Szkolne wydarzenia

Rok szkolny 2017/2018

Zakończenie roku szkolnego

 

Dnia 22 czerwca 2018 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Spotkanie rozpoczęło przemówienie pani dyrektor. Pacjentka z okulistyki Weronika przeczytała swój wiersz o naszym szpitalu i poprowadziła pląs o jajku kurzym. Za wzorową postawę, aktywny udział w przygotowaniu i poprowadzeniu zajęć o harcerstwie została uhonorowana listem pochwalnym. Następnie dzieci obejrzały film edukacyjny, rozwiązywały zagadki i otrzymały wakacyjne rady dotyczące bezpiecznego wypoczynku. Na zakończenie spotkania każdy uczeń został obdarowany książką. 

Wiem czuję pomagam

W roku szkolnym 2017/2018 odbył się w naszej szkole cykl zajęć, w ramach programu Wiem, czuję, pomagam, Fundacji Kulczyk. Główny cel spotkań to wspomaganie wychowawcze uczniów w stawaniu się dobrymi ludźmi. W ciągu sześciu spotkań, odwiedziliśmy cztery kraje: Sudan, Tajlandię, Benin oraz Polskę. Tam, podjęliśmy kwestię wolności, walki z biedą i chorobą, odpowiedzialności za zdrowie innych oraz szacunku i zaufania. Uczniowie pracowali m. in. z tekstem oraz omawiali z nauczycielami obejrzane filmy, mieli okazję przyjrzeć się własnym umiejętnościom oraz wyrazić własne zdanie przy okazji tematów podejmowanych z poszczególnych rejonów świata. Zajęcia promowały wartości społeczne i społeczny solidaryzm. Odbywały się w miłej atmosferze, dając możliwość wyciągnięcia mądrych i potrzebnych wniosków i propozycji działań pomocowych ludziom na świecie.

 

Beata Balcerska

Joanna Brandys

Agnieszka Kaczorek

Agnieszka Rojek

Otwarcie strefy kibica

W dniu 19 czerwca 2018r. świętowaliśmy uroczyste otwarcie Strefy dla Rodzica. Jest to 25 projekt o tej nazwie sponsorowany przez BUDIMEX, ale pierwszy w dziecięcym szpitalu warszawskim. Otrzymaliśmy pięknie odnowioną i przystosowana do zajęć z dziećmi przestrzeń, która poprawia komfort pobytu w szpitalu. Od zawsze dzieciom asystują rodzice i to dla nich Wolontariusze Budimexu postarali się o estetyczny i nowoczesny wystrój sali. Uczestnicy tego spotkania podkreślali, jak ważne (i terapeutyczne) jest przebywanie w miejscu, które emanuje pozytywną energią i dostarcza ich dzieciom przyjemnych wrażeń z pobytu w szpitalu.

Rok harcerstwa

Rok 2018 jest Rokiem Harcerstwa. Z tej okazji 13 czerwca zaprosiliśmy naszych uczniów na harcerskie ognisko. Spotkanie rozpoczęło wspólne odśpiewanie piosenki „Płonie ognisko i szumią knieje”. Dzieci obejrzały film, na którym zuchy - Michalina i Mikołaj zaprezentowali swój zastęp. Następnie o swojej działalności w harcerstwie opowiedzieli nasi pacjenci – Lenka, Marysia i Weronika. Weronika poprowadziła także pląs o jajku kurzym. Po tym wysiłku każdy uczestnik spotkania otrzymał wodę mineralną. Mali pacjenci uczyli się także rozszyfrowywać różne wiadomości. Poznali szyfr sylabowy, zuchowy (czekoladę), ułamkowy, zegarowy i alfabet Morsa. Na zakończenie spotkania przekazywaliśmy sobie różyczkę przyjaźni i utworzyliśmy braterski krąg.

Konkurs ortograficzny u króla Ortomaniaka!

W dniu 12 czerwca 2018 roku uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni przez króla Ortomaniaka I do jego zamku. Władca zwrócił się do wszystkich dzieci z prośbą o pomoc w rozwiązaniu jego problemu. Otóż na zamku zjawił się niepostrzeżenie chochlik, który zrobił spore zamieszanie. Pozastawiał wszędzie pułapki ortograficzne, które bardzo przeszkadzały mieszkańcom warowni. Dlatego król zorganizował turniej rycerski, którego celem miało być wyeliminowanie wszystkich zasadzek i wygnanie psotnika z zamku.

 

Wszyscy uczestnicy turnieju, żeby stać się prawdziwymi rycerzami, otrzymali swoje herby rycerskie i złożyli ślubowanie. Dopiero wtedy mogli przystąpić do walki z wrogiem.

 

Sama bitwa przebiegała bardzo honorowo, zgodnie z kodeksem rycerza. Uczniowie w szlachetnej rywalizacji pokonali chochlika i zastawione przez niego pułapki ortograficzne (pisali dyktando, rysowali postać psotnika, uzupełniali brakujące luki w zdaniach, dzielnie wystrzeliwali kule armatnie i rozwiązywali ortograficzną krzyżówkę).

 

Na zakończenie konkursu król podziękował wszystkim uczestnikom za ich wspaniałą postawę i doskonałe umiejętności ortograficzne. Uczniowie otrzymali za swoją skuteczną pracę ciekawe nagrody. Wszyscy uczestnicy (łącznie z organizatorami :)) turnieju świetnie się bawili.

Moje miasto bez elektrośmieci

Podczas pobytu w szpitalu mamy różne badania i zabiegi, a po nich zajęcia szkolne. Tak też było 8 czerwca. Panie zaprowadziły nas do sali, a tu zdziwienie – na środku podłogi góra śmieci. Po rozmowie z nauczycielami, rozwiązaniu rebusu i poznaniu przygód bohaterów EkoDrużyny dowiedzieliśmy się, że tematem spotkania są – Elektrośmieci.

 

Teraz przyszedł czas na sprzątanie. Dostaliśmy czerwony, zielony i czarny worek, a do tego informacje co należy do nich wrzucić. A tu kolejna niespodzianka, część przedmiotów została, wiedzieliśmy już, że to elektrośmieci. Dokładnie się im przyjrzeliśmy i na większości z nich zobaczyliśmy symbol przekreślonego kosza. Teraz już wiemy, że wszystkie urządzenia elektryczne, elektroniczne i baterie trzeba wrzucać do odpowiednio oznaczonych pojemników albo dostarczyć do specjalnych punktów zbiórki elektrośmieci. Dowiedzieliśmy się, że w Warszawie i innych miastach realizowany jest program Moje miasto bez elektrośmieci i możemy poprosić o bezpłatny obiór dużych sprzętów – lodówek, pralek itd., a kupując nowe urządzenia, zwrócić do sklepu stare.

