Wydarzenia na "Szaserów" - archiwum

Rok szkolny 2013/2014

Wigilia

19 grudnia 2013 roku w świetlicy oddziału pediatrycznego odbyło się bardzo uroczyste i nastrojowe spotkanie opłatkowe. Uczestniczyli w nim uczniowie naszej szkoły, rodzice i nauczyciele. Rozpoczęliśmy od wysłuchania Ewangelii św. Łukasza, wspólnej modlitwy i symbolicznego przełamania się opłatkiem. Potem wysłuchaliśmy wierszy i "Opowieści Wigilijnej" przygotowanych przez dzieci. Rozmawialiśmy także o zwyczajach i tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem, wspólnie śpiewaliśmy piękne polskie kolędy. Wszyscy uczniowie zostali obdarowani upominkami od Fundacji Funkomitywa z Krakowa.Następnego dnia reprezentacja naszych uczniów i nauczycieli miała przyjemność składania życzeń świątecznych i noworocznych pracownikom naszego szpitala. Spotkaliśmy się z dyrektorem WIM, ordynatorami oddziałów dziecięcych, lekarzami, kapelanami, naczelną pielęgniarką, pielęgniarką oddziałową i paniami pielęgniarkami oraz personelem pomocniczym i gospodarczo-technicznym. Wszyscy wysłuchali krótkiego występu przygotowanego przez uczniów, po którym zostali obdarowani, wykonanymi przez dzieci, kartkami świątecznymi i drobnymi upominkami w postaci choinek i wieńców bożonarodzeniowych.

Mikołaj z Fundacją Orange

18 grudnia 2013 r. odwiedził nas Mikołaj razem z promującymi Fundację Orange Sercem i Rozumem. Sprawił nam tym ogromną radość, bo przyniósł nam mnóstwo prezentów: maskotki, zabawki, słodycze, gry, puzzle, książki, kredki i wiele innych. Część z nich Mikołaj zostawił do wspólnego korzystania w świetlicy dla wszystkich dzieci przebywających w szpitalu. Razem z Mikołajem świetnie się bawiliśmy. Przygotował on dla nas różne zagadki, na które nawet znaliśmy odpowiedzi. Malowaliśmy też sobie twarze kolorowymi farbami, i śpiewaliśmy wspólnie kolędy. Był to dla nas pacjentów wyjątkowy dzień, który na długo zostanie w naszej pamięci.

Święty Mikołaj

O Św. MikołajuPrzed wielu laty, w niewielkiej krainie,żył sobie człowiek , który do dziś słynie.Był on biskupem, w niebogatym mieściei służył Bogu całym sobą wreszcie.Kim był ten kapłan? wszyscy pewno wiecie !To Święty Mikołaj biegnący po świecie.Dobrocią swoją zasłynął wokołoi gdy do nas przyjdzie będzie nam wesoło.Bo ten wielki człowiek nie szczędził trudu,by radość przynieść dzieciom wszystkich ludów. 6-go grudnia także do dzieci przebywających w szpitalu przyszedł Święty Mikołaj. Wyczekiwały go z wielką radością. Specjalnie na jego przybycie udekorowały choinkę własnoręcznie przygotowanymi ozdobami. Mikołaj przyniósł dla wszystkich dzieci prezenty, ale przede wszystkim przyniósł radość dzieciom, które bardzo tego potrzebują aby szybciej wrócić do zdrowia. Dziękujemy Ci Święty Mikołaju!

Gry i Wróżby Andrzejkowe

Zebrała się nasza gromada,Gdy już wieczór zapada.Chętna do zabawy w andrzejkową noc,Bo dziś wróżb i magii moc.Która pierwsza za mąż wyjdzie?I do której szczęście przyjdzie?Która dziś odpowiedź na pytanie znajdzie?A która swą miłość odnajdzie?Odpowiedzi na pytania i marzenia znamy,Ale na wyniki jeszcze poczekamy.

