Szkolne wydarzenia

Rok szkolny 2017/2018

Obchody Roku Tadeusza Kościuszki

Dnia 19 października w naszej szkole odbyły się zajęcia poświecone obchodom roku Tadeusza Kościuszki. Zajęcia miały charakter podróży, w czasie której uczniowie poznawali życie i dokonania naszego bohatera narodowego. Uczestnicy spotkania zostali podzieleni na trzy grupy. Każda grupa otrzymała pudełko z ponumerowanymi rekwizytami. Były to zdjęcia postaci i miejsc ważnych w życiu bohatera zajęć. Uczniowie, kierowani wykładem nauczycieli, mieli za zadanie dopasować wydarzenia, postacie i miejsca do faktów z życiorysu Tadeusza Kościuszki.

Charakter podróży w czasie podkreślał strój prowadzącego zajęcia. Dzieci miały możliwość zobaczyć sukmanę i biret z czasów powstania kościuszkowskiego, czyli typowy strój kosyniera, w który ubierał się również Kościuszko na znak solidarności z walczącymi chłopami.

Powitanie jesieni

Dnia 27 września 2017r. odbyło się w sali konferencyjnej Powitanie jesieni. Podczas spotkania dzieci oglądały inscenizację Szal Pani Jesieni… przygotowaną przez nauczycieli naszej szkoły. Scenografią do przedstawienia były dary jesieni zgromadzone na pięknej wystawie. Mali pacjenci rozwiązywali zagadki nawiązujące do pory roku. Na zajęciach uczniowie pomagali małpce Eleonorze wybrać ubrania na deszczową pogodę. Wszyscy brali udział we wspólnym muzykowaniu grając na instrumentach perkusyjnych oraz śpiewając piosenkę Już owoców pełen kosz. Mieli też okazję do zabaw muzyczno-ruchowych podczas utworu Malowała Jesień. Na zakończenie wszyscy bawili się z Panią Jesienią, która wspólnie z dziećmi tańczyła z kolorową chustą animacyjną. Radosna atmosfera tego jesiennego dnia udzieliła się wszystkim rodzicom i dzieciom.


Realizacja projektu WIE "Ze skrzynką Kamishibai poznajemy strony świata"

W dniu 29 września odbyło się kolejne spotkanie z pacjentami w ramach projektu Ze skrzynką kamishibai poznajemy kraje świata - aktywizujące spotkania uczniów SP nr 282 w oddziałach szpitalnych. Zajęcie odbyło się na oddziale laryngologii, w czasie którego uczestnicy obejrzeli wystawę zgromadzanych przedmiotów i książek nawiązujących do tematu o szkole. Dzieci wybierały przedmioty które można znaleźć w przedszkolu i w szkole. Osoby chętne rozwiązywały zagadki o zabawkach i przyborach szkolnych. Uczestnicy zajęć poznali historię teatrzyku obrazkowego. Na mapie świata uczniowie próbowali odnaleźć Japonię z której pochodzi ta forma sztuki. Dzieci magicznym zaklęciem otworzyły skrzynkę kamishibai i z uwagą wysłuchały opowiadania Historia o zwykłym kosmicie, który stał się niezwykłym uczniem. Po krótkiej rozmowie, pacjenci próbowali rozpoznać emocje jakie towarzyszyły bohaterowi podczas pobytu w szkole. Wszyscy wspólnie zastanawiali się jak wygląda osoba, która się złości. W czasie zajęć pacjenci poznali sposoby radzenia sobie ze złością wykonując kilka aktywizujących ćwiczeń tj. tupanie nogami przy wypowiadaniu słów Jestem zły/zła , gniecenie starych gazet , gniotków. Na zakończenie pacjenci wysłuchali piosenki Woła nas szkoła. Wszyscy uczestnicy spotkania dostali upominki-balony przekazane przez Rzecznika Praw Dziecka.

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/2018

4 września w sali konferencyjnej powitaliśmy nowy rok szkolny. Spotkanie rozpoczęła część artystyczna w wykonaniu naszych pacjentów. Zebrani wysłuchali wierszy o wakacjach i początku roku szkolnego. Dzieci rozwiązywały zagadki o tematyce szkolnej. Nie zabrakło rozmowy o bezpiecznej drodze do szkoły. Uczniowie klasy pierwszej zostali obdarowani drobnymi upominkami. Aby pokazać dzieciom i rodzicom, jak wygląda nauka w naszej szpitalnej szkole, przedstawiona została prezentacja multimedialna. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał światełko odblaskowe. O tym, że kolejne wakacje znów za rok, przypomniała nam piosenka kabaretu Otto „Znów będą wakacje”.