Od skutera do Harleya

Dnia 15.05 Stowarzyszenie Miłośników Harleya Warsaw Chapter Poland H.O.G. we współpracy z Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Miasta Stołecznego Warszawy, Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, Kuratorium Oświaty w Warszawie, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie odwiedziło naszą szkołę w ramach V edycji programu pod nazwą Od skutera do Harleya - jak bezpiecznie i płynnie jeździć zmotoryzowanym jednośladem.

 

Uczniowie wysłuchali prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną dotyczącej znajomości zasad ruchu drogowego. Dzieci mogły sprowadzić swoją wiedzę przystępując do konkursowego testu, którego finał odbędzie się 19.06 w Warszawie, a nagrodą główną jest skuter.

 

Celem programu jest zwiększanie świadomości uczniów i ich rodziców w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych.

Jestem bezpieczny na drodze

Dnia 18.04 w ramach edukacji technicznej i przygotowania do zdobycia uprawnień do karty rowerowej odbyły się zajęcia „Jestem bezpieczny na drodze”. Uczniowie poznali budowę roweru, utrwalili poznane grupy znaków drogowych, zasady poruszania się jednośladem po ścieżkach rowerowych, a także z radością rozwiązywali zagadki i szarady zawiązane z tematem zajęć.

Ogólnopolski tydzień czytania dzieciom

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom za nami. W tym roku postawiliśmy  na różnorodność. Do wspólnej lektury wybraliśmy  „Jabłka pana Peabody'ego”  autorstwa Madonny, opowiadanie „Prima aprilis” z tomu „Gdyby jajko mogło mówić” Renaty Piątkowskiej i fragmenty książki „Kosmita” Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel. „Jabłka pana Peabody'ego to opowieść o sile słowa i o tym, z jaką starannością trzeba je dobierać, żeby nie skrzywdzić innych. Opowieść o tym, jak zwykła plotka może zniszczyć dobre imię człowieka i jak trudno to naprawić. Po temacie poważnym przyszła pora na odrobinę humoru i salwy radosnego śmiechu towarzyszyły nam przy czytaniu opowiadania „Prima aprilis”. Aż strach pomyśleć, jakie to może mieć przełożenie na przyszłoroczną pomysłowość słuchaczy. Zakończyliśmy tematem bardzo poważnym. Tytułowy kosmita, bohater książki Roksany Jędrzejewskiej –Wrobel, to chłopiec chory na autyzm. Jego sytuację i codzienne problemy przedstawia autorka z perspektywy prób akceptacji brata przez starszą siostrę. Problemu inności i związanej z nim tolerancji nie da się sprowadzić do lektury fragmentów książki czy krótkich komentarzy. Niemniej, istotne jest, aby na takie tematy z dziećmi  i młodzieżą rozmawiać.

 

Do czytania – poza nauczycielami – włączyli się uczniowie i rodzice. Widać było, że dobór lektur poruszył słuchaczy i zmotywował do kontynuacji czytania. 

 

Biblioteka z Gocławskiej

Za nami cykl czterech zajęć przeprowadzonych przez nauczycielki Wydziału Wspomagania Edukacji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie. Do dwóch z nich: „Szukając Marudka” i „Motyl” wykorzystana została skrzynka kamishibai, dwa pozostałe to inscenizacje opowiadania Pawła Pawlaka „Przepraszam, czy jesteś czarownicą?” Inscenizacje, w których najpierw wystąpił tylko narrator i czarownica, a następnie cały zespół teatralny. Każde ze spotkań podzielone było na  dwie części. W pierwszej z nich przedstawiano historię, która stawała się punktem wyjścia do zajęć plastycznych. 

 

Dobór tematów, dbałość o szczegóły i umiejętność zainteresowania odbiorcy powodowały, że zajęcia były różnorodne i ciekawe. Dziękujemy i zapraszamy.

 

Piknik rodzinny

Dnia 29 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 282 został zorganizowany na terenie placu zabaw w szpitalu, piknik rodzinny. Spotkanie odbyło się w ramach zbliżającego się Dnia Dziecka. Nasze działania wsparła Fundacja Onico oraz Fundacja Dr Clown. Fundacja Onico zapewniła stoliki i krzesła, przy których wolontariuszki fundacji stworzyły strefę malowania twarzy. Fundacja dostarczyła wodę dla wszystkich uczestników spotkania.

Podczas pikniku, Panie z Fundacji Dr Clown przebrane w kolorowe stroje, uczestniczyły w zabawach razem z pacjentami. Na zakończenie spotkania wykonały dla każdego dziecka zwierzątko z nadmuchanego balonu. Dzieci, które zostały przyprowadzone przez nauczycieli, dostały czapki i znaczki z logo szkoły. Uczestników pikniku odwiedzili siatkarze, którzy współpracują z Fundacją Onico wraz z maskotką fundacji - słonikiem.

Dzieci brały udział w zabawach integracyjnych To już czas, Motyle. Podczas zabaw z chustą animacyjną, pacjenci podrzucali balon gigant przy piosenkach: Ty wystarczasz mi, Bumerang. Następnie chętni rysowali swoje marzenie, słuchając piosenki o księżniczkach i rycerzach. Wykonane prace zostały rozwieszone na ogrodzeniu. Rodzice, siatkarze i nauczyciele brali udział w zabawach zręcznościowych: Wyjmowanie chusteczek oraz w tańcach integracyjnych: Taniec z pomponami, Taniec Wisły. Dzieci na zakończenie spotkania mogły pomalować farbami gipsowego motyla. Przed powrotem na oddział, każde dziecko dostało upominek, książeczkę i zakładkę. Podczas spotkania panowała radosna atmosfera.

Święto polskiej muzyki i plastyki

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości tegoroczne obchody Święta Polskiej Muzyki i Plastyki były poświęcone malarstwu historycznemu, działalności Ignacego Jana Paderewskiego – pianisty, kompozytora, wybitnego dyplomaty. Podczas I wojny światowej zabiegał na arenie międzynarodowej o poparcie dla sprawy polskiej.

Dzieci obejrzały prezentację Odzyskanie Niepodległości w malarstwie. Poznały życiorys Paderewskiego i wysłuchały fragmenty najsłynniejszych utworów. Wielkie zainteresowanie wzbudziły zagadki muzyczne i plastyczne rozwiązywanie przy tablicy multimedialnej. Spotkanie zakończyło wspólny śpiew legionowej piosenki Przybyli ułani pod okienko...

