Szkolne wydarzenia

Rok szkolny 2017/2018

Akademia Bezpiecznego Puchatka

10 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyły się zajęcia w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla pierwszoklasistów - „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. W trakcie zajęć, za pomocą opowiadań, plansz, filmów oraz zagadek słownych i muzycznych, uczniowie uczyli się zasad bezpieczeństwa. Utrwalili i poszerzyli wiedzę o zasadach ruchu drogowego, o tym jak unikać zagrożeń oraz jak bezpiecznie spędzać czas w domu, w szkole i w czasie zabawy. Na koniec każdy uczestnik otrzymał książeczkę edukacyjną z zadaniami na temat bezpiecznych zachowań oraz odblaski, by już dziś zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

Spotkanie z misjonarzem

W tym roku, w ramach dnia praw człowieka i dziecka, nasi uczniowie spotkali się z dwoma misjonarzami. Byli to: o. Juan Carlos z Argentyny oraz kleryk Ditrick Sanga z Tanzanii. Misjonarze niesamowicie ciepło i radośnie opowiadali o misjach w Afryce, pokazując zdjęcia i filmy, by nasi uczniowie mogli zobaczyć, że nie wszystkie dzieci na świecie mają dostęp do szkoły oraz uświadomiły sobie, w jakich warunkach żyją. Nie zabrakło wspólnego śpiewu polskich pieśni misyjnych, jak również pieśni w języku portugalskim czy suahili.

Stacja Muzeum

Dnia 13 grudnia, uczniowie naszej szkoły szpitalnej mieli okazję wziąć udział w lekcji muzealnej muzeum kolejnictwa. Stacja Muzeum przeprowadziła zajęcia w dwóch grupach – dla dzieci młodszych i starszych. Uczniowie zostali zapoznani z działalnością muzeum oraz zaproszeni do wykonania ciekawych aktywności. Zajęcia zatytułowane „Piórem o kolei”, pozwoliły młodszym dzieciom utrwalić oraz uzupełnić wiedzę z zakresu bezpieczeństwa przed przejazdem kolejowym, ale także miały one okazję samodzielnie złożyć lokomotywę czy wagon pociągu z papieru lub też wcielić się na chwilę w rolę maszynisty i kierować kolejką elektryczną. Starsze dzieci, oprócz przypomnienia i uzupełnienia zasad bezpieczeństwa, dowiedziały się dużo o historii książki oraz miały niepowtarzalną okazję pisać atramentem przy użyciu prawdziwego gęsiego pióra. Była to dla nich nie lada gratka. Zajęci pisaniem, nie chcieli odchodzić od kartki. Na koniec jedna z uczennic wraz z nauczycielką podziękowały gościom za przybycie, wręczając wykonaną przez dzieci kartkę z życzeniami.

Skrzynka Kamishibai - Biblioteka Gocławska

8 grudnia naszą szkołę odwiedziły panie z warszawskiej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN. Przyjechały do nas ze znaną nam już skrzynką Kamishibai, dzięki której przy pomocy opowieści Kumiko Yamamato „Szukając Marudka”, na chwilę wprowadziły dzieci w inną rzeczywistość, pomagając im tym samych zapomnieć o pobycie w szpitalu. Po wysłuchaniu bajki dzieci miały okazję na działanie twórcze w postaci pracy plastycznej. Na koniec wszystkie dzieci wzięły udział w rozweselającej zabawie z pokazywaniem. Spotkanie przebiegło w spokojnej atmosferze, która mamy nadzieję przyjedzie do nas ponownie z inną już opowieścią w skrzynce Kamishibai.

Teatr Polski - Pchła Szachrajka

7 grudnia 2017 roku naszą szkołę odwiedzili aktorzy Teatru Polskiego, by poświęcić kilka minut na głośne czytanie dzieciom. Tym razem dzieci miały okazję słyszeć opowieść o Pchle Szachrajce Jana Brzechwy. Aktorzy z zaangażowaniem czytali swoje kwestie, zaś dzieci żywo na nie reagowały, nie zgadzając się momentami na przebieg wydarzeń komentując pod nosem treść bajki lub klaskały z uznaniem w momencie, gdy dany fragment przypadł im do gustu. Na koniec uczniowie przy wsparciu nauczycieli podziękowali gościom za odwiedziny, życząc, by jeszcze kiedyś znowu nas odwiedzili...