Teatrzyki wakacyjne na okulistyce

Wakacje w szpitalu wcale nie muszą być nudne i smutne. Przekonali się o tym mali pacjenci oddziału okulistyki, którzy w sierpniu przygotowali trzy przedstawienie lalkowe: „Jaś i Małgosia”, „Wars i Sawa” i „Brzydkie kaczątko”. Zajęcia teatralne bardzo zainteresowały dzieci, które odkryły swoją pasję. Aktywnie uczestniczyły w wyborze repertuaru, pacynek, pomagały przygotować rekwizyty i dekoracje scenki. Wysłuchały kilka razy bajki, by dobrze przygotować się przedstawienia. Próby były okazją do wspaniałej zabawy. Po przedstawieniach widownia złożona z kolegów z oddziału, rodziców, rodzeństwa i gości nagrodziła aktorów głośnymi brawami.

Rok szkolny 2016/2017

Teatrzyki wakacyjne okulistyka

Wakacje w szpitalu wcale nie muszą być nudne i smutne. Przekonali się o tym mali pacjenci oddziału okulistyki, którzy w sierpniu przygotowali trzy przedstawienie lalkowe: „Jaś i Małgosia”, „Wars i Sawa” i „Brzydkie kaczątko”. Zajęcia teatralne bardzo zainteresowały dzieci, które odkryły swoją pasję. Aktywnie uczestniczyły w wyborze repertuaru, pacynek, pomagały przygotować rekwizyty i dekoracje scenki. Wysłuchały kilka razy bajki, by dobrze przygotować się przedstawienia. Próby były okazją do wspaniałej zabawy. Po przedstawieniach widownia złożona z kolegów z oddziału, rodziców, rodzeństwa i gości nagrodziła aktorów głośnymi brawami.

Rok rzeki Wisły

Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły. Z tej okazji, 29 czerwca 2017 r., zaprosiliśmy naszych uczniów na „wyprawę” wzdłuż biegu najdłuższej i najpiękniejszej polskiej rzeki. Uczniowie obejrzeli inscenizację legendy o Wiśle, rozwiązywali zagadki filmowo-muzyczne na temat Krakowa, Sandomierza, Puław, Warszawy, Płocka, Torunia, Chełmna i Gdańska, a następnie odszukiwali te miejscowości na mapie. Wysłuchali piosenki o smoku wawelskim i hejnału Chełmna. Dzieci zatańczyły taniec Wisły. Uczniowie poszukiwali różnic między obrazkami przedstawiającymi herb Warszawy. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy wykonali rysunki prezentujące piękno królowej polskich rzek.

Wiem, czuję, pomagam

W drugim semestrze roku szkolnego 2016/2017, odbyły się w naszej szkole zajęcia wychowawcze, w ramach programu Wiem, czuję, pomagam, Fundacji Kulczyk. Główny cel zajęć to wspomaganie wychowawcze uczniów w stawaniu się dobrymi ludźmi. W ciągu czterech spotkań, odwiedziliśmy cztery kraje: Ukrainę, Malawi, Panamę oraz Polskę. Tam, podjęliśmy kwestię wolności, walki z biedą i chorobą, odpowiedzialności za zdrowie innych oraz szacunku i zaufania. Uczniowie pracowali m. in. z tekstem oraz omawiali z nauczycielami obejrzane filmy, mieli okazję przyjrzeć się własnym umiejętnościom oraz wyrazić własne zdanie przy okazji tematów podejmowanych z poszczególnych rejonów świata. Zajęcia promowały wartości społeczne i społeczny solidaryzm. Odbywały się w miłej atmosferze, dając możliwość wyciągnięcia mądrych i potrzebnych wniosków i propozycji działań pomocowych ludziom na świecie.

XVI Tydzień Czytania Dzieciom

XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom przebiega pod hasłem „Czytanie zbliża”. Nasze spotkanie w bibliotece z całą pewnością zbliżyło pacjentów różnych oddziałów, ich rodziców i opiekunów, nauczycieli i wychowawców. Do wspólnej lektury wybraliśmy książki wydane w ramach cyklu „Czytam sobie”. Pierwsza z nich „Człowiek z czerwoną chorągiewką” (P.Beręsewicz) przeniosła nas w świat historii motoryzacji, uświadamiając zabawne z dzisiejszego punktu widzenia jej początki i towarzyszące temu przepisy. Pozostając w świecie techniki, przesiedliśmy się do statku kosmicznego i poszybowaliśmy wraz z „Apollo 11” (E. Nowak) wprost na księżyc. Poznaliśmy tajniki stroju kosmonautów, mogliśmy wyobrazić sobie stan nieważkości w kosmicznej kapsule i razem z członkami wyprawy postawić pierwszy krok na innej planecie. Wracaliśmy na ziemię pełni wrażeń i – miejmy nadzieję – chęci do samodzielnego sięgnięcia po książki.

