układali puzzle z piramidą pokarmową. Małym pacjentom zaprezentowano teatrzyk lalkowy „O Tadku Niejadku, jego babci i dziadku”. Dzieci rozwiązywały zagadki, akompaniowały na instrumentach perkusyjnych i śpiewały piosenkę „Już owoców pełen kosz”. Wszyscy uczestnicy zajęć i ich rodzice otrzymali materiały edukacyjne.

Na szkle malowane

Malowanie na szkle to bardzo stara sztuka. Artyści ludowi od wieków używając farb temperowych tworzyli obrazy o tematyce religijnej i przyrodniczej. W ramach cyklu „Czwartkowe spotkania z kulturą” 15 października 2015 r. także nasi uczniowie mogli zapoznać się z różnymi tajnikami techniki malowania na szkle i przygotować własny obraz.

Spotkanie z pisarzem

Grzegorz Kasdepke lubi spotkania z dziećmi, dzieci lubią spotykać się z Grzegorzem Kasdepke… Dwunastego października po raz kolejny gościliśmy tego popularnego pisarza dla dzieci i młodzieży. Autor opowiadał nam o bohaterach swoich utworów, o tym skąd czerpie pomysły do kolejnych książek i jak nad nimi pracuje. Okazuje się, że niektóre historie opowiedziały pisarzowi dzieci, niektóre zamówili wydawcy, a jeszcze inne – na przykład Detektyw Pozytywka, same do niego przyszły. Uczestnicy spotkania pomogli detektywowi rozwiązać kilka zagadek, posłuchali fragmentów tekstu i informacji o najnowszej książce Pana Kasdepke „45 puknięć w głowę”. A potem…rozmowom i autografom nie było końca. Grzegorz Kasdepke ma na swoim koncie ponad 45 książek. Prawie wszystko, co wyjdzie spod jego pióra, sprawie natychmiast staje się bestsellerem.

Płaszcz Józefa

Dnia 1 października 2015 r w ramach czwartkowych spotkań z kulturą została przedstawiona książka Simmsa Tobacka Płaszcz Józefa. Na wstępie nauczyciel przybliżył wszystkim osobę autora oraz książkę za którą pisarz w 2000 roku dostał najwyższą nagrodę w Stanach Zjednoczonych Złoty Medal Caldecotta. Pani Anna Gajc przedstawiła historię powstania książki. Pacjenci i rodzice wysłuchali piosenki na podstawie której autor napisał to krótkie opowiadanie. Dzieci dowiedziały się czym jest kolaż i w jaki sposób autor wykonał ilustracje do książki. Podczas zabawy przy tablicy multimedialnej osoby chętne rozszyfrowywały motywy żydowskie występujące na ilustracjach. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowiadania. Ustalono przesłanie książki : rzeczy pozornie nadające się do wyrzucenia mogą służyć do zrobienia czegoś innego. Na zakończenie przy użyciu skrawków materiału, guzików, wstążek, koronek, nici, włóczki, papieru, fragmentów prasy, fotografii i innych materiałów uczestnicy stworzyli płaszcz dla głównego bohatera.Podczas spotkania panowała miła atmosfera, dzieci chętnie brały udział w zajęciach i z uśmiechem opuszczały salę.

Zabawa w detektywa

Muzeum na wynos to projekt realizowany przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. Jest próbą wyjścia z ofertą edukacyjną muzeum poza jego siedzibę i poszerzenie kręgu odbiorców sztuki o dzieci i młodzież mającą znacznie utrudniony dostęp do lekcji czy warsztatów prowadzonych w muzealnych galeriach, w szczególności ze szkół szpitalnych. Dzięki warsztatom ZABAWA W DETEKTYWA nasi uczniowie niczym prawdziwi detektywi odnajdywali wskazówki, które pomogły im rozszyfrować tożsamość osoby namalowanej na portrecie.

Żabi król

30 września gościliśmy po raz kolejny zespół wolontariuszek APS, zaprzyjaźniony z naszą szkołą od 3 lat. Studentki przygotowały przedstawienie kukiełkowe „Żabi król”, które traktuje o dotrzymywaniu obietnic. Po przedstawieniu prowadzące w rozmowie z dziećmi podkreślały, jak ważne w życiu jest dotrzymywanie danego komuś słowa. Następnie uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do zabaw z chustą. Zajęcia zostały zwieńczone wykonaniem korony królewskiej, co dzieci przyjęły z zapałem i z entuzjazmem zabrały się do pracy. Dumni z efektu swojej pracy, w dobrych humorach wracali do swoich szpitalnych sal.

Rehabilitacja przez szachy

29 września spotkaliśmy się z uczniami na zajęciach rozpoczynających program „Rehabilitacja przez szachy”. Jest to przedsięwzięcie szachowe, realizowane przez Miasto Stołeczne Warszawę we współpracy z Polskim Związkiem Szachowym oraz WCIES. Projekt polega na wprowadzeniu do szkół przyszpitalnych nauki gry w szachy. Dla każdej ze szkół z programu został zapewniony specjalistyczny sprzęt szachowy: szachy zwykłe, szachy magnetyczne, szachy SOLO i tablica demonstracyjna. Adresatem są dzieci w każdym wieku. Program zakłada działania ukierunkowane bezpośrednio na uczniów: skierowanie ich uwagi na inne zajęcia niż pobyt w szpitalu, nabycie umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji, wyrobienie koncentracji, cierpliwości i wytrwałości, ukształtowanie motywacji i determinacji do realizacji celu, a przez to determinacji w walce z chorobą. Zajęcia będą odbywać się cyklicznie. W szachy można będzie grać w oddziałach i szkolnej bibliotece.