Teatr z Krakowa

Już po raz kolejny naszą szkołę szpitalną odwiedził Teatr z Krakowa. Tym razem, w okolicach zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, postanowili przywitać nas przedstawieniem o... Świętym Mikołaju. Nie zabrakło treści związanych z życiorysem świętego, przeplatanych piosenkami z udziałem naszych uczniów. Na koniec dzieci otrzymały upominki od św. Mikołaja na znak, że to on właśnie obdarowywał innych prezentami.

Mikołajki z Fundacją ONICO

W Mikołajki, 6 grudnia, odwiedzili na siatkarze drużyny ONICO Warszawa wraz z Fundacją ONICO. Na początku goście spotkali się z dziećmi w sali konferencyjnej, gdzie przy udziale siatkarzy i dzieci odbyły się konkursy, w których dzieci miały za zadanie narysować św. Mikołaja z zamkniętymi oczami czy jak najdłużej odbijać balon z siatkarzem. Mali uczniowie-pacjenci żywo reagowali na proponowane aktywności, zwłaszcza, że zwycięzcy danego konkursu mogli zdobyć piłkę z autografami siatkarzy. Po części grupowej, siatkarze wraz z nauczycielami odwiedzili resztę dzieci w oddziałach, by i ci, którzy nie mogli wyjść z sal szpitalnych, mieli okazję spotkać sportowców. Pacjenci byli zadowoleni z odwiedzin, każdy otrzymał pluszowego misia. Nie zabrakło też pamiątkowych zdjęć i autografów. Mikołaj vs choroba – 1:0. „Mecz wygrany!”.

Lekcja z wolontariuszem

Na początku grudnia 2017 roku, naszych uczniów odwiedzili wolontariusze. Młodzież, która przyjechała do Warszawy na wymianę licealną z uczniami warszawskich szkół średnich. Wśród gości pojawiły się osoby między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku czy Brazylii. Spotkanie miało charakter rozmowy, podczas której uczestnicy mieli okazję wymienić się tradycjami bożonarodzeniowymi. Całe zajęcia przebiegały w języku angielskim, toteż nasi uczniowie mogli przekonać się, jak to jest, rozmawiać z kimś, kto po polsku nie potrafi powiedzieć więcej niż „dzień dobry”. To możliwość zawarcia nowych znajomości, nie tylko między pacjentami szpitala, ale również, a może przede wszystkim w tym przypadku, nowa znajomość za granicą, która kto wie, może okazać się znajomością na lata.

Mikołajki

4 grudnia 2017 r. zaprosiliśmy naszych pacjentów na spotkanie przybliżające postać Św. Mikołaja. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się, że Mikołaj był postacią historyczną – biskupem Miry słynącym z niezwykłej dobroci. Uczniowie obejrzeli film „Mikołaj chłopiec, który został świętym”. Dużo radości sprawiło im wspólne śpiewanie piosenki „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem” oraz malowanie jego portretu. Przygotowano wystawę prac plastycznych, a dzieci zostały obdarowane upominkami.

Łazienki Królewskie

Z okazji Roku Tadeusza Kościuszki 28 listopada 2017 r. naszą szkołę odwiedziła Małgorzata Chonicz-Milczarek – edukatorska z Muzeum Łazienki Królewskie. Podczas lekcji muzealnej uczniowie poznawali życie i dokonania naszego bohatera narodowego. Dzieci rozwiązywały zaszyfrowaną zagadkę na temat wszystkich imion Kościuszki, rozpoznawali miejsca związane z rozwiązywali jego życiorysem, projektowali dla niego strój bohatera. Na koniec zajęć uczestnicy spotkania rozwiązywali quiz.