Nasze drugie "motylkowe"

Nasze drugie ,,motylkowe’’ spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej 31 maja 2017 roku. Tego dnia uczniowie szkoły szpitalnej zostali zaproszeni do pięknego świata motyli. Podczas zabawy i nauki mogli poznać niezwykły świat tych kolorowych i delikatnych uskrzydlonych owadów. Uczestnicy zajęć obejrzeli wystawę przedmiotów w kształcie motyli oraz obejrzeli film i prezentację multimedialną. Młodsze dzieci w barwnym tańcu , ze skupieniem i uwagą naśladowały ruch skrzydeł motyli. Następnie uczniowie wzięli udział w zabawie ,,Trzy krainy’’ do piosenki ,,Zaproszenie’’. W krainie Dźwięków, Barw i Tańca czekały na dzieci ciekawe zadania. Po zabawie odbył się konkurs wiedzy o motylach. Kolejne zadanie wymagało od pacjentów naszego szpitala dużego skupienia i uwagi. Podczas zabawy muzyczno-ruchowej zatytułowanej „Pauza-przerwa w muzyce” musieli prawidłowo reagować na usłyszaną melodię, rytm i pauzę. Ostatnie zadanie polegało na wykonaniu pięknego motylka z drewnianych klamerek, wstążek, cekinów i kolorowego tiulu. Wszystkie dzieci wróciły na oddziały z pięknymi dekoracyjnymi motylkami.

Jem smacznie i zdrowo

Dnia 29 maja w naszej szkole odbyły się zajęcia pt. „Rzecz o bezpieczeństwie w kuchni i dobrych manierach przy stole” w ramach programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo” przeznaczonego dla uczniów klas gimnazjalnych. W trakcie zajęć uczniowie mieli okazję utrwalić wiedzę na temat jak zachować się w razie niebezpiecznych sytuacji w kuchni i jak na co dzień dbać o bezpieczeństwo podczas przygotowywania posiłków. Omówione zostały również główne przyczyny zatruć pokarmowych i sposoby unikania ich dzięki zachowaniu higieny i właściwemu przechowywaniu żywności. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się część zajęć poświęcona kulturalnemu zachowaniu się przy stole; prawidłowemu nakrywaniu do stołu oraz odczytywaniu „mowy sztućców”. Uczniowie chętnie odegrali scenkę prezentując różne postawy zachowania w trakcie spożywania posiłków. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali broszury edukacyjne nt. zdrowego odżywiania i właściwego przechowywania żywności.

Dzień matki

W dniu 24 maja uroczyście obchodziliśmy Dzień Matki w naszej szkole. Dzieci i ich mamy zaproszone zostały do sali konferencyjnej, gdzie obejrzały teatrzyk kukiełkowy „O siedmiu koźlątkach i wilku”. Następnie wzięły udział w zabawie z chustą Klanzy odpowiadając na pytania dotyczące przedstawienia. Wykazały się świetną znajomością bajki i uważnością w oglądaniu przedstawienia. Kolejnym elementem spotkania był taniec z pomponami w wykonaniu dzieci - jako upominek dla mam. Zaśpiewały też piosenkę z akompaniamentem „Mama w kuchni”. Na koniec wykonały upominek dla mam – tulipany.

Teatrzyk obrazkowy Kamishibai

18 maja 2017 roku teatrzyk obrazkowy Kamishibai „dotarł” do pacjentów oddziału chirurgii urazowej. W ramach realizacji projektu „Ze skrzynką Kamishibai poznajemy kraje świata- aktywizujące spotkania uczniów SP nr 282 w oddziałach szpitalnych” zaprezentowana została „Bajka o księciu Husajnie i latającym dywanie”. Bajka arabska zaczerpnięta z Baśni tysiąca i jednej nocy opowiada o trzech braciach, którzy w poszukiwaniu najcenniejszego prezentu dla ojca udają się w długą podróż. Każdy z braci odnajduje niezwykły prezent: latający dywan, lunetę i uzdrawiające jabłko. Jednak niespodziewane wypadki zmuszają braci, by wykorzystać bezcenne dary jakie zdobyli dla sułtana w celu uratowania księżniczki. Dzieci podczas tego teatralnego spotkania udały się z mapą świata i globusem w podróż na Bliski i Daleki Wschód. Poznały region geograficzny na styku Azji, Europy i Afryki z trzema wielkimi religiami: judaizmem, chrześcijaństwem i islamem. Uczestnicy zajęć z uwagą wysłuchali opowieści o perskich dywanach, bogactwach naturalnych, klimacie, egzotycznych roślinach i zwierzętach. Każde dziecko miało też okazję wykonać swój dywanik z kolorowego papieru. Wszystkie szpitalne małe kobierce bardzo podobały się pacjentom oraz ich rodzicom. Podczas podróży po krajach Baśni tysiąca i jednej nocy zaprezentowana została muzyka Bliskiego Wschodu. Dzieci usłyszały dźwięki oryginalnego instrumentu dętego o nazwie duduk pochodzącego z Armenii. Pacjenci wrócili do swoich sal uśmiechnięci i zadowoleni.