Święta majowe

Dnia 26 i 27 kwietnia w naszej szkole odbyły się zajęcia poświęcone świętom majowym: Świętu Pracy, Dniu Flagi Rzeczypospolitej, Świętu Narodowemu Trzeciego Maja. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Grupa dzieci młodszych zobaczyła teatrzyk kamishibai pt. Jadą dzieci drogą. Następnie dzieci zostały zabrane w podróż Wisłą do Gdańska. Uczniowie poznali najważniejsze miejsca i miasta położone nad królową polskich rzek. Zwieńczeniem zajęć była zabawa szrafami w barwach narodowych w rytm piosenki Rodzinny dom i wykonanie kotylionów z biało-czerwonych serduszek. W kolejnym dniu zajęć starsi uczniowie zobaczyli prezentację na temat Święta Pracy i Dnia Flagi. Następnie z pomocą nauczycieli dokonali interpretacji obrazu Jana Matejki Konstytucja 3 Maja. Poznali tło historyczne okresu, i osoby, które znajdują się na obrazie mistrza oraz ich stosunek do Konstytucji 3 Maja. W części plastycznej zajęć uczniowie wykonali biało-czerwone kwiaty i odśpiewali pieśń patriotyczną Witaj, majowa jutrzenko.

Dzień książki

Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich postanowiliśmy włączyć tematycznie w obchody „Roku dla Niepodległej”. Zaprezentowane zostały książki odnoszące się do ważnych wydarzeń w historii naszego kraju, pokazujące bohaterskie postawy. Na przykładzie przeżyć Rafała Grzywińskiego ( „Arka czasu” Marcin Szczygielski) opowiadaliśmy o losie żydowskich dzieci  z terenu getta w Warszawie w czasie II wojny światowej. Pokazany został także niecodzienny bohater – niedźwiedź Wojtek, który przemierzył cały szlak bojowy z armią generała Andersa (Dziadek i niedźwiadek” Łukasz Wierzbicki). Wspomagając się książką Joanny Olech „Kto ty jesteś?”, rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób można być patriotą dzisiaj, w czasie pokoju.

 

Wystawa książek autorstwa Marcina Szczygielskiego, Joanny Olech i Łukasza Wierzbickiego prezentowała ich dorobek pisarski i – mamy nadzieję – zachęciła do sięgnięcia po inne książki tych pisarzy.

Rok Ireny Sendlerowej

12 kwietnia 2018 roku w ramach obchodów Roku Ireny Sendlerowej        w naszej szkole odbyły się zajęcia poświęcone postaci bohaterskiej Polki, która wsławiła się ratowaniem żydowskich dzieci z getta warszawskiego. Pacjenci obejrzeli teatr cieni pt. ,,Dzieci Ireny'', do którego wykorzystano rysunki wykonane przez uczniów szkoły szpitalnej. Uczestnicy zajęć poznali również historię życia Ireny Sendlerowej i to, w jakich trudnych i bolesnych czasach przyszło zmagać się z problemami tej młodej wówczas pielęgniarce                       o pseudonimie ,,Jolanta''. Następnie pacjenci wysłuchali opowieści o tragicznej sytuacji Żydów w trakcie II wojny światowej. Spotkanie zakończyło się prezentacją białych papierowych serc z przesłaniem dotyczącym niezwykłej postawy Ireny Sendlerowej wobec cierpienia dzieci w trakcie wojny

Rok dla Niepodległej - Ignacy Jan Paderewski

W ramach programu Rok dla Niepodległej w naszej szkole odbyły się zajęcia poświęcone Ignacemu Janowi Paderewskiemu.  Zajęcia miały charakter podróży w czasie, w której uczniowie poznawali życie i dokonania naszego bohatera narodowego. Zajęcia podzielono na części, w trakcie których  zaprezentowano dzieciństwo artysty,jego dorobek artystyczny i działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie mogli zobaczyć film       z fragmentem koncertu naszego wielkiego pianisty, poznać  jego starania, głównie na trenie USA, które zaowocowały poparciem ówczesnego prezydenta-Thomasa Woodrowa  Wilsona - dla powstania niepodległej Polski.

Więcej wiem, mniej choruję

Czwartego kwietnia odbyły się kolejne zajęcia w ramach programu Więcej wiem, mniej choruję opracowanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną m.st. Warszawa. Tym razem zajęcia były skierowane do uczniów szkoły podstawowej. .Celem lekcji było zwiększenie świadomości uczniów o chorobach zakaźnych i sposobach ich rozprzestrzeniania. Na początku nauczyciel prowadzący przybliżył uczniom informacje o chorobach zakaźnych i pokazał ilustracje przedstawiające :boreliozę, grypę, ospę wietrzną. Dzieci obejrzały film przedstawiający sposoby przenikania czynników chorobotwórczych do organizmu. Mając do dyspozycji kartę pracy, uczniowie zastanawiali się nad sposobami rozprzestrzeniania się czynników chorobotwórczych. Na podstawie piktogramów dzieci dowiedziały się, że mycie rąk, szczepienia i odpowiednie zachowania podczas choroby to sposoby by uniknąć zarażenia Wyrazy chorobotwórcze mikroorganizmy, które powstały ze wspólnie rozwiązanego rebusu zapoczątkowało burzę mózgów . Dzieci próbowały dobrać różne słowa i skojarzenia do rozwiązanego hasła.

Na zakończenie uczniowie wykonali model bakterii. Po zajęciach każde dziecko dostało ulotkę i zakładkę, rodzicom został przekazany informator przygotowany w ramach programu.

Dlaczego jajo jest symbolem Wielkanocy?

Dnia 29 marca zorganizowane zostały zajęcia pt. Dlaczego jajo jest symbolem Wielkanocy? Spotkanie odbyło się w ramach programu Pomysłowy rok. Pacjenci mogli obejrzeć wystawkę tematyczną, przygotowaną przez nauczyciela. Spotkanie rozpoczęło się od rozmowy na temat Świąt Wielkanocnych i tradycji, a tłem rozmowy był utwór Antonio Vivaldiego Wiosna. Uczniowie wskazywali przykłady symboli wielkanocnych, których znaczenie wyjaśniał prowadzący. Następnie nauczyciel odczytał wiersz Ewy Skarżyńskiej pt. Wielkanocny stół. Po przeczytaniu odbyła się rozmowa na temat utworu. Uczestnicy zajęć obejrzeli film Dlaczego jajo jest symbolem świątecznym? z udziałem Doroty Jasnowskiej z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu. Po filmie uczniowie odpowiadali  na pytania:

 

Dlaczego jajo jest symbolem Świąt Wielkanocnych?

Czy jajo jest symbolem świąt tylko w Polsce?

Jak nazywają się techniki ozdabiania jajek?

W jaką moc jajek wierzono?