Pani Małgorzata opowiedziała naszym uczniom o Łazienkach Królewskich. Zaprosiła też do tego magicznego i niezwykłego miejsca.

Prawa Dziecka - tolerancja

Dnia dwudziestego pierwszego listopada odbyło się w sali konferencyjnej zajęcie dla dzieci pod tytułem Inny nie znaczy gorszy. Spotkanie było zorganizowane z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, które przypada dnia dwudziestego listopada. Wszystkim dzieciom przy wejściu zostały rozdane medale szanującego i życzliwego ucznia. Po przedstawieniu przebiegu i celów spotkania, uczestnicy układali kartoniki z literami oznaczone od 0 do 9, które po ułożeniu w rosnącej kolejności utworzyły hasło TOLERANCJA. Wszyscy wspólnie odczytali hasło i próbowali powiedzieć, co oznacza to słowo. Pacjenci zostali zaproszeni do obejrzenia teatrzyku kukiełkowego Brzydkie kaczątko Hans Christian Andersena.

Po przedstawieniu odbyła się rozmowa na podstawie treści bajki i własnych doświadczeń związanych tolerancją i jej brakiem. Uczestnicy podawali przykłady braku tolerancji wobec innych. Na podstawie książek zgromadzonych na wystawie i ilustracji nauczyciel zaprezentował różne rodzaje dysfunkcji u ludzi. Zadaniem dzieci było przyporządkowanie niepełnosprawności do zmysłu, który nie działa prawidłowo. Podsumowaniem zajęć było hasło: Wszystkich należy traktować tak samo, niezależnie od stopnia sprawności.

Na zakończenie przy muzyce do baletu Jezioro łabędzie Piotra Czajkowskiego dzieci odrysowywały swoje dłonie i przyklejały na wspólną pracę pt. Łabędź. Dla rodziców została stworzona ulotka pt. Jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności, która była dostępna przez kilka dni na parawanie w holu głównym szpitala. Na zakończenie dzieci otrzymały notesiki przekazane przez Rzecznika Praw Dziecka i książeczki Razem w szkole od Fundacji Integracja.

Brat Albert Chmielowski

Z okazji Roku św. brata Alberta – Adama Chmielowskiego, w naszej szkole odbył się cykl zajęć poświęconych życiu i działalności tego niezwykłego człowieka. Uczestnicy spotkania poznali życiorys świętego. Jako 19-latek Adam Chmielowski walczył w Powstaniu Styczniowym, został ranny i trzeba mu było amputować nogę. Pomimo kalectwa realizował swoje marzenia. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Monachium, zdobył uznanie jako młody utalentowany malarz. Porzucił jednak karierę i zajął się opieką nad ubogimi i bezdomnymi. Jego motto życiowe brzmiało: Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny. Nasi uczniowie zainspirowani przykładem życia św. Brata Alberta wzięli udział w wewnątrzszkolnym konkursie plastycznym „Być dobrym jak chleb”. Na konkurs wpłynęło 44 prace.

Szpital Pluszaka

„Szpital Pluszaka” to zajęcia edukacyjne, w których wzięli udział najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Ratownik medyczny zapoznał dzieci z zasadami funkcjonowania służb ratowniczych, postępowania w sytuacji zagrożenia życia oraz wzywania pomocy.

Instruktor ubrany w odblaskowe, świecące medyczne ubranie, oswoił dzieci z widokami ratownika medycznego. Za pomocą modelu karetki, gry skojarzeń, plansz edukacyjnych i wielkiego Misia, na którym dzieci mogły ćwiczyć badania wykonywane w gabinecie lekarskim, ratownik pokazał, że nie ma się czego bać i zawsze należy działać.

 

Dzieci były zachwycone. Profesjonalizm i poczucie humoru pana Jacka sprawiły, że zapomniały o chorobie.

 

Dziękujemy Grupie Ratowniczo-Medycznej „Medicus” za przybycie do naszej szkoły.