Międzynarodowy dzień muzeów

Od wielu lat w naszej szkole obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów. 17 maja z tej okazji zaprosiliśmy uczniów na „spacer” po warszawskich muzeach. Pierwszą atrakcją na trasie naszej wycieczki było Muzeum Wojska Polskiego. Uczniowie obejrzeli film „Ocalić przeszłość dla przyszłości”, o zbiorach i działalności tej placówki. Odwiedziliśmy też Muzeum Narodowe. Uczestnicy zajęć otrzymali plan muzeum i musieli odszukać obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Nowym Światem dotarliśmy do Tamki. Na chwilę zatrzymaliśmy się w Muzeum Chopina. Po placówce oprowadził nas kurator Maciej Janicki. Uczniowie poszukiwali instrumentów muzycznych ukrytych w motywach roślinnych. Następnie odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik. Nasi uczniowie mogli sprawdzić, jak uzyskuje się energię z wiatru, wody oraz jak porusza się samochodzik napędzany baterią słoneczną. Spragnieni nowych wrażeń wyruszyliśmy w dalszą drogę. Podziwialiśmy wspaniały ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Kolejnymi atrakcjami naszej wycieczki były: Pałac Prezydencki i Zamek Królewski. Obejrzeliśmy film „Klucz jest w Zamku” o edukacji muzealnej tej instytucji. Do długiej wędrówce Aleją Solidarności dotarliśmy do Towarowej, skąd blisko już było do Muzeum Powstania Warszawskiego. Po muzealnych kanałach oprowadził nas Jacek Kałużny. Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów uczniowie zostali obdarowani książeczkami z największymi atrakcjami turystycznymi Warszawy i programami Nocy Muzeów.

Święto polskiej muzyki i plastyki

15 maja obchodzimy Święta Polskiej Muzyki i Plastyki. W związku z ogłoszeniem roku 2017 – Rokiem Rzeki Wisły prezentowaliśmy muzykę, malarstwo i architekturę miast położonych nad tą rzeką. Uczniowie obejrzeli inscenizację legendy o Wiśle, rozwiązywali zagadki filmowo-muzyczne na temat Krakowa, Sandomierza, Warszawy, Płocka, Torunia, Chełmna i Gdańska, a następnie odszukiwali te miejscowości na mapie. Wysłuchali piosenki o smoku wawelskim i hejnału Chełmna. Dzieci zaśpiewały piosenkę o wiślnej Syrence z akompaniamentem instrumentów perkusyjnych i poszukiwali różnic między obrazkami z herbem Warszawy. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy wykonali rysunki prezentujące piękno Wisły.

WIE - okulistyka na Niekłańskiej

W czwartek 27 kwietnia grupa nauczycielek naszej szkoły odwiedziła dzieci w oddziale okulistyki. Panie przyszły tu, by w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych zaprezentować pacjentom skrzynkę Kamishibai i amerykańską „Bajkę o orle, który myślał, że jest kogutem”. Uczniowie z zainteresowaniem czekali na przybycie gości, gdyż już kilka dni wcześniej w ich oddziale pojawiły się plakaty zapowiadające to wydarzenie. Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania w świetlicy wystawy rożnych zabawek i przedmiotów pochodzących z Ameryki. Wśród nich znalazły się eksponaty charakterystyczne dla różnych plemion Indian oraz książki poświęcone historii i kulturze tego regionu. Dzieci obejrzały zgromadzone eksponaty, mogły też pobawić się nimi. Największym zainteresowaniem cieszyły się pióropusz, fajka pokoju, tomahowk, kij deszczowy i łapacz snów. Potem uczniowie odszukali Amerykę na globusie i wysłuchali ciekawej pogadanki o dawnej i współczesnej kulturze tego kontynentu. Poznali także historię Sat-Okha (w języku shawnee Długie Pióro), Stanisława Supłatowicza – polskiego pisarza, gawędziarza i artysty pochodzenia indiańskiego. W następnej części spotkania zebrani zostali zapoznani z historią powstania Kamishibai. Dowiedzieli się m. in., że jest to wywodzący się z Japonii teatr ilustracji, nazywany także teatrem obrazu. Potem z dużym zainteresowaniem wysłuchali „Bajki o orle, który myślał, że jest kogutem”. Później mieli okazję uczestniczyć w kilku zabawach m. in. „Indianie na tropie” przy piosence zespołu Małe Voo Voo oraz opowieści ruchowej z wykorzystaniem chusty animacyjnej „Polowanie na bizony”. Kolejny etap spotkania poświęcony był charakterystycznym dla tego regionu instrumentom. Dzieci wykonały kije deszczowe, do zrobienia których wykorzystały różne ziarna, kolorowe koraliki, wstążki i pióra. Zajęcia odbywały się przy muzyce zespołu Kokopelli. Były bardzo miłym sposobem spędzenia czasu między zabiegami medycznymi i ćwiczeniami rehabilitacyjnymi. Stały się okazją do zdobycia nowych wiadomości i zapomnienia o konieczności pobytu w szpitalu. Wszystkim sprawiły wiele radości.