Dlaczego dziewczęta wręczały pisanki kolegom?

 

Następnie każdy wykonał jajo z papieru, które ozdabiał według własnego pomysłu. Na zakończenie, wszyscy dostali upominek w postaci drewnianego malowanego jajka.

Obchody Roku dla Niepodległej - Orzeł Biały

W roku 2018 obchodzimy 100 - lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Minister Edukacji Narodowej ogłosiła rok 2018 „Rokiem dla Niepodległej”. Z tej okazji pacjenci naszego szpitala  mogli zobaczyć teatrzyk kukiełkowy  o Lechu, Czechu i Rusie i dowiedzieli się, jak popularna legenda tłumaczy powstanie naszego kraju i godła narodowego. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w quizie na temat symboli państwa polskiego. Zwieńczeniem zajęć była nauka piosenki Jestem Polką i Polakiem oraz zajęcia plastyczne, na których uczniowie wykonali orły.

Tłusty czwartek

W tłusty czwartek, 8 lutego 2018 r., zaprosiliśmy pacjentów ze wszystkich oddziałów szpitalnym do udziału w zabawie karnawałowej. Dzieci przygotowały na tę okazję kolorowe kotyliony, maski, balowe stroje i z niecierpliwością czekały na rozpoczęcie tanecznej zabawy. Tradycyjnie bal rozpoczął się polonezem – polskim tańcem narodowym. Nauczycielka muzyki przybliżyła uczestnikom spotkania historię obchodzenia karnawału w Polsce i na świecie. Odbyło się wiele konkursów (taniec z balonami, taniec na gazecie, wędrująca biedronka) i zabaw (Na wyspach Bergamutach, Moto Samba, Kaczuszki, Jedzie pociąg, Fruwający balon). Stworzyliśmy również bardzo liczną karnawałową orkiestrę szpitalną. Na zakończenie zaprosiliśmy rodziców i opiekunów pacjentów do tańca z pomponami. Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w zabawie karnawałowej do samego końca. Mali pacjenci trochę zmęczeni, ale szczęśliwi wracali na oddziały w dobrych humorach, z upominkami i kolorowymi balonami.

Święty Walenty - patron osób chorych i zakochanych

Kim był święty Walenty? Trudno odtworzyć jego historię życia, ponieważ pochodził z pierwszych wieków chrześcijaństwa, z czasów wielkich prześladowań . Spisywanie życiorysów było wtedy zabronione. Wiadomości przekazywano więc ustnie. Wiele faktów zostało zapomnianych, część zmieniła swoje wersje. Jedno jest pewne – święty Walenty to postać autentyczna, obdarzona przez Boga mocą uzdrawiania z ciężkich chorób.

 

Święty Walenty, patron Dnia Zakochanych był biskupem Terni pod Rzymem. Jako pierwszy pobłogosławił związek małżeński między poganinem a chrześcijanką. Legenda mówi, że potajemnie udzielał ślubów młodym zakochanym parom wbrew zarządzeniom cesarza Klaudiusza II Gockiego. Został za to wtrącony do więzienia i poniósł męczeńską śmierć.

 

Święty Walenty cieszył się w dawnej Polsce wielkim kultem. Poświęcono mu wiele obrazów i wizerunków. Obecnie największe zasługi w propagowaniu postaci św. Walentego ma Chełmno – malowniczo położone na dziewięciu wzgórzach miasto nad Wisłą. To właśnie w Chełmnie – mieście zabytków i zakochanych przechowywane są relikwie tego świętego.

 

12 lutego 2018 roku dzieci uczestniczyły w zajęciach przybliżających postać św. Walentego. Pacjenci obejrzeli filmy o św. Walentym i Chełmnie, oglądali wystawę serduszkowych przedmiotów, rozwiązywali zagadki, grali na instrumentach szkolnych do piosenki „Święty uśmiechnięty” oraz wykonali własnoręcznie walentynkę. Na oddziały wracali z kolorowymi, walentynkowymi balonami i dobrymi humorami.

Tłusty czwartek

W tłusty czwartek, 8 lutego 2018 r., zaprosiliśmy pacjentów ze wszystkich oddziałów szpitalnym do udziału w zabawie karnawałowej. Dzieci przygotowały na tę okazję kolorowe kotyliony, maski, balowe stroje i z niecierpliwością czekały na rozpoczęcie tanecznej zabawy. Tradycyjnie bal rozpoczął się polonezem – polskim tańcem narodowym. Nauczycielka muzyki przybliżyła uczestnikom spotkania historię obchodzenia karnawału w Polsce i na świecie. Odbyło się wiele konkursów (taniec z balonami, taniec na gazecie, wędrująca biedronka) i zabaw (Na wyspach Bergamutach, Moto Samba, Kaczuszki, Jedzie pociąg, Fruwający balon). Stworzyliśmy również bardzo liczną karnawałową orkiestrę szpitalną. Na zakończenie zaprosiliśmy rodziców i opiekunów pacjentów do tańca z pomponami. Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w zabawie karnawałowej do samego końca. Mali pacjenci trochę zmęczeni, ale szczęśliwi wracali na oddziały w dobrych humorach, z upominkami i kolorowymi balonami.

Konkurs literacko-plastyczny "Magia świąt Bożego Narodzenia"

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie literacko-plastycznym „Magia świąt Bożego Narodzenia”. Konkurs cieszył się dużą popularnością. W jego ramach powstało wiele prac literackich, które przedstawiały wizję tradycji świąt Bożego Narodzenia, jaką mieli poszczególni uczestnicy konkursu. Dzieci wykonały też zakładki do książek związane tematycznie z grudniowymi świętami. We wszystkie prace uczniowie włożyli sporo wysiłku i wykorzystali w nich swoje oryginalne pomysły.

 

Nagrodzone zostały:

- w kategorii praca plastyczna (SP I-III) – Karolina Jania (III miejsce)

- w kategorii praca plastyczna (SP IV-VII + II GIM.) – Zofia Policińska (III miejsce)

- w kategorii praca plastyczna (III GIM. + SZK. PONADGIM.) – Martyna Rak (II miejsce)

- w kategorii praca literacka (SP IV-VII + II GIM.) – Marysia Pochmara (III miejsce)

 

Prace zostały wykonane pod kierunkiem nauczycieli i wychowawców: pani Agnieszki Rojek, pani Żanety Podemniak i pani Małgorzaty Kazimierz-Drażba.