Święto Niepodległości

Data 11 listopada 1918 roku ma szczególne znaczenie w dziejach ludzkości. W tym dniu zakończyła się I wojna światowa. Delegacja Niemiec podpisała rozejm z państwami Entent, a marszałek Ferdinand Foch w imieniu sprzymierzonych państw podyktował Niemcom wstępne warunki kapitulacji. Działo się to w wagonie kolejowym w Compiègne. Była to szczęśliwa chwila dla całego świata, ponieważ zawieszenie broni oznaczało pokój. W wojnie, która trwała w latach 1914-18 brały udział 33 państwa, a w czasie działań wojennych zmobilizowano 70 milionów ludzi, 9 milionów zginęło, a prawie 20 milionów zostało rannych! Upadły cesarstwa, po wojnie powstały nowe państwa.W dziejach polskiego narodu dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem. Po 123 latach niewoli i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo nad wojskiem polskim Józefowi Piłsudskiemu. Powstała wolna i niepodległa Polska. W tym dniu organizowane są uroczyste apele i defilady, pod pomnikami bohaterów narodowych składamy kwiaty. Gmachy państwowe, domy oraz ulice dekorowane są polskimi flagami. W naszej szkole uroczystości Narodowego Święta Niepodległości miały charakter warsztatowy. Wychowankowie chętnie brali udział w poszczególnych konkurencjach, którymi były: warsztat historyczny, muzyczny, plastyczny, literacki. Uczestnicy otrzymali nagrody za aktywny udział w warsztatach.

Powitanie Jesieni

Powitaliśmy złotą polską jesień. W czasie zajęć wykorzystywaliśmy przepiękne dary jesieni m.in.: kasztany, żołędzie i kolorowe liście. Powstały prace wykonane różnymi technikami. Część z nich zdobi świetlicę, pozostałe dzieci zabrały do domów.

Konkursy: Akcja Segregacja, Nowa Akcja Segregacja, Ja i Mój Bohater

W czasie wakacje i we wrześniu odwiedzili naszą szkołę byli uczniowie. Odebrali dyplomy i nagrody, które zdobyli za udział w konkursach organizowanych od kwietnia do czerwca 2013. Konkursy "Akcja Segregacja" i "Nowa Akcja Segregacja" były organizowane przez Miasto Stołeczne Warszawa i dotyczyły nowych zasad segregowania odpadów. W pierwszym z nich uczniowie zdobyli 4 nagrody a w drugim 3. Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej we współpracy ze Stowarzyszeniem URONEF zorganizowało konkurs "Ja i mój bohater". W kategorii literackiej laureatką została nasza uczennica z klasy V szkoły podstawowej, a w kategorii plastycznej otrzymało nagrody troje uczniów. Nagrodzone prace można obejrzeć na stronie Facebook

Prace Plastyczne Naszych Podopiecznych

Podczas wakacji nasza szkoła także pracuje. Przebywające w szpitalu dzieci nie mają zajęć dydaktycznych ale są objęte opieką wychowawcy. Jest to czas kiedy mogą rozwijać między innymi swoje zainteresowania plastyczne. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się orgiami. Powstało wiele prac wykonanych tą techniką.

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2013/2014

Szkolna godzinaWybiła już godzina. Dzwonek! Rok szkolny się zaczyna. Znów dni popłyną pracowite Nad książką szkolną, nad zeszytem... Życzę wam wszystkim na początek Roku szkolnego - samych szóstek i piątek!

Rok szkolny 2012/2013

Majowe Święta

Dwudziestego piątego kwietnia odbyły się zajęcia poświęcone świętom majowym. Pacjenci obejrzeli prezentację multimedialną na temat: Święta Pracy, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Kolejną część zajęć wypełniły konkursy multimedialne. Na zakończenie warsztatów uczniowie wykonali flagi narodowe z papieru.

Akcja Segregacja

Kolejny rok realizujemy w naszej szkole program ”Wspieranie edukacji ekologicznej w placówkach oświatowych m. st. Warszawy”. W jego ramach od kwietnia 2013 roku popularyzujemy wśród uczniów oraz ich rodziców i opiekunów nowe zasady segregowania odpadów. W związku z tym bardzo chętnie przystąpiliśmy do miejskiego konkursu plastycznego „Akcja segregacja”. Wzbudził on duże zainteresowanie zarówno wśród dzieci jak i dorosłych, wszyscy nasi uczniowie (100%) wzięli w nim udział.

Wielkanoc

Już tradycyjnie z okazji Świąt Wielkiej Nocy nasi uczniowie przygotowali karty świąteczne i drobne upominki, którymi obdarowaliśmy personel WIM.