"

Szpital Pluszaka

„Szpital Pluszaka” to zajęcia edukacyjne, w których wzięli udział najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Ratownik medyczny zapoznał dzieci z zasadami funkcjonowania służb ratowniczych, postępowania w sytuacji zagrożenia życia oraz wzywania pomocy. Instruktor ubrany w odblaskowe, świecące medyczne ubranie, oswoił dzieci z widokami ratownika medycznego. Za pomocą modelu karetki, gry skojarzeń, plansz edukacyjnych i wielkiego Misia, na którym dzieci mogły ćwiczyć badania wykonywane w gabinecie lekarskim, ratownik pokazał, że nie ma się czego bać i zawsze należny działać. Dzieci po zajęciach były zachwycone. Profesjonalizm i poczucie humoru pana Jacka sprawiły, że zapomniały o chorobie, a wspólnie spędzony czas na długo pozostał w ich pamięci. Dziękujemy Grupie Ratowniczo-Medycznej „Medicus” za przybycie do naszej szkoły.

Święta majowe

W dniu 27 kwietnia 2017 w naszej szkole obchodziliśmy bardzo uroczyście święta majowe. Na początku nauczyciel prowadzący przekazał najważniejsze informacje o Święcie Pracy, Dniu Flagi i Święcie Narodowym 3 Maja. Na tablicy multimedialnej pacjenci rozwiązywali krzyżówkę. Hasło było pretekstem do przybliżenia dzieciom pojęcia : narodowy . Uczestnicy spotkania szukali różnych słów, które się z nim kojarzą. Padło dużo ciekawych pomysłów między innymi : święta, bohaterowie, kadra piłkarska, reprezentacja, stadion, przewoźnik, opera, muzeum, miejsca pamięci. Dzieci otrzymały rozsypankę wyrazową, którą miały ułożyć w odpowiedniej kolejność by powstało pytanie: Co każdy patriota wiedzieć powinien?.Na podstawie książki KTO TY JESTEŚ ? Joanny Olech, Edgara Bąka i prezentacji , uczniowie dowiedzieli się: kim jest patriota , jak wyglądał patriotyzm kiedyś a jak dziś. Wszyscy chętnie odpowiadali na zagadki związane z popularnymi zawodami. Dzieci brały udział w zabawach przy tablicy multimedialnej. Młodsze rozwiązywały zagadki a starsze odgadywały puzzle i rebusy. Na zakończenie wszyscy wykonali kokardę narodową z kół. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wszyscy, którzy brali aktywnie udział w zajęciach zostali nagrodzeni.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

21 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zaprosiliśmy uczniów na „Zagadkowe spotkanie”. Niczego nie ułatwialiśmy, wszystko trzeba było odgadnąć. I tak zagadkę stanowił kraj pochodzenia autora serii książek, z którą chcieliśmy świętować , inni znani pisarze z tego kraju, bohaterowie literaccy zajmujący się…czym?...rozwiązywaniem zagadek właśnie. Kiedy już ustaliliśmy, że chodzi o serię Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Martina Widmarka, musieliśmy powiedzieć o tym, kto to jest detektyw i czego potrzebuje do pracy. Padły nazwy wielu przydatnych przedmiotów oraz cech osoby, która się takich zadań podejmuje. Skupiliśmy się na logicznym myśleniu. Każdy mógł popróbować swoich sił i włączyć się w rozwiązanie zagadki kryminalnej i zagadek logicznych. Potem zaprosiliśmy wszystkich do kina na pierwszy odcinek zekranizowanej opowieści o młodych detektywach. Zgodnie z tradycją, uczniowie wrócili do oddziałów obdarowani książkami. Wszyscy chętni mogli kontynuować spotkanie z bohaterami książek Martina Widmarka, korzystając z oferty biblioteki szkolnej zatytułowanej „Tajemniczy Tydzień”.

Warsztaty muzyczno plastyczne - Motyle

Nasza szkoła lubi motyle, bo w jej logo znajduje się wspaniały, niebieski motyl. Dlatego wszystko co jest związane z motylami interesuje szczególnie naszych uczniów. Dzieci tłumnie przybyły 13 kwietnia 2017 r. do sali konferencyjnej, aby uczestniczyć w zorganizowanych przez „motylkowych nauczycieli” warsztatach muzyczno-plastycznych zatytułowanych Motyle. Mali pacjenci obejrzeli film pt. Jak larwa zmienia się w motyla, a także podziwiali Rozwój motyla na przepięknych fotografiach zawartych w prezentacji multimedialnej. Potem uczniowie zatańczyli Taniec motyli do piosenki zespołu Secret Garden. Po projekcji i tańcach dzieci malowały i ozdabiały motyle z gipsu. Prace były piękne i kolorowe, a uczestnicy zabrali je do swoich sal.