Więcej wiem mniej choruję

Pierwszego lutego odbyły się zajęcia w ramach programu profilaktyki chorób zakaźnych Więcej wiem, mniej choruję. Głównym celem było uświadomienie dzieciom występowania w życiu codziennym czynników chorobotwórczych oraz dróg rozprzestrzeniania się zarazków. Na początku dzieci mogły obejrzeć prezentację do piosenki Misia i Margolci. Rodzicom, którzy przyszli ze swoimi dziećmi zostały przekazane ulotki przygotowane w ramach programu. Osoby chętne brały udział w zabawie integracyjnej do piosenki A psik. Nauczycielka zaprezentowała plansze bakterii i wirusów. Dzieci oglądały przez lupę przygotowane z papieru rota wirusy, bakterie i owsiki. Pacjenci obejrzeli inscenizację Wojna z mikrobami. Wszyscy dowiedzieli się jakie środowisko lubią zarazki, czego nie lubią i jak bardzo są niebezpieczne. Nauczycielka pokazała ilustracje obrazujące choroby wywołane przez czynniki chorobotwórcze: świnkę, chorobę bostońską, ospę. Dziewczynka z oddziału neurologii pokazała w jaki sposób rozprzestrzeniają się zarazki, wykorzystując zwilżone ręce i konfetti. Nauczycielka przeczytała wiersz J. Brzechwy Katar podczas którego dzieci aktywnie uczestniczyły we wspólnym czytaniu, dopowiadając słowo a -psik. Na zakończenie chętne osoby wykonały pracę na temat Moja bakteria. Wszyscy biorący udział w zajęciach dostali zakładki i czasopismo Hugo.

Dzień Babci i Dzień Dziadka

Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodziliśmy w naszej szkole 22 stycznia 2018 r. Przygotowaliśmy teatrzyk lalkowy „O Tadku Niejadku, babci i dziadku”. Zarówno dzieci jak i dziadkowie gorącymi brawami podziękowali aktorom za wspaniałe przedstawienie. Następnie wszyscy uczestnicy nauczyli się piosenek: „Kiedy babcia była mała…” Na zakończanie spotkania mali pacjenci własnoręcznie tworzyli serduszkowe laurki. Dzieci z dużym zapałem i zaangażowaniem wykonywały upominków dla swoich najbliższych.

Muzeum na wynos

Muzeum na wynos to projekt realizowany przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. Jest próbą wyjścia z ofertą edukacyjną muzeum poza jego siedzibę i poszerzenie kręgu odbiorców sztuki o dzieci i młodzież mającą znacznie utrudniony dostęp do lekcji czy warsztatów prowadzonych w muzealnych galeriach.

 

Podczas warsztatów 18 stycznia 2018 r. ZABAWA W DETEKTYWA nasi uczniowie niczym prawdziwi detektywi odnajdywali wskazówki, które pomogły im rozszyfrować tożsamość osoby namalowanej na portrecie.

24 stycznia 2018 r. dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej na temat warsztatu rzeźbiarza. Z drewna, kamienia, metalu, gliny… rzeźbę można zrobić niemal ze wszystkiego. Od użytego materiału zależy wybór narzędzi i techniki. Warsztaty były doskonałą okazją do poznania tajników pracy rzeźbiarza i stworzenia własnego trójwymiarowego dzieła sztuki.

 
 

 

Karnawał w dawnej Warszawie

15 stycznia 2018 r. naszą szkołę odwiedziły panie z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Podczas zajęć na temat karnawału w dawnej Warszawie uczniowie poznawali zwyczaje i stroje z XVIII wieku. Dzieci mogły zabawić się w encyklopedystów i wymyślić własną definicję dawnych nazw ubioru. Na zakończenie zajęć uczestnicy spotkania wykonywali karnawałowe maski.

Akademia Bezpiecznego Puchatka

10 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyły się zajęcia w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla pierwszoklasistów - „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. W trakcie zajęć, za pomocą opowiadań, plansz, filmów oraz zagadek słownych i muzycznych, uczniowie uczyli się zasad bezpieczeństwa. Utrwalili i poszerzyli wiedzę o zasadach ruchu drogowego, o tym jak unikać zagrożeń oraz jak bezpiecznie spędzać czas w domu, w szkole i w czasie zabawy. Na koniec każdy uczestnik otrzymał książeczkę edukacyjną z zadaniami na temat bezpiecznych zachowań oraz odblaski, by już dziś zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

Spotkanie z misjonarzem

W tym roku, w ramach dnia praw człowieka i dziecka, nasi uczniowie spotkali się z dwoma misjonarzami. Byli to: o. Juan Carlos z Argentyny oraz kleryk Ditrick Sanga z Tanzanii. Misjonarze niesamowicie ciepło i radośnie opowiadali o misjach w Afryce, pokazując zdjęcia i filmy, by nasi uczniowie mogli zobaczyć, że nie wszystkie dzieci na świecie mają dostęp do szkoły oraz uświadomiły sobie, w jakich warunkach żyją. Nie zabrakło wspólnego śpiewu polskich pieśni misyjnych, jak również pieśni w języku portugalskim czy suahili.

Stacja Muzeum

Dnia 13 grudnia, uczniowie naszej szkoły szpitalnej mieli okazję wziąć udział w lekcji muzealnej muzeum kolejnictwa. Stacja Muzeum przeprowadziła zajęcia w dwóch grupach – dla dzieci młodszych i starszych. Uczniowie zostali zapoznani z działalnością muzeum oraz zaproszeni do wykonania ciekawych aktywności. Zajęcia zatytułowane „Piórem o kolei”, pozwoliły młodszym dzieciom utrwalić oraz uzupełnić wiedzę z zakresu bezpieczeństwa przed przejazdem kolejowym, ale także miały one okazję samodzielnie złożyć lokomotywę czy wagon pociągu z papieru lub też wcielić się na chwilę w rolę maszynisty i kierować kolejką elektryczną. Starsze dzieci, oprócz przypomnienia i uzupełnienia zasad bezpieczeństwa, dowiedziały się dużo o historii książki oraz miały niepowtarzalną okazję pisać atramentem przy użyciu prawdziwego gęsiego pióra. Była to dla nich nie lada gratka. Zajęci pisaniem, nie chcieli odchodzić od kartki. Na koniec jedna z uczennic wraz z nauczycielką podziękowały gościom za przybycie, wręczając wykonaną przez dzieci kartkę z życzeniami.

Skrzynka Kamishibai - Biblioteka Gocławska

8 grudnia naszą szkołę odwiedziły panie z warszawskiej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN. Przyjechały do nas ze znaną nam już skrzynką Kamishibai, dzięki której przy pomocy opowieści Kumiko Yamamato „Szukając Marudka”, na chwilę wprowadziły dzieci w inną rzeczywistość, pomagając im tym samych zapomnieć o pobycie w szpitalu. Po wysłuchaniu bajki dzieci miały okazję na działanie twórcze w postaci pracy plastycznej. Na koniec wszystkie dzieci wzięły udział w rozweselającej zabawie z pokazywaniem. Spotkanie przebiegło w spokojnej atmosferze, która mamy nadzieję przyjedzie do nas ponownie z inną już opowieścią w skrzynce Kamishibai.