Powitanie jesieni

Dnia 23 września, w pierwszym dniu kalendarzowej jesieni, odbyła sie z tej okazji w naszej szkole uroczystość. W sali konferencyjnej została wystawiona krótka inscenizacja przeplatana piosenkami o tematyce jesiennej. Po skończonym teatrzyku dzieci zostały zaproszone do zabawy. W czasie utworu Kolorowe listki, tańczyły do muzyki z papierowymi listami. Podczas piosenki Tańcowała jesień mali pacjenci bawili się przy chuście animacyjnej a przy piosenkach Orkiestra , Już owoców pełen kosz śpiewali i grali na instrumentach. Na zakończenie przy balladzie Jesień pędzlem malowała dzieci naśladując nauczyciela, w powietrzu rękoma malowały jesienne obrazy. Spotkanie przebiegło w radosnej atmosferze wszyscy opuszczali salę bardzo zadowoleni.

V Tydzień Wychowania

Dnia 16 września 2015 roku w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia z ramach V Tygodnia Wychowania pod tytułem „Wychowanie do pełni człowieczeństwa” przygotowane przez Panią Agnieszkę Kaczor i Ks. Roberta Mikuska. Na wstępie uczniom przedstawiono potrzebę całościowego wychowania człowieka, zwracając uwagę na sferę duchową ludzkiego życia. Następnie zapoznano z postacią Świętego Jana Bosko - wielkiego wychowawcy, którego 200 rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Na koniec dzieci, korzystając z Internetu, poszukiwały wiadomości dotyczących wychowania w życiu Świętych: Jana Bosko, Jana Pawła II, Stanisława Kostki i Dominika Sawio. Zajęcia zakończyła prezentacja grupowej pracy uczniów, nagrodzona obrazkami Świętego Jana Bosko.

Kierunek życzliwość

W ramach cyklu „Czwartkowe spotkania z kulturą” 10 września rozmawialiśmy o życzliwości w środkach komunikacji miejskiej. Zaprezentowano plakaty związane z akcją „Bądź życzliwym pasażerem zamiast być monsterem”. Następnie dzieci mogły przygotować plakat promujący kulturalne zachowania lub wykonać kartkę dla uczestników Powstania Warszawskiego w ramach akcji Mali i wielcy bohaterowie. Odwaga jest w każdym z nas.

Czwartkowe spotkania z kulturą

W tym semestrze nasza szkoła realizuje innowacje pedagogiczną „Czwartkowe spotkania z kulturą”. Podstawowym celem warsztatów jest rozbudzanie zainteresowań i nawyków obcowania z kulturą, stymulowanie różnych form ekspresji dzieci. Pierwsze zajęcia inaugurujące cykl spotkań z kulturą odbyły się 3 września. Nasi uczniowie mogli podziwiać wystawę Lato w malarstwie poświęconą twórczości impresjonistów i postimpresjonistów. Wykorzystując różne materiały, aromatyczne przyprawy mali pacjenci wykonali kolaże inspirowane oglądanymi dziełami. Powstała wspaniała wystawa prac plastycznych.

Kartka dla Powstańca

Dzięki współpracy z Fundacją Rosa, 2 września, rozpoczęliśmy uroczyście akcję „Kartka dla Powstańca”. Tegorocznym hasłem były słowa: „Mali i Wielcy Bohaterowie – odwaga jest w każdym z nas”. Przez dwa tygodnie nasi pacjenci z ogromnym zaangażowaniem wykonywali kartki, w których składali wyrazy uszanowania i podziękowania uczestnikom powstania warszawskiego. Kartki zostały opieczętowane i przekazane Fundacji Rosa, która pośredniczyła w dostarczeniu ich do adresatów. 6 października odbyło uroczyste spotkanie w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, w czasie którego miała miejsce premiera filmu dokumentalnego „Powstańcy dzieciom”. Bohaterami filmu są powstańcy oraz pacjenci szpitali biorących udział w projekcie. Dzięki temu projektowi nawiązane zostały niezwykłe znajomości Małych i Wielkich Bohaterów. Relacja ze spotkania znajduje się w poniższym linku: http://fundacjarosa.pl/premiera-wyjatkowego-dokumentu-juz/

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Nauczyciele w oddziałach szpitalnych spotkali się z wychowankami i przeprowadzili pogadankę na temat bezpiecznej drogi do szkoły. Dzieci opowiadały o swoich wspomnieniach z wakacji. Pani dyrektor szczególnie ciepło powitała uczniów klasy pierwszej. Dzieci dostały w prezencie plecaki z przyborami szkolnymi. Wszyscy chętni mogli uczestniczyć we mszy św.