WIE - Ze skrzynką Kamishibai poznajemy kraje świata

W ramach projektu Ze skrzynką Kamishibai poznajemy kraje świata - aktywizujące spotkania uczniów SP nr 282 w oddziałach szpitalnych spotkaliśmy się trzeciego kwietnia na oddziale pediatrii żeby zaprezentować bajkę rosyjską -Bajkę o złotym jajku. Kilka dni wcześniej na oddziale został powieszony plakat informujący o przedstawieniu. W świetlicy oddziału pediatrii została przygotowana niezwykle barwna wystawa przedmiotów, książek i zabawek pochodzących z Rosji. Dzieci odgadywały z jakiego kraju pochodzą zaprezentowane eksponaty. Uczniowie poznali historię powstania kamishibai i obejrzeli instrument muzyczny - hyoshigi - pochodzący z Japonii. Pacjenci wspólnie odszukiwali Rosję na globusie i mapie. Uczestnicy mogli pobawić się matrioszkami i dziadkiem do orzechów oraz usłyszeli ciekawostki pochodzące z tego największego na świecie kraju. Obejrzeli również ilustracje przedstawiające dekoracyjne i niezwykle drogie jajka Faberge, z których Rosja słynie oraz poznali okoliczności ich powstania. Dzieci wysłuchały bajki rosyjskiej O złotym jajku. Następnie wysłuchały kilku utworów znanych kompozytorów rosyjskich. Największe emocje wśród słuchaczy wzbudził Taniec kurcząt w skorupkach Modesta Musorgskiego zaprezentowany w trzech wersjach wykonawczych: fortepianowej, orkiestrowej i elektronicznej. Na koniec wszyscy wykonali kurki ze styropianowych jajek pomalowanych na złoty kolor, które zostały ozdobione piórkami i kolorowymi wstążkami. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony pacjentów i rodziców. Wszyscy uczestnicy zajęć wrócili do swoich sal bardzo zadowoleni i uśmiechnięci ze świątecznymi dekoracjami, które własnoręcznie wykonali. Zajęcia zostały powtórzone siódmego kwietnia na oddziale alergologii.


Międzynarodowy Dzień Książki

Przypadający na dzień 2 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci wykorzystaliśmy jak okazję do zaproszenia do biblioteki pacjentów oddziałów wraz z wychowawcami. Przypomnieliśmy genezę święta - dzień urodzin Chrystiana Andersena oraz twórczość tego znanego baśniopisarza. Celem spotkania była oczywiście szeroko rozumiana rozmowa o książkach. Pacjenci mogli zapoznać się z bogatą ofertą szkolnej biblioteki. Przybliżona została literatura dla każdej grupy wiekowej, był czas na zaprezentowanie nowości i rozmowę o fascynacjach czytelniczych. Na stolikach zostały wyłożone książki, które otrzymaliśmy w ramach akcji „Zaczytani”. Każdy mógł wybrać coś dla siebie i wrócić do oddziału z książką. Mamy nadzieję, że liczba zaczytanych znowu się powiększyła.

Dzień teatru

W czwartek 30.03.2017 r. w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Teatru. Spotkanie rozpoczęła prezentacja różnych rodzajów lalek - kukiełek, pacynek, marionetek. Później przeprowadzono quiz na temat prawidłowego zachowania w teatrze. Dzieci obejrzały inscenizację bajki o łaciatym słoniu. Przedstawienie o akceptacji samego siebie i pokonywaniu życiowych trudności bardzo podobało się małym i dużym widzom. Bombik – główny bohater – przeżył wiele ciekawych przygód, choć nie udało mu się pozbył brzydkiej plamy. Po przedstawieniu mali pacjenci wzięli udział w zabawach z chustą.

Stop dopalaczom

W marcu 2017 roku we wszystkich oddziałach szpitalnych odbyły się zajęcia profilaktyczne „Stop! Dopalaczom”. Nasza szkoła włączyła się do Ogólnopolskiej kampanii Głownego Inspektoratu Sanitarnego „Melanż. Oczekiwania vs. rzeczywistość”. Celem kampanii jest uświadomienie młodzieży zagrożeń wynikających z uzależnienia od różnych substancji, pokazanie negatywnych skutków korzystania z używek oraz promocja zdrowego stylu życia. W ramach kampanii zrealizowano 10 spotów video. Dodatkowo powstała również strona internetowa www.melanz.tv Uczniowie przygotowali plakaty dotyczące zgubnych skutków zażywania dopalaczy. Poniżej prezentujemy wybrane prace. Wszystkie prace uczniów umieszczono na wystawie w głównym holu szpitala.