Teatr Polski - Pchła Szachrajka

7 grudnia 2017 roku naszą szkołę odwiedzili aktorzy Teatru Polskiego, by poświęcić kilka minut na głośne czytanie dzieciom. Tym razem dzieci miały okazję słyszeć opowieść o Pchle Szachrajce Jana Brzechwy. Aktorzy z zaangażowaniem czytali swoje kwestie, zaś dzieci żywo na nie reagowały, nie zgadzając się momentami na przebieg wydarzeń komentując pod nosem treść bajki lub klaskały z uznaniem w momencie, gdy dany fragment przypadł im do gustu. Na koniec uczniowie przy wsparciu nauczycieli podziękowali gościom za odwiedziny, życząc, by jeszcze kiedyś znowu nas odwiedzili...

Teatr z Krakowa

Już po raz kolejny naszą szkołę szpitalną odwiedził Teatr z Krakowa. Tym razem, w okolicach zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, postanowili przywitać nas przedstawieniem o... Świętym Mikołaju. Nie zabrakło treści związanych z życiorysem świętego, przeplatanych piosenkami z udziałem naszych uczniów. Na koniec dzieci otrzymały upominki od św. Mikołaja na znak, że to on właśnie obdarowywał innych prezentami.

Mikołajki z Fundacją ONICO

W Mikołajki, 6 grudnia, odwiedzili na siatkarze drużyny ONICO Warszawa wraz z Fundacją ONICO. Na początku goście spotkali się z dziećmi w sali konferencyjnej, gdzie przy udziale siatkarzy i dzieci odbyły się konkursy, w których dzieci miały za zadanie narysować św. Mikołaja z zamkniętymi oczami czy jak najdłużej odbijać balon z siatkarzem. Mali uczniowie-pacjenci żywo reagowali na proponowane aktywności, zwłaszcza, że zwycięzcy danego konkursu mogli zdobyć piłkę z autografami siatkarzy. Po części grupowej, siatkarze wraz z nauczycielami odwiedzili resztę dzieci w oddziałach, by i ci, którzy nie mogli wyjść z sal szpitalnych, mieli okazję spotkać sportowców. Pacjenci byli zadowoleni z odwiedzin, każdy otrzymał pluszowego misia. Nie zabrakło też pamiątkowych zdjęć i autografów. Mikołaj vs choroba – 1:0. „Mecz wygrany!”.

Lekcja z wolontariuszem

Na początku grudnia 2017 roku, naszych uczniów odwiedzili wolontariusze. Młodzież, która przyjechała do Warszawy na wymianę licealną z uczniami warszawskich szkół średnich. Wśród gości pojawiły się osoby między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku czy Brazylii. Spotkanie miało charakter rozmowy, podczas której uczestnicy mieli okazję wymienić się tradycjami bożonarodzeniowymi. Całe zajęcia przebiegały w języku angielskim, toteż nasi uczniowie mogli przekonać się, jak to jest, rozmawiać z kimś, kto po polsku nie potrafi powiedzieć więcej niż „dzień dobry”. To możliwość zawarcia nowych znajomości, nie tylko między pacjentami szpitala, ale również, a może przede wszystkim w tym przypadku, nowa znajomość za granicą, która kto wie, może okazać się znajomością na lata.

Mikołajki

4 grudnia 2017 r. zaprosiliśmy naszych pacjentów na spotkanie przybliżające postać Św. Mikołaja. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się, że Mikołaj był postacią historyczną – biskupem Miry słynącym z niezwykłej dobroci. Uczniowie obejrzeli film „Mikołaj chłopiec, który został świętym”. Dużo radości sprawiło im wspólne śpiewanie piosenki „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem” oraz malowanie jego portretu. Przygotowano wystawę prac plastycznych, a dzieci zostały obdarowane upominkami.

Łazienki Królewskie

Z okazji Roku Tadeusza Kościuszki 28 listopada 2017 r. naszą szkołę odwiedziła Małgorzata Chonicz-Milczarek – edukatorska z Muzeum Łazienki Królewskie. Podczas lekcji muzealnej uczniowie poznawali życie i dokonania naszego bohatera narodowego. Dzieci rozwiązywały zaszyfrowaną zagadkę na temat wszystkich imion Kościuszki, rozpoznawali miejsca związane z rozwiązywali jego życiorysem, projektowali dla niego strój bohatera. Na koniec zajęć uczestnicy spotkania rozwiązywali quiz.

Pani Małgorzata opowiedziała naszym uczniom o Łazienkach Królewskich. Zaprosiła też do tego magicznego i niezwykłego miejsca.

Prawa Dziecka - tolerancja

Dnia dwudziestego pierwszego listopada odbyło się w sali konferencyjnej zajęcie dla dzieci pod tytułem Inny nie znaczy gorszy. Spotkanie było zorganizowane z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, które przypada dnia dwudziestego listopada. Wszystkim dzieciom przy wejściu zostały rozdane medale szanującego i życzliwego ucznia. Po przedstawieniu przebiegu i celów spotkania, uczestnicy układali kartoniki z literami oznaczone od 0 do 9, które po ułożeniu w rosnącej kolejności utworzyły hasło TOLERANCJA. Wszyscy wspólnie odczytali hasło i próbowali powiedzieć, co oznacza to słowo. Pacjenci zostali zaproszeni do obejrzenia teatrzyku kukiełkowego Brzydkie kaczątko Hans Christian Andersena.

Po przedstawieniu odbyła się rozmowa na podstawie treści bajki i własnych doświadczeń związanych tolerancją i jej brakiem. Uczestnicy podawali przykłady braku tolerancji wobec innych. Na podstawie książek zgromadzonych na wystawie i ilustracji nauczyciel zaprezentował różne rodzaje dysfunkcji u ludzi. Zadaniem dzieci było przyporządkowanie niepełnosprawności do zmysłu, który nie działa prawidłowo. Podsumowaniem zajęć było hasło: Wszystkich należy traktować tak samo, niezależnie od stopnia sprawności.

Na zakończenie przy muzyce do baletu Jezioro łabędzie Piotra Czajkowskiego dzieci odrysowywały swoje dłonie i przyklejały na wspólną pracę pt. Łabędź. Dla rodziców została stworzona ulotka pt. Jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności, która była dostępna przez kilka dni na parawanie w holu głównym szpitala. Na zakończenie dzieci otrzymały notesiki przekazane przez Rzecznika Praw Dziecka i książeczki Razem w szkole od Fundacji Integracja.