W Oczekiwaniu Na Wiosnę....

W tym roku wiosna - według wyliczeń astronomów - powinna pojawić się u nas już 20 marca. Ale nikt z nas jej jeszcze nie zauważył. Dlatego, żeby wiosna rozgościła się tak naprawdę, zdecydowaliśmy wypełnić coroczny zwyczaj. Wszyscy na pewno wiedzą, o czym mówimy: musimy pożegnać zimę i pozbyć się jej. Uosobieniem tejże jest Marzanna. Zanim jednak to nastąpiło, postanowiliśmy sprawdzić naszą wiedzę dotyczącą wiosny. Zrobiliśmy to za pomocą różnych zabaw i konkursów, przygotowanych dla nas przez panią nauczycielkę. Rozwiązywaliśmy różne zagadki, weryfikowaliśmy naszą znajomość przysłów związanych z wiosną, sprawdzaliśmy, jaka jest nasza kondycja fizyczna po długiej zimie (okazało się, że nawet niezła). Spróbowaliśmy też wykonać z papieru pierwsze wiosenne kwiaty – przebiśniegi. Wykazaliśmy się też weną twórczą, tworząc wiersze o wiośnie, których wersy miały już zapisane pierwsze litery, w postaci pionowo odczytanego napisu WIOSNA. Tak jak zaplanowaliśmy - na zakończenie naszego spotkania – utopiliśmy nasz symbol zimy - Marzannę. Teraz mamy nadzieję, że już wkrótce wszyscy zobaczymy długo wyczekiwaną WIOSNĘ.Wszędzie zielono I wesołoO ile kwiatów jest wokoło Słonko pięknie świeciNie nudzą sie dzieciAle się cieszymy, bo już nie ma zimyWeronika JatkowskaOlga Włoderska

Światowy Dzień Chorego

W dniu 11 lutego 2013 roku Biskup Polowy WP - dr Józef Guzdek z okazji XXI Światowego Dnia Chorego odwiedził chorych w WIM. Spotkał się z dziećmi przebywającymi w Klinice Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej i przekazał od Caritas drobne upominki. O godz. 15.00 odprawił Mszę św. z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia Chorych.

Bal Karnawałowy

W dniu 30 stycznia 2013 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. W udekorowanej na tę okazję świetlicy zebrali się pacjenci z rodzicami i opiekunami. Prowadzący zapoznali uczestników z tradycją świętowania karnawału: organizowania wytwornych bali, maskarad oraz ulicznych pochodów i korowodów w dawnej Polsce, współcześnie w Europie i na świecie. Bawiono się przy największych przebojach karnawału. Odbyło się wiele konkursów tanecznych. Swoją wiedzę o karnawale można było sprawdzić podczas quizów z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Za udział w konkursach przewidziano nagrody, które bardzo cieszyły dzieci. Najmłodsi mieli okazję zatańczyć "kaczuszki" oraz "Muchę w mucholocie". Zabawę zakończył taniec z pomponami w wykonaniu rodziców i opiekunów. Do sal dzieci wracały w dobrych humorach, z upominkami i balonami.

Dzień Babci i Dziadka

Z okazji Dni Babci i Dziadka wystawiliśmy przedstawienie kukiełkowe "Czerwony Kapturek". Podczas warsztatów plastycznych dzieci wykonywały kartki – laurki dla swoich Babć i Dziadków. Wszystkim Seniorom życzymy zdrowia i 100 lat życia!

Wigilia

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?Dlaczego śpiewamy kolędy?Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.Dlatego, żeby podawać sobie ręce.Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.Dlatego, żeby sobie przebaczać.ks. Jan Twardowski

Prace dla WOŚP

W tym roku dzieci z Filii ZSS nr 86 przygotowały prace, które zostaną wystawione na licytację podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ten sposób dzieci ze szpitala chcą pomóc zebrać pieniądze potrzebna na ratowanie życia innych chorych dzieci.