Powitanie wiosny

 

Savoir vivre

9 marca 2017 roku w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie poświęcone zasadom dobrego wychowania. Dedykowane było uczniom szkół gimnazjalnych. Uczestnicy zajęć poznali znaczenie pojęcia savoir-vivre i wymienili obszary życia, które ono obejmuje. Uczniowie mieli okazję poszerzyć wiedzę z zakresu czterech obszarów: powitań, przedstawiania się, zachowania przy stole oraz korzystania z telefonu komórkowego. Dużym wyzwaniem okazały się scenki do odegrania, w których trzeba było przywitać się, przedstawić w odpowiedniej kolejności, mając na uwadze wiek, płeć czy rangę spotkanych osób. Nakrywanie do stołu również nie dla wszystkich okazało się „przysłowiową bułką z masłem”. Savoir-vivre dotyczy praktycznie wszystkich sfer życia, toteż przydatnych zasad kulturalnego zachowania wartych zapamiętania jest wiele. Niektóre z nich uczestnicy spotkania mogli poznać odpowiadając na pytania quizowe z gry „Dobre maniery”.

Teatrzyk Trzy małe świnki

15 marca 2017 r. w oddziale laryngologii odbyło się przedstawienie teatralne dla dzieci pt. „Trzy małe świnki”. Mama jednej z pacjentki animowała kukiełkami razem z innymi nauczycielami. Rodzice wraz z dziećmi oglądali teatrzyk w świetlicy i bili brawo po przedstawieniu. Na koniec dzieci wcieliły się w bohaterów: trzy małe świnki i próbowały animować pacynkami za scenką. Mali pacjenci poradzili sobie doskonale, a wszyscy oklaskiwali ich długo.

Zajęcia fotograficzne

8 marca 2017 r. odbyły się w oddziałach laryngologii oraz pediatrii kolejne zajęcia fotograficzne pt. „Co to jest fotografia”. Uczniowie poznali historię fotografii, a także pojęcia z nią związane. Zapoznali się z budową aparatu. Pod okiem wychowawcy Moniki Culepy dzieci wykonały zdjęcia w swoich oddziałach aparatem - lustrzanką cyfrową Nikon. Poniżej prace uczniów Zespołu Szkół nr 86 w Warszawie.

Rok św. Brata Alberta - Adama Chmielowskiego

Rok 2017 jest Rokiem św. brata Alberta – Adama Chmielowskiego. Z tej okazji odbyły się zajęcia poświęcone życiu i działalności tego niezwykłego człowieka. Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację na temat akwarel i obrazów olejnych malarza. Poznali życiorys świętego, który walczył w Powstaniu Styczniowym. Został ranny i trzeba mu było amputować nogę. Studiował malarstwo w Monachium. Pomimo sukcesów artystycznych porzucił jednak karierę i zajął się opieką nad bezdomnymi i ubogimi. Przykład jego życia zainspirował naszych uczniów do udział w akcji przygotowania rysunków dla dzieci w Aleppo. Inicjatorem akcji był pan Darek Malejonek, w którego wykonaniu wysłuchaliśmy psalm 125 – modlitwę o pokój na świecie. Powstały wspaniałe prace plastyczne dla dzieci z ogarniętej wojną Syrii.

Teatrzyk Żabi król na okulistyce

Po raz drugi w tym roku szkolnym na oddział okulistyki zostały przyjęte Julka i Emilka, które uczestniczyły w zajęciach teatralnych w październiku. Poprosiły wychowawcę, o występ w kolejnym przedstawieniu lalkowym. Włączyły się w przygotowanie teatrzyku o Kopciuszku. Pomagały w wyborze pacynek i przygotowaniu dekoracji scenki. Wysłuchały kilka razy bajki, by dobrze przygotować się przedstawienia. Próby były okazją do wspólnej zabawy z Pauliną i Zuzią. W ostatki nadeszła upragniona premiera. Spektakl o Kopciuszku zachęcił inne dzieci i rodziców do występów teatralnych. Przygotowano kolejny teatrzyk o Żabim Królu. Wziął w nim udział także Sebastian, jego mama oraz mama Julki. Dekoracje i spektakl bardzo podobał się nauczycielom, dlatego przedstawienie powtórzona na oddziale alergologii i pediatrii.

Zajęcia zimowe

23 lutego 2017 roku podczas ferii zimowych dzieci miło spędzały czas w szpitalu. W sali konferencyjnej odbyło się przedstawienie kukiełkowe pt. Zimowe przygody, po którym uczniowie odgadywali zagadki. Dzieci poznały trzy wesołe bałwanki, które zaprosiły wszystkich do zabawy w rytm piosenki pt. Zimowa poleczka. Podczas zajęć dowiedziały się w jaki sposób dokarmiać ptaki zimą. Razem z nauczycielem wymieniały rodzaje pokarmu, który można wrzucać do karmnika. Nauczyciel przedstawił argumenty za dokarmianiem oraz sposoby w jaki należy to robić, żeby nie zaszkodzić ptakom. Małych pacjentów odwiedził gość specjalny: małpka Eleonora, z którą dzieci uczyły się jak należy ubierać się podczas zimowych spacerów. Na koniec podczas zajęć plastycznych dzieci wykonały pracę pt. Śnieżna kula, w której znajdował się bałwanek.