Brat Albert Chmielowski

Z okazji Roku św. brata Alberta – Adama Chmielowskiego, w naszej szkole odbył się cykl zajęć poświęconych życiu i działalności tego niezwykłego człowieka. Uczestnicy spotkania poznali życiorys świętego. Jako 19-latek Adam Chmielowski walczył w Powstaniu Styczniowym, został ranny i trzeba mu było amputować nogę. Pomimo kalectwa realizował swoje marzenia. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Monachium, zdobył uznanie jako młody utalentowany malarz. Porzucił jednak karierę i zajął się opieką nad ubogimi i bezdomnymi. Jego motto życiowe brzmiało: Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny. Nasi uczniowie zainspirowani przykładem życia św. Brata Alberta wzięli udział w wewnątrzszkolnym konkursie plastycznym „Być dobrym jak chleb”. Na konkurs wpłynęło 44 prace.

Szpital Pluszaka

„Szpital Pluszaka” to zajęcia edukacyjne, w których wzięli udział najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Ratownik medyczny zapoznał dzieci z zasadami funkcjonowania służb ratowniczych, postępowania w sytuacji zagrożenia życia oraz wzywania pomocy.

Instruktor ubrany w odblaskowe, świecące medyczne ubranie, oswoił dzieci z widokami ratownika medycznego. Za pomocą modelu karetki, gry skojarzeń, plansz edukacyjnych i wielkiego Misia, na którym dzieci mogły ćwiczyć badania wykonywane w gabinecie lekarskim, ratownik pokazał, że nie ma się czego bać i zawsze należy działać.

 

Dzieci były zachwycone. Profesjonalizm i poczucie humoru pana Jacka sprawiły, że zapomniały o chorobie.

 

Dziękujemy Grupie Ratowniczo-Medycznej „Medicus” za przybycie do naszej szkoły.

Święto Pluszowego Misia

Święto Pluszowego Misia - jak co roku - cieszyło się dużym zainteresowaniem. Spotkaniem z pluszakami okazali się zainteresowani nie tylko najmłodsi uczniowie, choć to właśnie do nich było ono adresowane. Razem przypomnieliśmy sobie wszystkie znane misie, ale bohaterem spotkania uczyniliśmy misia znanego nielicznym dzieciom. Został nim Miś Miodal, bohater książki Stefana Potockiego „Dwanaście podróży misia Miodala”. Miodal to miś podróżnik. Wędruje po całej Europie. Dlatego też, korzystając z pomocy misia Paddingtona, zaprosiliśmy dzieci na wycieczkę po Londynie. Pomogła nam w tym specjalnie przygotowana prezentacja. Zmęczeni zwiedzaniem, odpoczywaliśmy przy fragmentach lektury książki o Miodalu i misiowej zgadywance. Dzieci szybko regenerują siły, tak więc nie było problemów z zaśpiewaniem piosenki Misia Uszatka ani z udziałem w wymagającym odrobiny gimnastyki pląsie. Ach te misie! Jak one potrafią naładować wszystkich pozytywną energią.

Teatr cieni

Czternastego listopada br. nasza szkoła gościła Fundację Przystanek Twórczość z Teatru Ceni. Artyści w niezwykle oryginalny sposób przy pomocy cieni i teatru przedstawili dzieciom legendy: Wars i Sawa, Syrenka Warszawska, Bazyliszek i Złota Kaczka.

Chopin między kulturą ludową a salonową

Trzynastego listopada br. nasi uczniowie uczestniczyli w muzycznej lekcji zorganizowanej przez Muzeum Fryderyka Chopina. W trakcie zajęć pacjenci zapoznali się z twórczością polskiego kompozytora. Dowiedzieli się, że źródła jego muzycznej wrażliwości, która podbiła Europę i jej salony, tkwią w kulturze ludowej. Mieli okazję przyjrzeć się modzie panującej w XIX wieku i poznać zwyczaje tego okresu. Wielką radość sprawiło dzieciom wspólne granie mazurków na instrumentach. Dzieci miały okazję ujawnić swoje talenty muzyczne i milo spędzić czas.

Kamishibai - Legenda o skarbniku

W ramach projektu Ze skrzynką Kamishibai poznajemy kraje świata - aktywizujące spotkania uczniów SP nr 282 w oddziałach szpitalnych spotkaliśmy się trzynastego listopada na oddziale neurologii żeby zaprezentować Legendę o skarbniku. Przed spotkaniem na oddziale został powieszony plakat informujący o przedstawieniu. W świetlicy oddziału neurologii została przygotowana niezwykle barwna wystawa naturalnych eksponatów pochodzących z kopalni, makieta kopalni, ilustracje związane z pracą i wyglądem górników podczas pracy i w czasie świąt. Uczniowie poznali historię powstania kamishibai i obejrzeli instrument muzyczny - hyoshigi - pochodzący z Japonii. Chętne osoby na mapie Polski, wyszukiwały i wskazywały Śląsk. Dzieci próbowały odgadnąć dźwięki, które można usłyszeć w kopalni tj. wybuch dynamitu, pracę młota pneumatycznego, pędzący pociąg z węglem. Uczestnicy zajęć uważnie słuchali informacji o ciężkiej pracy górników i wykorzystaniu węgla kamiennego w różnych dziedzinach przemysłu. Wszyscy aktywnie brali udział w rozmowie wykazując się dużą wiedzą o tym regionie Polski. Dzieci zaklęciem otworzyły „magiczną skrzynkę” i wysłuchały Legendę o skarbniku. Podczas prezentacji poznały nowe słowa tj. sztygar, przodek. Dzieci ustaliły morał, który płynął z legendy, że ciężką pracą i uczciwością można osiągnąć sukces. Uczestnicy zajęć poznali życiorys Św. Barbary- patronki górników. Wszyscy do utworu O Barbaro, Św. Barbaro grali na instrumentach .Na koniec wszyscy wykonali czako górnicze – charakterystyczne nakrycie głowy górnika zakładane podczas ważnych świąt. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony pacjentów i rodziców.