Świąteczne Kartki dla Pracowników WIM

Przez cały miesiąc dzieci wykonywały świąteczne karty i drobne upominki, którymi tuż przed Świętami Bożego Narodzenia obdarowały pracowników WIM składając przy tym Świąteczne Życzenia. Powstało ponad 50 kart, 20 ozdób choinkowych i dwa anioły. Mamy nadzieję, że życzenia się spełnią a podarunki przywołają podczas Świąt spędzanych w gronie rodzinnym obraz dzieci wdzięcznych za okazaną im pomoc i życzliwość.

Idzie Mikołaj

Idzie, idzie święty z długą siwą brodą,a dwaj aniołkowie za ręce go wiodą.Niosą w wielkich koszach:słodziutkie pierniki, ciastka i cukierki,lalki, żołnierzyki.Każdemu nad głową złota gwiazdka świeci,idą i szukają samych grzecznych dzieci.

„Ozdoba na Choinkę” - Praca z Surowców Wtórnych

Nasze dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym dla dzieci i uczniów z placówek specjalnych "Ozdoba na choinkę" - praca z surowców wtórnych. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dekoracji świątecznej – ozdoby choinkowej i łańcucha na choinkę. Organizatorami konkursu są Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy i Koordynator miejskiego programu ekologicznego dla placówek specjalnych. Konkurs jest elementem programu "Wspieranie edukacji ekologicznej w placówkach oświatowych m.st. Warszawy". Celem konkursu jest: zainteresowanie dzieci i młodzieży wykorzystaniem surowców wtórnych; rozszerzenie wiedzy na temat segregacji odpadów i możliwości ich powtórnego wykorzystania; ukazanie możliwości wykorzystania surowców wtórnych przez uczniów z potrzebami edukacyjnymi; kształtowanie zdolności manualnych u dzieci. Prezentujemy powstałe prace.

Andrzejki

„Na andrzejki w końcu listopada ulać coś z wosku wypada”Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dzieci często zastanawiają się co ich w życiu spotka, planują i marzą. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień – dzień tajemniczych wróżb i czarów. Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym. Ten niezwykły czas miał miejsce we czwartek 29 listopada w wigilię imienin Andrzeja.Hokus – pokus, czary - mary,niech się spełnią andrzejkowe czary.

List do Mikołaja

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu „List do Mikołaja” realizowanego przez Fundację ROSA. W ramach tej akcji nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych, podczas których tworzyli według własnej inwencji kartki pocztowe i pisali listy do Św. Mikołaja prosząc o prezenty. Fundacja ROSA dostarczyła naszej szkole materiały plastyczne, koperty i znaczki pocztowe potrzebne do wykonania i wysłania kartek. Na warsztatach mali pacjenci bardzo chętnie tworzyli piękne kartki, wykazując się przy tym dużą pomysłowością. Wysłaliśmy je do Mikołaja licząc na wspaniałe prezenty.

Kartka Ze Szpitala

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu "Kartka ze szpitala" realizowanego przez Fundację ROSA. W ramach tej akcji nasi uczniowie będą uczestniczyli w warsztatach plastycznych, podczas których będą tworzyć według własnej inwencji kartki pocztowe, redagować pozdrowienia lub opisywać swoje przeżycia, a następnie wysyłać je do swoich bliskich. W ten sposób mają szansę rozładować napięcie i stres związane z pobytem w szpitalu, wzmocnić więź z przyjaciółmi i rodziną, a także podzielić się swoimi odczuciami. Oprócz tego rozwijają kreatywność, wyobraźnię i wrażliwość estetyczną, co wyzwala pozytywne emocje. Fundacja ROSA dostarczyła naszej szkole materiały plastyczne, koperty i znaczki pocztowe potrzebne do wykonania i wysłania kartek. Na warsztatach 8 i 14 listopada 2012 r. mali pacjenci bardzo chętnie tworzyli piękne kartki, wykazując się przy tym dużą pomysłowością. Wysyłali je do rodziny, przyjaciół i kolegów z klasy.

Dzień Niepodległości

W naszej szkole w kalendarzu ważnych dat znalazło się Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.

Złota Jesień

Nasi podopieczni wzięli udział w konkursie plastyczno-literackim "Złota Jesień". Oto kilka prac. Mamy nadzieję zdobyć wiele nagród :).

Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013

Już 37 raz zabrzmiał pierwszy dzwonek w naszej szkole. Małym uczniom - pacjentom życzymy wielu sukcesów w nauce i oczywiście zdrowia!