Rok rzeki Wisły

Rok 2017 jest rokiem rzeki Wisły. Z tej okazji 22 lutego 2017 r. odbyły się zajęcia Krótko lecz ciekawie o Wiśle, Syrence i Warszawie. Została przygotowana wystawa obrazów, książek o naszej stolicy i najdłuższej polskiej rzece. Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację multimedialną do utworu „Nasza Wisła” i rozwiązywali zagadkę na temat miejscowości położonych nad tą rzeką. Uczniowie poznali legendę o wiślanej Syrence i zaśpiewali o niej piosenkę z akompaniamentem instrumentów perkusyjnych. Mali pacjenci podzieleni na grupy poszukiwali różnic między obrazkami z herbem Warszawy i wypisywali atrakcji turystycznych stolicy związane z rzeką. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy wykonali rysunki prezentujące piękno Wisły.

Śladami świętych - Święty Walenty

Dzień św. Walentego przypadający na 14 lutego to wyjątkowe i bardzo popularne święto. Niewiele wiemy o jego patronie. Kim był św. Walenty i dlaczego został patronem zakochanych? Święty Walenty był lekarzem, ale porzucił zawód i został kapłanem. Żył w Rzymie w okresie prześladowań chrześcijan (III wiek). Zasłynął z potajemnego udzielania ślubów młodym żołnierzom i ich wybrankom serca. Został również obdarzony przez Boga niezwykłą mocą uzdrawiania chorych. Święty Walenty zginął jako męczennik. Kult świętego szybko rozprzestrzeniał się po świecie. Imieniny św. Walentego obchodziliśmy zabawnie i kolorowo 14 lutego 2017 r. w naszym szpitalu. Pacjenci poznali postać świętego, jego barwne i ciekawe życie. Brali udział w walentynkowych zagadkach, zwiedzili wystawę serduszkowych gadżetów, przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych. Dzieci miały również okazję wspólnie grać na instrumentach muzycznych do piosenki „Święty uśmiechnięty” oraz własnoręcznie wykonać walentynkowe ozdobne serduszko.


Dzieci z Aleppo

Nasza szkoła przystępuje do akcji „Dla dzieci z Aleppo”. Podczas wizyty z okazji Światowego Dnia Chorego pan Darek Malejonek poprosił małych pacjentów o modlitwę o pokój i wykonanie rysunków dla dzieci z Syrii. W poniedziałek 13 lutego 2017 r. nasi uczniowie obejrzeli film o zniszczonym podczas działań wojennych Aleppo. Odszukiwali tę miejscowość na globusie. Zaśpiewali z akompaniamentem instrumentów perkusyjnych psalm 125 – modlitwę o pokój. Wykonali prace plastyczne dla rówieśników z Syrii.

Bal karnawałowy

26 stycznia 2017 roku w naszej szkole odbył się bal. W udekorowanej na tę okazję sali zebrały się dzieci ze wszystkich oddziałów z towarzystwie rodziców i opiekunów. Mali pacjenci byli pięknie przebrani. Wśród bawiących się była biedronka, królewna, Pippi, żabka i aniołki. Bal rozpoczął się tradycyjnym polskim tańcem – polonezem, do którego zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy spotkania. Odbyło się wiele konkursów: taniec z balonami, taniec na gazecie, wędrujący kapelusz i inne. Za udział w zabawach dzieci otrzymały nagrody. Na zakończenie rodzice i opiekunowie brawurowo zatańczyli z pomponami. Mali pacjenci wracali na oddziały w dobrych humorach, z upominkami i kolorowymi balonami.

Dzień Babci i Dzień Dziadka

18-19 stycznia 2017 r. w oddziałach laryngologii, pediatrii, alergologii oraz okulistyki świętowaliśmy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Dzieci oglądały przygotowane przez nauczycieli przedstawienie teatrzyku kukiełkowego pt. Czerwony Kapturek. Mali pacjenci uczestniczyli w zabawach związanych z nadchodzącym świętem oraz zabawach muzyczno-ruchowych. Wspólnie śpiewaliśmy piosenkę pt. Moja Babcia jest kochana, a dzieci grały na instrumentach perkusyjnych. Babcie i dziadkowie ukradkiem ocierali łezkę w oku..

Kolędnicy

...Z wesołą piosenką z muzyką i tańcem,

Idą sobie drogą mali przebierańce...

 

12 stycznia 2017 r. do wszystkich oddziałów w naszym szpitalu zawitali Kolędnicy w pięknych strojach z występami. Gospodyni, Anioł, Diabeł, Pasterz, Góralka oraz Turoń śpiewali kolędy i pastorałki. Jasełka podobały się wszystkim dzieciom, rodzicom oraz pracownikom szpitala. Były gromkie brawa i słodki poczęstunek dla wszystkich dzieci.