Narodowe Święto Niepodległości – Obchody Roku Józefa Piłsudskiego

Dnia 8 listopada w sali konferencyjnej odbyły się zajęcia poświęcone Narodowemu Świętu Niepodległości oraz obchodom roku Józefa Piłsudskiego. Pierwszym etapem zajęć było ułożenie przez uczniów napisu Narodowe Święto Niepodległości – 11 Listopada i uroczyste odśpiewanie hymnu. W kolejnym etapie zajęcia miały charakter warsztatów. Uczestnicy zajęć zostali podzielni na cztery grupy. Każda grupa otrzymała rekwizyty związane z życiem Józefa Piłsudskiego. Uczniowie mieli za zadanie dopasować rekwizyty do najważniejszych wydarzeń z życia Józefa Piłsudskiego. Następnie prowadzący opowiadał o dokonaniach marszałka. Rangę uroczystości podkreślał strój prowadzącego zajęcia – mundur ułana z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz możliwość zobaczenia i przymierzenia repliki płaszcza i czapki maciejówki, w jaką ubierał się marszałek Piłsudski. W trakcie zajęć dzieci i dorośli odśpiewali ulubioną pieśń Józefa Piłsudskiego My, Pierwsza Brygada. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie kokardy narodowej, która jest symbolem wszystkich świąt narodowych obchodzonych w Polsce.

XIII Kampania Białych Serc

W październiku 2017 roku we wszystkich oddziałach szpitalnych odbyły się zajęcia profilaktyczne „Stop! Dopalaczom”. Nasza szkoła włączyła się w XIII Kampanię Białych Serc – Powiedz Stop Uzależnieniom w dniach od 12-22 X 2017 r. Charakterystycznym symbolem kampanii było białe serduszko zawieszone w oknie lub na ścianie naszej szkoły szpitalnej. Kampania “Białych serc” ma na celu propagowanie życia bez narkotyków i używek. Skierowana była głównie do młodzieży, dzieci, rodziców, nauczycieli i wychowawców. Akcja ta to również protest przeciwko rosnącej liczbie osób uzależnionych. Ostatni dzień kampanii poświęcony był także pamięci ofiar narkotyków. Dzieci oglądały teledysk „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ SUPER BOHATEREM”, a młodzież mogła w sieci zobaczyć i przeczytać komiks pt. „W sieci uzależnień”. Uczniowie przyklejali we wszystkich oddziałach białe serca, przygotowali plakaty dotyczące zgubnych skutków zażywania dopalaczy oraz innych używek. Prace uczniów umieszczono na wystawie w głównym holu szpitala. Poniżej prezentujemy film z przeprowadzonej kampanii.

Obchody Roku Tadeusza Kościuszki

Dnia 19 października w naszej szkole odbyły się zajęcia poświecone obchodom roku Tadeusza Kościuszki. Zajęcia miały charakter podróży, w czasie której uczniowie poznawali życie i dokonania naszego bohatera narodowego. Uczestnicy spotkania zostali podzieleni na trzy grupy. Każda grupa otrzymała pudełko z ponumerowanymi rekwizytami. Były to zdjęcia postaci i miejsc ważnych w życiu bohatera zajęć. Uczniowie, kierowani wykładem nauczycieli, mieli za zadanie dopasować wydarzenia, postacie i miejsca do faktów z życiorysu Tadeusza Kościuszki.

Charakter podróży w czasie podkreślał strój prowadzącego zajęcia. Dzieci miały możliwość zobaczyć sukmanę i biret z czasów powstania kościuszkowskiego, czyli typowy strój kosyniera, w który ubierał się również Kościuszko na znak solidarności z walczącymi chłopami.

Powitanie jesieni

Dnia 27 września 2017r. odbyło się w sali konferencyjnej Powitanie jesieni. Podczas spotkania dzieci oglądały inscenizację Szal Pani Jesieni… przygotowaną przez nauczycieli naszej szkoły. Scenografią do przedstawienia były dary jesieni zgromadzone na pięknej wystawie. Mali pacjenci rozwiązywali zagadki nawiązujące do pory roku. Na zajęciach uczniowie pomagali małpce Eleonorze wybrać ubrania na deszczową pogodę. Wszyscy brali udział we wspólnym muzykowaniu grając na instrumentach perkusyjnych oraz śpiewając piosenkę Już owoców pełen kosz. Mieli też okazję do zabaw muzyczno-ruchowych podczas utworu Malowała Jesień. Na zakończenie wszyscy bawili się z Panią Jesienią, która wspólnie z dziećmi tańczyła z kolorową chustą animacyjną. Radosna atmosfera tego jesiennego dnia udzieliła się wszystkim rodzicom i dzieciom.


Realizacja projektu WIE "Ze skrzynką Kamishibai poznajemy strony świata"

W dniu 29 września odbyło się kolejne spotkanie z pacjentami w ramach projektu Ze skrzynką kamishibai poznajemy kraje świata - aktywizujące spotkania uczniów SP nr 282 w oddziałach szpitalnych. Zajęcie odbyło się na oddziale laryngologii, w czasie którego uczestnicy obejrzeli wystawę zgromadzanych przedmiotów i książek nawiązujących do tematu o szkole. Dzieci wybierały przedmioty które można znaleźć w przedszkolu i w szkole. Osoby chętne rozwiązywały zagadki o zabawkach i przyborach szkolnych. Uczestnicy zajęć poznali historię teatrzyku obrazkowego. Na mapie świata uczniowie próbowali odnaleźć Japonię z której pochodzi ta forma sztuki. Dzieci magicznym zaklęciem otworzyły skrzynkę kamishibai i z uwagą wysłuchały opowiadania Historia o zwykłym kosmicie, który stał się niezwykłym uczniem. Po krótkiej rozmowie, pacjenci próbowali rozpoznać emocje jakie towarzyszyły bohaterowi podczas pobytu w szkole. Wszyscy wspólnie zastanawiali się jak wygląda osoba, która się złości. W czasie zajęć pacjenci poznali sposoby radzenia sobie ze złością wykonując kilka aktywizujących ćwiczeń tj. tupanie nogami przy wypowiadaniu słów Jestem zły/zła , gniecenie starych gazet , gniotków. Na zakończenie pacjenci wysłuchali piosenki Woła nas szkoła. Wszyscy uczestnicy spotkania dostali upominki-balony przekazane przez Rzecznika Praw Dziecka.

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/2018

4 września w sali konferencyjnej powitaliśmy nowy rok szkolny. Spotkanie rozpoczęła część artystyczna w wykonaniu naszych pacjentów. Zebrani wysłuchali wierszy o wakacjach i początku roku szkolnego. Dzieci rozwiązywały zagadki o tematyce szkolnej. Nie zabrakło rozmowy o bezpiecznej drodze do szkoły. Uczniowie klasy pierwszej zostali obdarowani drobnymi upominkami. Aby pokazać dzieciom i rodzicom, jak wygląda nauka w naszej szpitalnej szkole, przedstawiona została prezentacja multimedialna. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał światełko odblaskowe. O tym, że kolejne wakacje znów za rok, przypomniała nam piosenka kabaretu Otto „Znów będą wakacje”.