Święto Pluszowego Misia

Święto Pluszowego Misia - jak co roku - cieszyło się dużym zainteresowaniem. Spotkaniem z pluszakami okazali się zainteresowani nie tylko najmłodsi uczniowie, choć to właśnie do nich było ono adresowane. Razem przypomnieliśmy sobie wszystkie znane misie, ale bohaterem spotkania uczyniliśmy misia znanego nielicznym dzieciom. Został nim Miś Miodal, bohater książki Stefana Potockiego „Dwanaście podróży misia Miodala”. Miodal to miś podróżnik. Wędruje po całej Europie. Dlatego też, korzystając z pomocy misia Paddingtona, zaprosiliśmy dzieci na wycieczkę po Londynie. Pomogła nam w tym specjalnie przygotowana prezentacja. Zmęczeni zwiedzaniem, odpoczywaliśmy przy fragmentach lektury książki o Miodalu i misiowej zgadywance. Dzieci szybko regenerują siły, tak więc nie było problemów z zaśpiewaniem piosenki Misia Uszatka ani z udziałem w wymagającym odrobiny gimnastyki pląsie. Ach te misie! Jak one potrafią naładować wszystkich pozytywną energią.

Teatr cieni

Czternastego listopada br. nasza szkoła gościła Fundację Przystanek Twórczość z Teatru Ceni. Artyści w niezwykle oryginalny sposób przy pomocy cieni i teatru przedstawili dzieciom legendy: Wars i Sawa, Syrenka Warszawska, Bazyliszek i Złota Kaczka.

Chopin między kulturą ludową a salonową

Trzynastego listopada br. nasi uczniowie uczestniczyli w muzycznej lekcji zorganizowanej przez Muzeum Fryderyka Chopina. W trakcie zajęć pacjenci zapoznali się z twórczością polskiego kompozytora. Dowiedzieli się, że źródła jego muzycznej wrażliwości, która podbiła Europę i jej salony, tkwią w kulturze ludowej. Mieli okazję przyjrzeć się modzie panującej w XIX wieku i poznać zwyczaje tego okresu. Wielką radość sprawiło dzieciom wspólne granie mazurków na instrumentach. Dzieci miały okazję ujawnić swoje talenty muzyczne i milo spędzić czas.

Kamishibai - Legenda o skarbniku

W ramach projektu Ze skrzynką Kamishibai poznajemy kraje świata - aktywizujące spotkania uczniów SP nr 282 w oddziałach szpitalnych spotkaliśmy się trzynastego listopada na oddziale neurologii żeby zaprezentować Legendę o skarbniku. Przed spotkaniem na oddziale został powieszony plakat informujący o przedstawieniu. W świetlicy oddziału neurologii została przygotowana niezwykle barwna wystawa naturalnych eksponatów pochodzących z kopalni, makieta kopalni, ilustracje związane z pracą i wyglądem górników podczas pracy i w czasie świąt. Uczniowie poznali historię powstania kamishibai i obejrzeli instrument muzyczny - hyoshigi - pochodzący z Japonii. Chętne osoby na mapie Polski, wyszukiwały i wskazywały Śląsk. Dzieci próbowały odgadnąć dźwięki, które można usłyszeć w kopalni tj. wybuch dynamitu, pracę młota pneumatycznego, pędzący pociąg z węglem. Uczestnicy zajęć uważnie słuchali informacji o ciężkiej pracy górników i wykorzystaniu węgla kamiennego w różnych dziedzinach przemysłu. Wszyscy aktywnie brali udział w rozmowie wykazując się dużą wiedzą o tym regionie Polski. Dzieci zaklęciem otworzyły „magiczną skrzynkę” i wysłuchały Legendę o skarbniku. Podczas prezentacji poznały nowe słowa tj. sztygar, przodek. Dzieci ustaliły morał, który płynął z legendy, że ciężką pracą i uczciwością można osiągnąć sukces. Uczestnicy zajęć poznali życiorys Św. Barbary- patronki górników. Wszyscy do utworu O Barbaro, Św. Barbaro grali na instrumentach .Na koniec wszyscy wykonali czako górnicze – charakterystyczne nakrycie głowy górnika zakładane podczas ważnych świąt. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony pacjentów i rodziców.

Narodowe Święto Niepodległości – Obchody Roku Józefa Piłsudskiego

Dnia 8 listopada w sali konferencyjnej odbyły się zajęcia poświęcone Narodowemu Świętu Niepodległości oraz obchodom roku Józefa Piłsudskiego. Pierwszym etapem zajęć było ułożenie przez uczniów napisu Narodowe Święto Niepodległości – 11 Listopada i uroczyste odśpiewanie hymnu. W kolejnym etapie zajęcia miały charakter warsztatów. Uczestnicy zajęć zostali podzielni na cztery grupy. Każda grupa otrzymała rekwizyty związane z życiem Józefa Piłsudskiego. Uczniowie mieli za zadanie dopasować rekwizyty do najważniejszych wydarzeń z życia Józefa Piłsudskiego. Następnie prowadzący opowiadał o dokonaniach marszałka. Rangę uroczystości podkreślał strój prowadzącego zajęcia – mundur ułana z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz możliwość zobaczenia i przymierzenia repliki płaszcza i czapki maciejówki, w jaką ubierał się marszałek Piłsudski. W trakcie zajęć dzieci i dorośli odśpiewali ulubioną pieśń Józefa Piłsudskiego My, Pierwsza Brygada. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie kokardy narodowej, która jest symbolem wszystkich świąt narodowych obchodzonych w Polsce.

XIII Kampania Białych Serc

W październiku 2017 roku we wszystkich oddziałach szpitalnych odbyły się zajęcia profilaktyczne „Stop! Dopalaczom”. Nasza szkoła włączyła się w XIII Kampanię Białych Serc – Powiedz Stop Uzależnieniom w dniach od 12-22 X 2017 r. Charakterystycznym symbolem kampanii było białe serduszko zawieszone w oknie lub na ścianie naszej szkoły szpitalnej. Kampania “Białych serc” ma na celu propagowanie życia bez narkotyków i używek. Skierowana była głównie do młodzieży, dzieci, rodziców, nauczycieli i wychowawców. Akcja ta to również protest przeciwko rosnącej liczbie osób uzależnionych. Ostatni dzień kampanii poświęcony był także pamięci ofiar narkotyków. Dzieci oglądały teledysk „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ SUPER BOHATEREM”, a młodzież mogła w sieci zobaczyć i przeczytać komiks pt. „W sieci uzależnień”. Uczniowie przyklejali we wszystkich oddziałach białe serca, przygotowali plakaty dotyczące zgubnych skutków zażywania dopalaczy oraz innych używek. Prace uczniów umieszczono na wystawie w głównym holu szpitala. Poniżej prezentujemy film z przeprowadzonej kampanii.

Obchody Roku Tadeusza Kościuszki

Dnia 19 października w naszej szkole odbyły się zajęcia poświecone obchodom roku Tadeusza Kościuszki. Zajęcia miały charakter podróży, w czasie której uczniowie poznawali życie i dokonania naszego bohatera narodowego. Uczestnicy spotkania zostali podzieleni na trzy grupy. Każda grupa otrzymała pudełko z ponumerowanymi rekwizytami. Były to zdjęcia postaci i miejsc ważnych w życiu bohatera zajęć. Uczniowie, kierowani wykładem nauczycieli, mieli za zadanie dopasować wydarzenia, postacie i miejsca do faktów z życiorysu Tadeusza Kościuszki.

Charakter podróży w czasie podkreślał strój prowadzącego zajęcia. Dzieci miały możliwość zobaczyć sukmanę i biret z czasów powstania kościuszkowskiego, czyli typowy strój kosyniera, w który ubierał się również Kościuszko na znak solidarności z walczącymi chłopami.

Powitanie jesieni

Dnia 27 września 2017r. odbyło się w sali konferencyjnej Powitanie jesieni. Podczas spotkania dzieci oglądały inscenizację Szal Pani Jesieni… przygotowaną przez nauczycieli naszej szkoły. Scenografią do przedstawienia były dary jesieni zgromadzone na pięknej wystawie. Mali pacjenci rozwiązywali zagadki nawiązujące do pory roku. Na zajęciach uczniowie pomagali małpce Eleonorze wybrać ubrania na deszczową pogodę. Wszyscy brali udział we wspólnym muzykowaniu grając na instrumentach perkusyjnych oraz śpiewając piosenkę Już owoców pełen kosz. Mieli też okazję do zabaw muzyczno-ruchowych podczas utworu Malowała Jesień. Na zakończenie wszyscy bawili się z Panią Jesienią, która wspólnie z dziećmi tańczyła z kolorową chustą animacyjną. Radosna atmosfera tego jesiennego dnia udzieliła się wszystkim rodzicom i dzieciom.


Realizacja projektu WIE "Ze skrzynką Kamishibai poznajemy strony świata"

W dniu 29 września odbyło się kolejne spotkanie z pacjentami w ramach projektu Ze skrzynką kamishibai poznajemy kraje świata - aktywizujące spotkania uczniów SP nr 282 w oddziałach szpitalnych. Zajęcie odbyło się na oddziale laryngologii, w czasie którego uczestnicy obejrzeli wystawę zgromadzanych przedmiotów i książek nawiązujących do tematu o szkole. Dzieci wybierały przedmioty które można znaleźć w przedszkolu i w szkole. Osoby chętne rozwiązywały zagadki o zabawkach i przyborach szkolnych. Uczestnicy zajęć poznali historię teatrzyku obrazkowego. Na mapie świata uczniowie próbowali odnaleźć Japonię z której pochodzi ta forma sztuki. Dzieci magicznym zaklęciem otworzyły skrzynkę kamishibai i z uwagą wysłuchały opowiadania Historia o zwykłym kosmicie, który stał się niezwykłym uczniem. Po krótkiej rozmowie, pacjenci próbowali rozpoznać emocje jakie towarzyszyły bohaterowi podczas pobytu w szkole. Wszyscy wspólnie zastanawiali się jak wygląda osoba, która się złości. W czasie zajęć pacjenci poznali sposoby radzenia sobie ze złością wykonując kilka aktywizujących ćwiczeń tj. tupanie nogami przy wypowiadaniu słów Jestem zły/zła , gniecenie starych gazet , gniotków. Na zakończenie pacjenci wysłuchali piosenki Woła nas szkoła. Wszyscy uczestnicy spotkania dostali upominki-balony przekazane przez Rzecznika Praw Dziecka.

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/2018

4 września w sali konferencyjnej powitaliśmy nowy rok szkolny. Spotkanie rozpoczęła część artystyczna w wykonaniu naszych pacjentów. Zebrani wysłuchali wierszy o wakacjach i początku roku szkolnego. Dzieci rozwiązywały zagadki o tematyce szkolnej. Nie zabrakło rozmowy o bezpiecznej drodze do szkoły. Uczniowie klasy pierwszej zostali obdarowani drobnymi upominkami. Aby pokazać dzieciom i rodzicom, jak wygląda nauka w naszej szpitalnej szkole, przedstawiona została prezentacja multimedialna. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał światełko odblaskowe. O tym, że kolejne wakacje znów za rok, przypomniała nam piosenka kabaretu Otto „Znów będą wakacje”.

Teatrzyki wakacyjne na okulistyce

Wakacje w szpitalu wcale nie muszą być nudne i smutne. Przekonali się o tym mali pacjenci oddziału okulistyki, którzy w sierpniu przygotowali trzy przedstawienie lalkowe: „Jaś i Małgosia”, „Wars i Sawa” i „Brzydkie kaczątko”. Zajęcia teatralne bardzo zainteresowały dzieci, które odkryły swoją pasję. Aktywnie uczestniczyły w wyborze repertuaru, pacynek, pomagały przygotować rekwizyty i dekoracje scenki. Wysłuchały kilka razy bajki, by dobrze przygotować się przedstawienia. Próby były okazją do wspaniałej zabawy. Po przedstawieniach widownia złożona z kolegów z oddziału, rodziców, rodzeństwa i gości nagrodziła aktorów głośnymi brawami.